Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 maja 2013, 15:00

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo

W najnowszym przeglądzie omawiamy mody do takich gier jak Duke Nukem 3D, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover i Medieval II: Total War oraz serii Mount & Blade i Men of War.

Witamy w kolejnej odsłonie naszego cyklu omawiającego najciekawsze mody i wieści z nimi związane.

Premiery:

Lykanon do gry Wiedźmin 2

Kilka tygodni temu udostępniono edytor Redkit do gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Jedną z pierwszych wartych uwagi przygód fanowskich stworzonych w oparciu o te narzędzia jest Lykanon. Projekt jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie produkcji, ale autor udostępnił już testową wersję alfa, w którą da się całkiem przyjemnie grać, zwłaszcza że akcja toczy się w nowych lokacjach, a na wypełnienie czeka spory zestaw zadań. W przyszłych wersjach pojawią się liczne misje poboczne, a całość zostanie znacznie bardziej dopracowana. Mimo to już dzisiaj warto pobrać Lykanon, gdyż daje on pojęcie o tym, co fani będą mogli osiągnąć przy użyciu Redkita.

 1. Lykanon - pobierz moda

Duke Nukem Forever 2013

Jedną z najciekawszych premier ostatnich tygodni okazało się Duke Nukem Forever 2013. Jest to potężny mod odtwarzający tytułową grę na silniku Duke Nukem 3D: Atomic Edition. Autorzy nie wzorowali się jednak na produkcji, która ostatecznie wylądowała na półkach sklepów. Zamiast tego stworzyli projekt oparty na tym, co można było zobaczyć na zwiastunie Duke Nukem Forever z 2001 roku. Rezultat mocno odbiega od oficjalnej gry, ale dzięki temu daje masę radości i z przymrużeniem oka pokazuje jak mógłby wyglądać ten tytuł, gdyby studio 3D Realms spełniło swoje obietnice.

 1. Duke Nukem Forever 2013 - pobierz moda

Station 51 do Half-Life 2: Episode Two

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #1

Ukazał się również projekt Station 51, czyli krótki, ale dopracowany mod do Half-Life 2: Episode Two, który oferuje nową mini-kampanię dla pojedynczego gracza. Akcja toczy się w tym samym uniwersum, co podstawowa wersja gry. Tytułowa Stacja 51 to baza ruchu oporu. Niestety, jej lokacja została wykryta przez siły Combine. Naszym zadaniem jest ewakuacja z tego miejsca, nim wojska obcych kompletnie odetną wszystkie drogi ucieczki.

 1. Station 51 – pobierz moda

Silent Hill-Heather do Max Payne 2

Z kolei Silent Hill-Heather to rzadki przypadek utrzymanego w atmosferze horroru moda do Max Payne 2. Wykorzystuje on silnik tej produkcji do odtworzenia klimatu z cyklu Silent Hill. Wcielamy się w tytułową Heather (bohaterkę trzeciej części), która musi przedrzeć się przez opanowane przez potwory poziomy. Mechanizmy rozgrywki mocno odbiegają od standardowych rozwiązań z Max Payne 2. Nie ma tutaj spowalniania czasu, a amunicji jest jak na lekarstwo. Autorzy nie zapomnieli również o umieszczeniu na mapach licznych nowych elementów graficznych, dzięki którym niektóre lokacje potrafią wywołać ciarki.

 1. Silent Hill-Heather – pobierz moda

The Cold War Rearmed 2 do ArmA II

Ukazała się nowa otwarta beta The Cold War Rearmed 2. Jest to modyfikacja do ArmA II, która przenosi do tej gry zawartość Operation Flashpoint, w tym jednostki, uzbrojenie, pojazdy, przedmioty, mapy i misje. Na razie sporo elementów wciąż nie została jeszcze ukończona, ale i tak projekt oferuje sporo dobrej zabawy. W przyszłości powinien wyjść z tego pełny remake debiutanckiego dzieła studia Bohemia.

 1. The Cold War Rearmed 2 – pobierz moda

Fortress Forever

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #2

Pierwszej od wielu miesięcy nowej wersji doczekał się projekt Fortress Forever. Jest to modyfikacja, która jest duchowym spadkobiercą pierwszego Team Fortress, opracowanego jeszcze z myślą o grze Quake. W przeciwieństwie do Team Fortress 2, które poszło w stronę kreskówkowych klimatów, autorzy Fortress Forever pozostali wierni poważniejszej stylistyce pierwowzoru. Zabawa sprowadza się do starć dwóch drużyn. Do wyboru jest dziewięć klas postaci, a mechanizmy rozgrywki kładą nacisk na ścisłą współpracę z kolegami z zespołu. Dla początkujących przewidziano tryb treningowy.

