Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1X360
Okładka Duke Nukem 3D (PC)
OkładkaDuke Nukem 3D (PC)

Duke Nukem 3D

Jedna ze słynniejszych pierwszoosobowych strzelanek i jednocześnie trzecia odsłona serii opowiadającej o przygodach aroganckiego herosa. Tytuł stawia na dynamikę i efektowność, przy okazji serwując sporo humoru.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | humorystyczne | kooperacja | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Duke Nukem 3D Premiera

13maj1996

PC

30wrz1997

PS1

24wrz2008

X360

producent: 3D Realms wydawca: GT Interactive wydawca PL: Play-It Strona oficjalna

Gry podobne do Duke Nukem 3D

Return to Castle Wolfenstein

Doom 3

Quake 4

Kontynuacja przygód Duke’a Nukema. W odróżnieniu od poprzednich odsłon serii, które były dwuwymiarowymi platformówkami, tym razem autorzy przygotowali pierwszoosobową strzelankę 3D, w której celem graczy jest pokonanie kolejnych poziomów i wyeliminowanie wszystkich napotkanych wrogów.

Fabuła

Ziemia, XXI wiek. Świeżo po wydarzeniach przedstawionych w Duke Nukem II, tytułowy bohater powraca w rodzinne strony, by nieco odpocząć. Niespodziewanie jego statek zostaje zestrzelony nad Los Angeles. Duke orientuje się, że jest świadkiem inwazji obcej cywilizacji na Błękitną Planetę. Postanawia stawić czoła najeźdźcom, a także przemienionym przez nich w potwory ludziom i uratować porywane przez nich kobiety. Tak rozpoczyna się jego kolejna niezwykła przygoda, podczas której zwiedza słynną metropolię, inne kontynenty, a także wybiera się w przestrzeń kosmiczną.

Mechanika

Duke Nukem 3D to dynamiczny FPS, w którym sterowany przez gracza bohater przemierza kolejne mapy, eliminując po drodze hordy napotkanych przeciwników. Autorzy do dyspozycji Księcia oddali spory arsenał broni, w którym obok tradycyjnego pistoletu, strzelby czy karabinu znalazły się też bardziej oryginalne narzędzia mordu w rodzaju zmniejszacza czy wyrzutni min. Heros może również korzystać z licznych dodatkowych gadżetów, dzięki którym jest w stanie poruszać się pod wodą, widzieć w ciemnościach, latać lub zwiększać szybkość poruszania się. Wszystkie te przedmioty przydają się w walce z całą gamą przeciwników. Obok najeźdźców z innego świata, Duke musi też stawić czoła przemienionym w świnie policjantom oraz wymagającym bossom na końcu poszczególnych etapów.

Zabawę w Duke Nukem 3D charakteryzuje duża dynamika, która w połączeniu z intuicyjnym sterowaniem sprawia, że toczone potyczki są szybkie i efektowne. Autorzy zadbali o żywotność tytułu, tworząc rozbudowane, zawierające sporo sekretów i odnóg, projekty plansz, a tym samym zachęcając do wielokrotnego kończenia trybu fabularnego.

Kwestie techniczne

Produkcja studia 3D Realms to trójwymiarowa strzelanina z widokiem z pierwszej osoby, którą wyróżnia specyficzny klimat, zakrapiany dużą ilością humoru. Gra wywołała w momencie premiery sporo kontrowersji za sprawą licznych elementów erotycznych oraz uznawanych powszechnie za obrazoburcze.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1CD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 1377 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Duke Nukem 3D

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Duke Nukem 3D Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166MHz
  • 16MB RAM
  • akcelerator 3D
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
X360
PS1