Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Sid Meier's Civilization III (PC)
OkładkaSid Meier's Civilization III (PC)

Sid Meier's Civilization III PC

Trzecia pełnoprawna odsłona popularnej serii turowych gier strategicznych. Za jej powstanie odpowiada założone przez Sida Meiera po odejściu z Microprose studio Firaxis Games.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | 4X | sandbox | strategiczne wojenne

Sid Meier's Civilization III Premiera PC

31października2001

pudełko PL

14grudnia2001

producent: Firaxis Games wydawca: Atari / Infogrames wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Sid Meier’s Civilization III to wydana na PC trzecia pełnoprawna odsłona popularnej serii turowych gier strategicznych, której pierwsze dwie części ukazały się w latach 1991-95 nakładem firmy Microprose. Za powstanie gry odpowiada założone przez Sida Meiera po odejściu z Microprose studio Firaxis Games. Sam Meier pełnił tu jednak wyłącznie rolę dyrektora kreatywnego, zaś głównymi projektantami trzeciej Cywilizacji byli Jeff Briggs oraz Soren Johnson.

Mechanika

Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, w Civilization III obejmujemy pieczę nad wybraną cywilizacją, a naszym zadaniem jest poprowadzenie jej poprzez kolejne ery rozwoju: począwszy od roku 4000 p.n.e. aż do czasów współczesnych. Do naszych obowiązków należy m.in. systematyczne powiększanie posiadanego terenu, wznoszenie i rozbudowa miast, szkolenie jednostek militarnych oraz osadników, prowadzenie badań nad nowymi technologiami oraz toczenie wojen bądź nawiązywanie stosunków dyplomatycznych z innymi nacjami. Do sukcesu w grze wymagane jest odpowiednie zbalansowanie działań, obejmujących zarządzanie gospodarką, wojskiem oraz rozwojem technologicznym. W zależności od preferencji gracza, do zwycięstwa dojść można różnymi drogami.

W Sid Meier’s Civilization III do naszej dyspozycji oddano 16 grywalnych cywilizacji, odznaczających się własną specyfiką. Każda ma też od początku dwie umiejętności, które pozostałe nacje muszą dopiero wynaleźć, a także wyjątkową jednostkę – odpowiednie jej wykorzystanie może przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Pod względem mechaniki, tytuł bazuje na dokładnie tych samych założeniach ogólnych co poprzednie odsłony serii. W grze nie obeszło się jednak bez kilku istotnych nowości. W Civilization III zmienił się interfejs – teraz jest znacznie bardziej intuicyjny i zwiększono ilość informacji o miastach dostępnych z poziomu mapy głównej. Dwie najważniejsze zmiany to wprowadzenie dowódców armii, z biegiem rozgrywki gromadzących doświadczenie, a także surowców strategicznych, które występują tylko w określonych miejscach i służą do produkcji konkretnych broni czy technologii.

Kwestie techniczne

Jako że od premiery drugiej części Cywilizacji upłunęło pięć lat, wydana na PC gra Sid Meier’s Civilization III odznacza się zauważalnie lepszą oprawą graficzną, dostosowaną do ówczesnych standardów. Rozgrywka ukazana została w tradycyjnym rzucie izometrycznym, a mapy – choć wykonane niezwykle starannie – są bardzo czytelne i nieprzeładowane niepotrzebnymi szczegółami. Grafika wykonana została w wyższej rozdzielczości, poprawie uległa też jakość animacji (np. sposób poruszania się jednostek). Całości towarzyszy zaś tradycyjnie profesjonalna i pasująca do klimatu rozgrywki warstwa muzyczna, za którą odpowiada doświadczony amerykański kompozytor i dyrygent Roger Briggs.

Ostatnia modyfikacja 14 maja 2015

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 1314 głosów czytelników.

Sid Meier's Civilization III cena w dniu premiery: 159 PLN

Wymagania wiekowe Sid Meier's Civilization III: Odpowiednia dla każdego wieku.

Sid Meier's Civilization III Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 300MHz
  • 128MB RAM