Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Wheel of Time (PC)
OkładkaThe Wheel of Time (PC)

The Wheel of Time PC

Bazująca na powieściowym cyklu Roberta Jordana gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby. Wcielając się w rolę młodej czarownicy gracze muszą stawić czoła siłom zła, które chcą sprowadzić zagładę na Świat Koła.

Przygodowe | książki | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Wheel of Time Premiera PC

11listopada1999

pudełko PL

16czerwca2000

producent: Legend wydawca: GT Interactive wydawca PL: Licomp Empirical Multimedia Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do The Wheel of Time

Quake (1996)

Mortyr

Timeline

The Wheel of Time to jeden z najsłynniejszych cyklów fantasy ostatnich 20 lat. Świat wykreowany w powieściach Roberta Jordana (wł. Jamesa Olivera Rigneya, Jr.) zachwycił deweloperów ze studia Legend Entertainment, którzy ambitnie postanowili przedstawić go w postaci gry wideo. Wydawcą tytułu została firma GT Interactive, upatrująca w The Wheel of Time jedną z ostatnich szans poprawienia katastrofalnej sytuacji finansowej.

Główną bohaterką gry uczyniono czarownicę Elaynę, która uwikłana zostaje w skomplikowaną intrygę związaną z kradzieżą niezwykłego artefaktu i planami uwolnienia Czarnego – swoistego przeciwieństwa Stwórcy. Wraz z rozwojem akcji Elayna odkrywa w sobie ogromny potencjał, dzięki któremu może stać się najpotężniejszą istotą na Ziemi i stawić czoła sługom Czarnego.

Fabuła kampanii dla pojedynczego gracza w The Wheel of Time, choć całkowicie linearna, jest mocno zagmatwana i naszpikowana odniesieniami do literackiego pierwowzoru. Gracze, którzy zapoznali się wcześniej z powieściami Jordana, mają okazję skonfrontować swoje wyobrażenia dotyczące konkretnych miejsc i postaci z wizjami twórców gry.

Rozgrywka łączy w sobie cechy wielu gatunków, w tym przygodówki, cRPG i strategii. Na pierwszy plan wysuwają się jednak elementy strzelaniny z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPS). Co prawda główna bohaterka nie posługuje się żadną fizyczną bronią, ale za to włada wieloma zaklęciami. Atutem gry jest rozbudowany system magii, który opiera się na artefaktach zwanych ter’angreal. Rzucane za ich pośrednictwem czary związane są z żywiołami ognia, wody i powietrza. Zaklęcia mogą mieć charakter ofensywny (np. piorun, ognista kula, trzęsienie ziemi) lub ochronny (leczenie, tarcza itp.). Gracze sami decydują, jakimi artefaktami – a co za tym idzie czarami - będzie posługiwać się Elayna. Starcia z różnymi przeciwnikami wymagają odpowiedniej strategii, w tym rozsądnego gospodarowania energią niezbędną do rzucania zaklęć.

Gra korzysta z silnika graficznego Unreal Engine, co ma swoje przełożenie m.in. na system sterowania ruchami postaci. Poszczególne lokacje zostały przygotowane z dużą starannością. Klimatyczna oprawa audio-wizualna pozwala wczuć się w atmosferę odwiedzanych miejsc jak zamki, lochy, piwnice.

Atutem The Wheel of Time jest także dopracowana sztuczna inteligencja komputerowo sterowanych przeciwników, dzięki czemu gra nie nudzi się nawet po wielu godzinach zabawy.

Gracze, którym nie wystarcza kampania solowa, mogą skorzystać z funkcjonalnego trybu multiplayer. Oferuje on dwie opcje rozgrywki: Arena (deathmatch) i Citadel (capture the flag). W zmaganiach przez sieć LAN lub Internet może brać udział do 16 osób.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 16  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 72 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Wheel of Time: 12+

The Wheel of Time Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 233
  • 64MB
  • karta dźwiękowa
  • akcelerator 3D
  • HDD 500MB