Warto dodać, że modyfikacja powstała z myślą o Half-Life 2, ale obecnie do jej uruchomienia wystarczy darmowe konto na Steam z zainstalowanym pakietem Source SDK Base 2006.

 1. Fortress Forever – pobierz moda

Dilapidation

Do wersji 1.1 zaktualizowano moda Dilapidation, zawierającego jedne z najlepszych fanowskich map, jakie stworzono z myślą o Portal 2. To długa na siedem misji mini-kampania osadzona po wydarzeniach z podstawowej wersji gry. Wcielamy się w anonimowego uciekiniera, który budzi się z trwającego kilka stuleci snu w stazie. Naszym zadaniem jest oczywiście ucieczka z laboratoriów Aperture Science. Dilapidation oferuje nie tylko doskonale zaprojektowane zagadki, ale również świetną oprawę graficzną. Wszystkie poziomy osadzone są bowiem w mocno zniszczonych fragmentach laboratoriów, które w dużej części we władanie wzięła już dzika roślinność.

 1. Dilapidation – pobierz moda

Mody do serii Mount & Blade: Warband

Społeczność zgromadzona wokół serii Mount & Blade również nie spoczęła na laurach i dzięki pracy fanów otrzymaliśmy nowe wersje modów:

 1. Star Wars - Bear Force II - zgodnie z tytułem, jest to totalna konwersja Mount & Blade: Warband, która przenosi akcję w realia Gwiezdnych Wojen. Akcja osadzona jest w okresie Wojny Klonów. Autorzy podmienili wszystkie modele postaci i stworzyli pokaźny zestaw nowych map. Do uzbrojenia dołączyło wiele futurystycznych zabawek, w tym miecze świetlne oraz karabiny laserowe. Projekt przeznaczony jest wyłącznie do rozgrywek w trybie multiplayer. Mod został jakiś czas temu porzucony przez autora, ale inny fan kontynuuje teraz jego prace.
 2. NordInvasion – modyfikacja do Mount & Blade: Warband opowiadająca o inwazji frakcji przypominającej Wikingów. Obowiązek wyparcia najeźdźców z krainy Caldaria spada oczywiście na nasze barki. Poza nowym scenariuszem i jednostkami modyfikacja oferuje również wiele różnych ulepszeń mechanizmów rozgrywki. Gruntownie przerobiono ścieżki rozwoju, umożliwiając tworzenie hybrydowych klas. Rozbudowano również systemem rzemiosła. Wszystkim tym możemy bawić się samotnie lub w jednym z nowych trybów multiplayer.
 3. Heritage of Hussaria - to mod do gry Mount & Blade: With Fire & Sword, u nas wydanej jako Ogniem i Mieczem: Dzikie Pola. Projekt skierowany jest do pojedynczego gracza i koncentruje się na tytułowej husarii i pokrewnych jednostkach. Po zainstalowaniu w grze pojawia się masa dodatkowych oddziałów i najemników oraz setki nowych przedmiotów. Modyfikacja nie zmienia drastycznie zawartości pierwowzoru i zamiast tego jedynie wzbogaca go o dodatkowe elementy.

Team Fusion do IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #3

Wypuszczono także nową wersję moda The Team Fusion. Projekt ten to pozycja obowiązkowa dla posiadaczy IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover. Przeobraża on tę produkcję z rozczarowującej porażki w coś, co przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom symulatorów. Projekt podbija limit maksymalnej ilości graczy na serwerze do 128 osób i co najważniejsze, taka liczba nie powoduje problemów z połączeniami. Dzieje się tak za sprawą nowego kodu sieciowego, znacznie lepszego niż to, co oferowała oryginalna gra. Ogromne zmiany zaszły również w mechanizmach rozgrywki. Autorzy pousuwali większość błędów i przerobili model fizyczny tak, aby lepiej odpowiadał prawdzie historycznej. Poprawiono także optymalizację, dzięki czemu całość działa znacznie płynniej i co godne pochwały - nie odbywa się to kosztem jakości grafiki. Zmian oraz poprawek są w sumie setki i wszystkie one kompletnie zmieniają jakość IL-2 Sturmovik: Cliffs of Dover, czyniąc z gry jeden z najlepszych symulatorów dostępnych na rynku.

