Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 22 października 2021, 15:56

autor: Adrian Werner

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają

Z okazji premiery filmu Diuna przyglądamy się pecetowym produkcjom na tej licencji i modom, które pozwalają je ulepszyć. Omawiamy również ciekawe darmowe gry stworzone przez fanów.

Do polskich kin wreszcie trafił film Diuna (ang. Dune), czyli najnowsza ekranizacja klasycznej powieści science-fiction autorstwa Franka Herberta. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie najlepsze pecetowe gry o pustynnej planecie.

W tym celu musimy cofnąć się mocno w przeszłość. W tym roku minie bowiem dwudziesta rocznica wydania ostatniej oficjalnej gry opartej na tej licencji. Dawno temu studio Cryo pracowało nad strategicznym MMO zatytułowanym Dune Generations, ale projekt został porzucony w 2002 roku. Dwa lata temu zespół FunCom zapowiedział, że ma w planach produkcje osadzone w omawianym uniwersum, ale na razie nie ujawniono żadnych konkretów. Z okazji premiery filmu zorganizowano jedynie malutki event w Fortnite.

Na szczęście miłośnicy marki nie muszą ograniczać się do nowych produkcji. Starszych gier na licencji Diuny jest sporo, a dzięki modom większością z nich także dzisiaj można bawić się komfortowo. Powstało również wiele godnych uwagi fanowskich darmowych produkcji.

Obecnie żadnej z tych gier nie kupicie już cyfrowo. Wynika to z faktu, że wszyscy wydawcy mieli jedynie czasowe licencje na tę markę i po ich utracie musieli zaprzestać sprzedaży. Jednak przy odrobinie wysiłku spokojnie można i dzisiaj zdobyć te produkcje, np. na Allegro.

Dune (1992)

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #1

Pierwsza adaptacja marki ukazała się w 1992 roku i została opracowana przez francuskie studio Cryo. Gra łączy elementy strategii i przygodówki, tworząc nietypową mieszankę, która do dzisiaj zapewnia unikalne wrażenia. Produkcja również bardzo dobrze zestarzała się pod względem wizualnym – oferuje śliczny styl graficzny, częściowo zainspirowany filmem Davida Lyncha, a częściowo będący kreacją deweloperów.

Dune przygotowano z myślą o systemie DOS i dzisiaj najlepiej uruchomić ją, korzystając z programu DOSBox. Niestety, nie doczekaliśmy się dobrze działającej open-source’owej reinterpretacji silnika gry, więc nie możemy bawić się jej unowocześnioną wersją. Dekadę temu trwały prace nad projektem tego typu nazwanym Dune Revival, ale zatrzymał się on na fazie prealfa, w której daleko mu do stanu umożliwiającego komfortową rozgrywkę. W tym roku ktoś wreszcie podjął kolejną próbę w postaci OpenRakis, ale na razie wypuszczono jedynie edytor save’ów nazwany DuneEdit.

 1. DOSBox - pobierz
 2. Więcej o grze Dune

Dune II (1992)

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #2

Również w 1992 roku ukazała się gra Dune II. Wbrew nazwie nie była to kontynuacja produkcji studia Cryo. Zamiast tego otrzymaliśmy strategię czasu rzeczywistego, która w praktyce zdefiniowała cały gatunek RTS.

Produkcja ma status kultowej i cieszy się dużą popularnością, więc w jej przypadku mamy do wyboru wiele projektów umilających zabawę na współczesnych pecetach. Spośród nich dwa są najbardziej godne polecenia.

 1. Więcej o grze Dune II: Battle for Arrakis

Dune Legacy – klasyczna gra po liftingu

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #3

Dla większości graczy najlepszym wyborem będzie Dune Legacy. To open-source’owa reimplementacja gry, co w praktyce oznacza, że przenosi ją na nowy silnik, ale wykorzystuje pliki pierwowzoru, więc nie jest to samodzielna produkcja.

Projekt zapewnia pełną kompatybilność ze współczesnymi pecetami i systemami operacyjnymi. Przynosi także masę ulepszeń. Możemy bawić się w wysokich rozdzielczościach (w tym także szerokoekranowych) oraz korzystać z nowego systemu sterowania, typowego dla współczesnych RTS-ów, oferującego m.in. wybieranie wielu jednostek jednocześnie oraz wydawanie komend ruchu prawym przyciskiem myszki.

Dune Legacy pozwala zagrać we wszystkie kampanie fabularne, zarówno te z Dune II, jak i klasycznego moda Super Dune II, który oferował trzy dodatkowe. Dostępny jest także tryb multiplayer.

 1. Dune Legacy - pobierz mod

Open Dune – coś dla tradycjonalistów

Z kolei dla purystów najlepszym wyborem będzie OpenDUNE. To również open-source’owa reimplementacja gry, więc zapewnia pełną kompatybilność ze współczesnymi pecetami i usuwa błędy techniczne. Nie wprowadza za to żadnych innych ulepszeń, np. grafiki i interfejsu. Cały projekt ma na celu umożliwić Wam wygodne uruchomienie produkcji w wersji jak najbardziej zbliżonej do oryginału z 1992 roku.

