Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 grudnia 2012, 18:02

autor: Hed

Dune II dostępna za darmo w przeglądarce – poznaj klasykę RTS-ów

Teraz walkę o planetę Arrakis można prowadzić także w przeglądarce. Stało się to możliwe dzięki fanowskiemu odtworzeniu klasycznej gry Dune II, która w 1992 roku właściwie zapoczątkowała gatunek znany jako strategie czasu rzeczywistego.

Walka o Arrakis w przeglądarce – jest nowa wersja klasycznej gry Dune II. - Dune II dostępna za darmo w przeglądarce – poznaj klasykę RTS-ów - wiadomość - 2012-12-29
Walka o Arrakis w przeglądarce – jest nowa wersja klasycznej gry Dune II.

Pojawiła się darmowa przeglądarkowa wersja Dune II, czyli klasycznego hitu firmy Westwood Studios, który przyczynił się do popularyzacji gatunku strategii czasu rzeczywistego. Produkcja oparta na motywach powieści Franka Herberta i jej filmowej adaptacji Davida Lyncha została odtworzona przez Aleksandra Guryanowa w ramach projektu OpenDune. Twórca postawił sobie proste zadanie – przystosować klasyczną pozycję do współczesnych komputerów.

OpenDune to próba odtworzenia klasycznego tytułu z 1992 roku przy pomocy nowych technologii. Przedsięwzięciem zajmuje się grupa fanów od kilku lat. Teraz można sprawdzić je z poziomu przeglądarki. Mówimy o grywalnej wersji z kampanią solową, a nawet multiplayerem. Autorzy nie zmienili samej rozgrywki, więc jest ona pełna gatunkowych archaizmów. Warto zaznaczyć, że ten remake ma kilka braków – nie uświadczymy w nim na przykład głosów postaci.

Dune II dostępna za darmo w przeglądarce – poznaj klasykę RTS-ów - ilustracja #2Gra Dune II: Battle for Arrakis wyszła w 1992 roku na pecetach i szybko zdobyła sporą popularność. Chociaż wcześniej pojawiały się tytuły zawierające elementy strategii czasu rzeczywistego, dzieło Westwood Studios jest uznawane za protoplastę gatunku. Producent rozwinął pomysły z Diuny w swoich późniejszych hitach - Command & Conquer, czy Red Alert. Strategie czasu rzeczywistego święciły triumfy w latach 90., ale mają swoich fanów także dzisiaj.

  1. Zagraj w Dune II w przeglądarce