 1. Team Fusion – pobierz moda

Planetwar do Medieval II: Total War – Królestwa

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #4

Doczekaliśmy się pierwszej od wielu miesięcy nowej wersji Planetwar Total War, czyli zwariowanego moda do strategii Medieval II: Total War - Kingdoms. Jego historia rozpoczyna się w roku 2500, w czasach gdy ludzkość została doprowadzona na skraj wymarcia przez agresywną obcą rasę. Pewnego dnia statek kosmitów, z uwięzionymi resztkami naszego gatunku ląduje awaryjnie na dziwnej planecie. Szybko okazuje się, że na pokładzie były również inne rozumne rasy podbite przez obce imperium. Przez następne pięćset lat każdy gatunek rozwijał się na własną rękę. Teraz na planecie zaczęło jednak brakować miejsca, co doprowadza do wojny.

Planetwar Total War wprowadza kilka nowych frakcji, wśród których znajdziemy takie dziwne nacje jak olbrzymie małpy czy humanoidalne jaszczurki. Również mapa strategiczna nie przypomina tego, co oferowała podstawowa wersja gry, a zabawę dodatkowo wzbogacają silne elementy science-fiction. Wszystko to utrzymane jest w klimacie groszowych powieści typu pulp.

 1. Planetwar Total War – pobierz moda

Mody do serii Men of War

3000 Miles to Tokyo - Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - wiadomość - 2013-05-29
3000 Miles to Tokyo

Nie próżnowali również fani serii Men of War. Z wypuszczonych ostatnio modów najbardziej godne polecenia są:

 1. 3000 Miles to Tokyo - to potężna fanowska kampania do pierwszego Men of War. Gracz obejmuje dowództwo nad wojskami amerykańskimi w czasie II wojny światowej i jego zadaniem jest rozbicie w pył sił japońskich. Modyfikacja oferuje zestaw dopracowanych misji, wśród których znalazły się słynne starcia takie jak Bitwa o Tarawę oraz Rajd na Makin. Aby odtworzyć te potyczki oraz biorące w nich udział armie autorzy wprowadzili masę nowych modeli postaci oraz wiele dodatkowych obiektów otoczenia. Co ciekawe, wiele z tych elementów zaczerpnięto z innych gier, nie tylko tych należących do serii Men of War. Na przykład modele niektórych postaci pochodzą z Medal of Honor: Pacific Assault.
 2. Battle Front Mod – to z kolei obszerny mod do Men of War: Oddział Szturmowy. Nie wprowadza on żadnych rewolucyjnych rozwiązań. Zamiast tego jego zadaniem jest po prostu rozszerzenie zawartości gry. Modyfikacja oferuje pokaźny zestaw nowych jednostek oraz map, przeznaczonych zarówno do samotnej zabawy, jak i starć z innymi graczami. Zwiększono też zasób dźwięków oraz wprowadzono dodatkową frakcję.
 3. U505 – również przeznaczony jest do gry Men of War: Oddział Szturmowy. Jest to wymagająca fanowska misja dla samotnego gracza. Obejmujemy dowództwo nad niemieckimi komandosami, którzy pod osłoną nocy muszą cicho przedrzeć się obok radzieckich patroli i zniszczyć serię wrogich struktur, wśród których znajdziemy mosty, reflektory, stację radarową i lotnisko.

Black ICE do Hearts of Iron III

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #6

Nową wersję swojego dzieła wypuścili również autorzy Black ICE. Jest to imponujący mod do strategii Hearts of Iron III, który skierowany jest do weteranów tej gry mających ochotę na świeże doznania. Po jego zainstalowaniu rozgrywka zostaje wzbogacona o kilkaset nowych wydarzeń historycznych. Pojawia się również 80 dodatkowych technologii i jednostek. Twórcy przerobili także zbalansowanie rozgrywki oraz usunęli liczne błędy i niedociągnięcia z podstawowej wersji.

 1. Black ICE – pobierz moda

Rise of the Crime Lords do Star Wars: Empire at War - Forces of Corruption

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #7

Wersji 2.0 doczekał się projekt Rise of the Crime Lords. Jest to modyfikacja do Star Wars: Empire at War: Forces of Corruption, która wprowadza dwie nowe grywalne frakcje - syndykat Czarne Słońce oraz Kartel Huttów. Każda z nich posiada własne oddziały, bohaterów, technologie i umiejętności specjalne. Co godne pochwały, armie te nie zastępują żadnego stronnictwa z podstawowej wersji, dzięki czemu gracze mogą bawić się pięcioma frakcjami. Autorzy zmodyfikowali również kampanie, tak aby umożliwić rozegranie ich nowymi armiami. Ponadto wprowadzono liczne zmiany w zbalansowaniu jednostek.