 1. Open Dune - pobierz mod

Dune 2000 (1998)

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #4

W 1998 roku ukazała się gra Dune 2000. Projekt rozpoczął żywot jako remake Dune II, ale w trakcie produkcji mocno zmieniono tak wiele elementów rozgrywki oraz fabuły, że ostatecznie gracze otrzymali coś nowego. W dniu premiery pozycja ta została przyjęta dosyć chłodno, gdyż uważano, że jest zbyt podobna do innych RTS-ów studia Westwood. Wraz z upływem czasu zaczęto jednak patrzeć na ten tytuł znacznie cieplej, co najlepiej pokazuje to, jak dobre wsparcie uzyskał od społeczności moderskiej.

 1. Więcej o grze Dune 2000

Jeśli dzisiaj chcecie zagrać w Dune 2000, to powinniście zaznajomić się w dwoma projektami:

OpenRA

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #5

Obecnie zdecydowanie najlepszą opcją na granie w ten tytuł jest projekt OpenRA. To w praktyce nowy silnik, pozwalający na zabawę w ulepszone wersje klasycznych RTS-ów studia Westwood. Co ważne, nie musicie posiadać Dune 2000. Wystarczy pobrać ten projekt, a następnie uruchomić wchodzący w jego skład plik „Dune2000.exe”. Program sam pobierze potrzebne dane. W ten sposób uzyskacie dostęp do wszystkich kampanii i mulitplayera. Zabraknie Wam jedynie filmików przerywnikowych i części muzyki. Te możecie dodać, pozwalając OpenRA zgrać je z płyty z Dune 2000.

Powrót na planetę Diuna dzięki nowemu silnikowi projektu jest bardzo przyjemny. Otrzymujemy ulepszoną grafikę i interfejs, naprawione błędy i działający multiplayer. To najprostsza i najbardziej komfortowa opcja przypomnienia sobie Dune 2000.

 1. OpenRA - pobierz

CnCNet

Alternatywą jest CnCNet. Oferuje liczne ulepszenia i przywraca multiplayer, nie zawiera jednak kampanii i wymaga posiadania pełnej wersji gry. To ostatnie da się jednak obejść. Wystarczy, że skopiujecie plik CnCNet.exe do folderu z OpenRA (za pomocą którego wcześniej zgraliście pliki do Dune 2000), a potem zainstalujecie tam patch 1.06.

Możecie się zastanawiać, po co w ogóle męczyć się z CnCNet. Powodem, dla którego warto to zrobić, jest fakt, że Dune 2000 ma dosyć małą społeczność grającą w sieci. Dlatego, aby zwiększyć szansę na znalezienie partnerów do zabawy, najlepiej mieć zainstalowane zarówno OpenRA, jak i CnCNet, gdyż oba projekty korzystają z innych serwerów.

 1. CnCNet - pobierz mod.
 2. Pobierz patch 1.06 do Dune 2000

Emperor: Battle for Dune

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #6

Rok 2001 zafundował nam powtórkę z 1992 – znowu ukazały się dwie gry na licencji Diuny. Wpierw na rynek trafiła strategia Emperor: Battle for Dune. Był to pierwszy w pełni trójwymiarowy RTS w dorobku studia Westwood i wyznaczył kierunek, którym podążyła potem seria Command & Conquer.

Pod względem rozgrywki i grafiki gra zestarzała się wybornie. Gorzej, że aby się nią cieszyć, trzeba się trochę pomęczyć. Pierwszym problemem jest fakt, że używa systemu antypirackiego SafeDisc, który nie jest wspierany na współczesnych wersjach systemu Windows. Na szczęście już w dniu premiery niektóre konfiguracje miały z tym problem, dlatego samo studio Westwood wypuściło oficjalne narzędzie do obejścia tego DRM (Emperor Install Fix), które teraz możemy wykorzystać do zainstalowania i uruchomienia gry na każdym współczesnym pececie.

Podczas rozgrywki, zwłaszcza na komputerach z Windowsami 8, 10 i 11, możecie także doświadczyć ostrych spowolnień, czyniących grę praktycznie niegrywaną. Problem ten rozwiążecie, instalując Framerate Fix 60 FPS.

Nie ma za to dobrej metody, by zmusić grę do działania w trybie widescreen. Dawno temu Westwood wypuściło poprawkę na to pozwalającą, ale funkcjonowała ona w ten sposób, że po prostu ucinała górną i dolną część ekranu akcji. Co gorsza, nie wyłączała tych segmentów z rozgrywki. Dlatego nie ma dobrej alternatywy dla zabawy w rozdzielczościach ekranu o proporcjach 4:3.

