Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS2PC
Okładka Frank Herbert's Dune (PS2)

Frank Herbert's Dune

Przygodowa gra akcji, stworzona przez zespół Widescreen Games. Gracz wciela się w rolę Paula Atrydy, w którego skórze zwiedza pustynną planetę Arrakis, znaną również pod nazwą Diuna.

Przygodowe | TPP | science fiction | książki | przygodowe gry akcji

Okładka Frank Herbert's Dune (PS2)

producent: Widescreen Games

data premiery gry:

3gru2001

PC

31gru2001

PS2

Frank Herbert's Dune jest przygodową grą akcji z kamerą zawieszoną za plecami bohatera (TPP). Za produkcję odpowiada zespół Widescreen Games, a jej wydanie wzięła na swoje barki firma Cryo Interactive. Tytuł trafił na wiele platform, między innymi na PC i PS2.

Fabuła

Opowiedziana w grze Frank Herbert’s Dune historia została oparta na prozie Franka Herberta — twórcy książkowego cyklu „Diuna”. Jest rok 10191. Pustynna planeta Arrakis, znana również pod tytułową nazwą Diuna, stanowi arenę krwawych starć pomiędzy dwoma zwaśnionymi domami — Atrydów i Harkonnenów. Rodziny toczą bój o władzę nad zasobami naturalnego bogactwa globu — Melanżu, czyli narkotyku zapewniającego długowieczność oraz siłę umysłu pozwalającą na szybkie nawigowanie w przestrzeni międzygwiezdnej.

Z rzezi, jaką Harkonnenowie dokonali na rodzie Atrydów i jego zwolennikach, cało uszedł jedynie następca tronu planety Diuna — Paul oraz jego matka, będąca książęcą konkubiną Jessica. Bohaterowie znaleźli schronienie u miejscowej, walczącej o niezależność ludności — Fremenów. Gracz bierze udział w rozgrywających się na przestrzeni dwóch lat wydarzeniach, w trakcie których Paul, będący najprawdopodobniej przepowiedzianym w proroctwie mesjaszem — Muad'Dibem, stara się odzyskać tron swojego zamordowanego ojca i przejąć władzę nad planetą.

Mechanika

Rozgrywka w Frank Herbert's Dune na platformie PC i PS2 została podzielona na etapy, pomiędzy którymi wracamy na teren należącej do Fremenów siczy. To właśnie tutaj uzupełniamy zapasy, a także prowadzimy rozmowy z postaciami niezależnymi i podejmujemy się przygotowanych dla nas zleceń. Każdemu zadaniu towarzyszy zaczerpnięte z książek tło fabularne, a różnorodne cele, jakie czekają na wykonanie, obejmują zarówno infiltrację i sabotaż należących do Harkonnenów fabryk, jak i przemykanie do obozów przemytników, czy choćby zniszczenie siatki szmuglerów Melanżu.

Filarem kolejnych misji jest walka z przeciwnikami — starcia rozgrywają się w czasie rzeczywistym, a protagnista robi użytek przede wszystkim ze zróżnicowanej broni dystansowej, pokroju pistoletów lub karabinów laserowych. Urozmaicenie stanowi system skradania, pozwalający nie tylko na przemykanie za plecami oponentów, lecz także eliminowanie ich z zaskoczenia przy użyciu noża, jaki znajduje się na wyposażeniu Paula. Ponadto, często przychodzi nam rozwiązywać nieskomplikowane zagadki środowiskowe, polegające na przykład na odnalezieniu kodu do otwarcia blokujących przejście drzwi. Wysoki poziom trudności potęgowany jest przez możliwość zapisania stanu rozgrywki wyłącznie na terenie fremeńskiego obozu.

Kwestie techniczne

Frank Herbert’s Dune charakteryzuje się wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną. Na uwagę zasługują zarówno dopracowane modele postaci i projekty zamieszkujących planetę stworzeń, jak i wykonane z dbałością o detale otoczenie. Zabawie towarzyszy klimatyczna, skomponowana na potrzeby gry muzyka.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 0,5 / 10 na podstawie 104 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Frank Herbert's Dune

12+

Wymagania sprzętowe Frank Herbert's Dune

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 450MHz
  • 64MB RAM
  • akcelerator 3D
Frank Herbert's Dune - recenzja gry
Frank Herbert's Dune - recenzja gry

Recenzja 10 kwietnia 2002, 10:47

Tak mniej więcej przedstawia się spora część fabuły gry oraz jej początek (o ile oczywiście pominęliśmy nudny i tak naprawdę do niczego nie przydatny trening), gdyż w tym właśnie momencie, gdy Paul i Jessica pozostają sami wśród piasków Arrakis, odpowiedzialność za ich losy przejmuje gracz. I od razu, za przeproszeniem, dostaje w kość... Jeśli jednak zaciśnie zęby i po wielu próbach przebrnie ten fragment, będzie mu dane przekonać się, że wcale ...nie była to jej najgorsza część... Muszę przyznać, że Cryo znalazło naprawdę fantastyczną metodę do zniechęcania do swoich gier.

PC
PS2