 1. Rise of the Crime Lords – pobierz moda

Extermination do Warhammer 40,000: Dawn of War

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #8

Wypuszczono również nową aktualizację moda Extermination do Warhammer 40,000: Dawn of War. Projekt jest o tyle nietypowy, że nie wprowadza żadnych nowych ras ani rewolucyjnych zmian w mechanizmach rozgrywki. Zamiast tego celem autorów było dopracowanie tego, co przygotowali ludzie ze studia Relic i uczynienie gry bardziej dostosowaną do wymogów weteranów. W tym celu przerobiono zbalansowanie wszystkich frakcji oraz usunięto większość błędów pozostawionych przez oficjalne aktualizacje. Wyraźnie podkręcono również tempo rozgrywki i zwiększono rolę dokładnego nadzorowania każdego ruchu jednostek.

 1. Extermination – pobierz moda

Wieści ze świata modów

Gwiezdne Wojny w wydaniu minecraftowym

Fani Minecrafta lubią odtwarzać słynne sceny ze srebrnego ekranu za pomocą swojej ulubionej gry. Najnowszym owocem takiej aktywności jest przezabawna przeróbka sekwencji początkowej z filmu Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja.

Narzędzia moderskie do Far Cry 3: Blood Dragon

Firma Ubisoft wypuściła aktualizację do edytora Far Cry 3. Pozwala ona na tworzenie poziomów osadzonych w retro-futurystycznym świecie znanym z samodzielnego dodatku Far Cry 3: Blood Dragon.

Narzędzia moderskie do Strike Suit Zero

Natomiast studio Born Ready Games udostępniło narzędzia potrzebne do tworzenia modyfikacji do kosmicznego strzelanki Strike Suit Zero. Mechanizmy rozgrywki w tej produkcji idealnie nadawają się do odtworzenia kilku znanych japońskich serii animowanych, więc mamy nadzieję, że znajdą się chętni do opracowanie tego typu projektów.

Team Fortress 2 zasilone fanowskimi przedmiotami

Z kolei studio Valve wypuściło nową aktualizację Team Fortress 2, która wprowadza do gry 57 nowych przedmiotów Łatka ta jest o tyle nietypowa, że cała jej zawartość została opracowana przez samych fanów.

Stare, ale jare

Nproject

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #9

NProject to potężny mod ulepszający dodatek Command & Conquer Generals: Zero Hour. Autorzy usunęli większość błędów, przerobili całe zbalansowanie rozgrywki, poprawili sztuczną inteligencję oraz dodali masę własnych elementów. Do tej ostatniej kategorii należy 35 dodatkowych jednostek i 15 nowych map. Na pola bitewne zawitał również boss w postaci chińskiego generała. Wszystko to sprawia, że po zainstalowaniu modyfikacji ma się wrażenie, że wreszcie otrzymujemy rozszerzenie, którym Zero Hour powinno być od samego początku.

 1. Nproject – pobierz moda

L.U.R.K.

Najlepsze modyfikacje (29/05/2013) - m.in. Duke Nukem Forever 2013, Fortress Forever, Team Fusion i 3000 Miles to Tokyo - ilustracja #10

L.U.R.K. to jeden z najważniejszych modów ulepszających postapokaliptycznego FPS-a S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. W przypadku tego projektu autorzy nie ograniczyli się jedynie do poprawiania błędów pozostawionych przez studio GSC. Zamiast tego wprowadzili wiele nowych elementów, z których wiele miała pierwotnie znaleźć się w grze, ale została porzucona z powodu zbyt długiego cyklu deweloperskiego. Przede wszystkim, mod znacznie ulepsza aspekt skradankowy rozgrywki. Przerobiono również zbalansowanie całej gry, czyniąc ją trudniejszą. Zwłaszcza wymiany ognia są teraz wyraźnie bardziej wymagające, dzięki skuteczniejszej SI i zmodyfikowanej balistyce. Wprowadzono też liczne ulepszenia grafiki oraz dodano sporo nowych typów uzbrojenia. L.U.R.K. nie nadaje się do pierwszego kontaktu z S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Zamiast tego jest to propozycja dla ludzi, którzy przeszli podstawową wersję gry i teraz szukają nowych wyzwań.

 1. L.U.R.K. – pobierz moda