 1. Emperor Install Fix - pobierz
 2. Framerate Fix 60 FPS - pobierz mod
 3. Emperor: Battle for Dune – więcej o grze

Frank Herbert's Dune (2001)

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #7

Frank Herbert's Dune to najnowsza oficjalna produkcja na licencji omawianej marki, a jednocześnie zdecydowanie najgorsza. Wszystkie poprzednie miały mocniejsze i słabsze strony, ale ostatecznie każda jest godna polecenia. Frank Herbert's Dune to trzecioosobowa gra akcji, która była kiepska już w dniu premiery w 2001 roku, a od tego czasu dodatkowo mocno się zestarzała.

Jeśli koniecznie chcecie w nią zagrać (a to niewykluczone, bo to końcu jedyna niestrategiczna adaptacja Diuny), to dobra nowina jest taka, że produkcja całkiem przyzwoicie radzi sobie na współczesnych pecetach. Pojawiają się drobne błędy graficzne, ale nie przeszkadzają one w rozgrywce. Zaletą jest fakt, że nie ma problemu z ustawieniem rozdzielczości szerokoekranowych. Jeśli bawicie się na Windowsie 10, to warto jedynie skorzystać z modyfikacji, która naprawia niedziałającą na tym systemie funkcję Vsync.

 1. Vsync fix - pobierz mod
 2. Więcej o grze Frank Herbert's Dune

Fanowskie projekty

Fani marki powinni także sprawdzić kilka nieoficjalnych projektów. Poniższe nie są jedynymi, ale wybraliśmy tylko najlepsze oraz te, które są na tyle rozwinięte, żeby zapewnić dobrą zabawę.

Mody

Dune Wars do Sid Meier’s Civilization 4

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #8

Dune Wars: Revival to modyfikacja do Sid Meier’s Civilization IV: Beyond the Sword, która przenosi akcję gry na powierzchnię znanej z książek Franka Herberta pustynnej planety. Wykorzystanie mechanizmów Cywilizacji sprawia, że całość znacznie lepiej oddaje pełnię wydarzeń z książek niż RTS-y.

Autorzy podmienili praktycznie wszystkie elementy gry. Otrzymujemy nowe mapy, technologie, kultury i frakcje. Potężnie zmodyfikowano także mechanizmy rozgrywki, tak aby lepiej oddać specyfikę tego uniwersum.

Wizja Diuny w modzie jest mieszanką różnych gier, filmów i komiksów na omawianej licencji. Niedawno jeden z autorów wypuścił jednak dodatek nazwany Villeneuve Inspired Patch, który przerabia masę elementów wizualnych oraz dźwiękowych, tak aby przypominały tegoroczną ekranizację.

 1. Dune Wars Revival - pobierz mod
 2. Villeneuve Inspired Patch - pobierz mod

Dune Dynasty do Dune II

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #9

Dune Dynasty zaprojektowano jako nieoficjalną kontynuację Dune II. Oferuje dodatkowe misje i kampanie, jak również sporo zmian w rozgrywce, w tym mgłę wojny, lepsze AI, tryb skirmish i wiele innych nowości.

Ciekawe jest to, ze projekt działa na OpenDUNE, ale w przeciwieństwie do niego oferuje ulepszenia gameplaya i zabawę w wysokich rozdzielczościach.

 1. Dune Dynasty - pobierz mod

Fanowskie gry

Dune 2: The Golden Path

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #10

Dune 2: The Golden Path pomyślano jako darmowy remake Dune II. Projekt oferuje tylko multiplayer (dzisiaj już raczej wyłącznie, jeśli sami znajdziemy kogoś do zabawy) oraz samodzielne potyczki przeciwko AI.

Gra jest godna uwagi, gdyż wprowadza sporo zmian, zachowując przy tym klimat pierwowzoru. Dodaje także wiele nowych jednostek, zmienia system zniszczeń oraz implementuje ciekawy system pozwalający niezależnym frakcjom sprzymierzać się z innymi stronami, co zapewnia różnorodne bonusy.

 1. Dune 2: The Golden Path - pobierz grę

Dune II The Maker

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #11

Dune II The Maker to również darmowy remake Dune 2, który także oferuje liczne ulepszenia rozgrywki, grafiki i interfejsu.

Dune II The Maker oraz Dune 2: The Golden Path świetnie się uzupełniają, bo pierwszy z tych projektów odtwarza kampanie, ale brakuje w nim multiplayera, podczas gdy drugi nie zawiera kampanii.

 1. Dune II The Maker – pobierz grę

Dune IV

Diuna PC - najlepsze gry o pustynnej planecie i mody, które je ulepszają - ilustracja #12

Inną godną uwagi fanowska grą jest Dune IV HD Edition. Ten projekt również odtwarza mechanizmy Dune II, ulepszając je o współczesne elementy. Jednocześnie jednak mocno zmieniono interfejs i wiele elementów grafiki.

Największą atrakcją jest jednak pięć nowych kampanii fabularnych – w dwóch kierujemy Atrydami, a pozostałe pozwalają dowodzić siłami Ordos, Fremenów i Harkonnenów. Nie zabrakło także trybu multiplayer.

 1. Dune IV HD Edition - pobierz grę