Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Gry Strategiczne PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Najpopularniejsze gry z gatunku strategiczne na platformę PC.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

gry strategiczne
Manor Lords
Manor Lords

Strategiczne 26 kwietnia 2024

Manor Lords to polska gra strategiczna w średniowiecznych realiach, w której zajmujemy się zarówno budowaniem miast, jak i kierowaniem wojskami i toczeniem bitew. Za produkcję odpowiada niezależny deweloper Grzegorz Styczeń.

Norland
Norland

Strategiczne 18 lipca 2024

Osadzona w realiach średniowiecza gra strategiczna typu city builder, opracowana przez studio Long Jaunt. W Norland gracz przejmuje kontrolę nad rodziną szlachecką, mierząc się z różnymi aspektami zarządzania królestwem, od ekonomicznych po społeczne, polityczne czy militarne.

Endzone 2
Endzone 2

Strategiczne 26 sierpnia 2024 (wczesny dostęp od 26 sierpnia 2024)

Druga część serii postapokaliptycznych city builderów. W Endzone 2 przejmujemy kontrolę nad grupą osadników, którzy wznoszą kolejne osady w pełnym niebezpieczeństw świecie, starając się zapewnić sobie szansę na przetrwanie.

Cataclismo
Cataclismo

Strategiczne 22 lipca 2024

Tytuł łączący elementy RTS-a i produkcji typu tower defense od twórców gier Moonlighter i The Mageseeker. W Cataclismo trafiamy do świata fantasy, a naszym zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo ostatniego ludzkiego miasta, które każdej nocy atakują hordy krwiożerczych potworów.

TerraScape
TerraScape

Strategiczne 17 lipca 2024

Osadzona w średniowiecznym klimacie strategia turowa typu city-builder (budowa miasta), w której wznosimy królestwo swoich marzeń. Gra TerraScape została wzbogacona o mechaniki charakterystyczne dla karcianek.

New Cycle
New Cycle

Strategiczne 18 stycznia 2024

New Cycle to city builder z domieszką survivalu, inspirowany Frostpunkiem oraz Anno. Gracze wcielają się w przywódcę osady starającej się przetrwać wiele lat po katastrofie, która pozbawiła ludzkość dostępu do technologii, a Ziemię przemieniła w nieprzyjazne życiu miejsce.

Kaiserpunk
Kaiserpunk

Strategiczne wrzesień 2024

Hybryda city buildera w stylu serii Anno oraz produkcji typu grand strategy, przywodzącej na myśl cykl Europa Universalis. W Kaiserpunk przejmujemy kontrolę nad XX-wiecznym miastem-państwem i rozwijamy je, a także podbijamy kolejne regiony, w ten sposób tworząc własne imperium.

Frostpunk
Frostpunk

Strategiczne 24 kwietnia 2018

Opracowana przez rodzime 11bit Studios gra strategiczna z elementami survivalu. Akcja Frostpunk osadzona została w fikcyjnym świecie o nieprzyjaznym, mroźnym klimacie, który w istotny sposób wpłynął na kształt społeczeństwa. Aby przetrwać, ludzie postawili tu bowiem na energię generowaną przez silniki parowe. Wszystko to jednak nie wystarcza, a społeczeństwo w obecnej formie nie zdaje egzaminu, tak więc aby ocaleć - musi diametralnie się zmienić.

Total War: Pharaoh
Total War: Pharaoh

Strategiczne 11 października 2023

Total War: Pharaoh to strategia historyczna osadzona w czasach starożytnego Egiptu. Rozgrywka dzieli się na dwie płaszczyzny – turową na mapie strategicznej, gdzie zarządzamy państwem, oraz toczone w czasie rzeczywistym wielkie bitwy z udziałem tysięcy jednostek.

Strategic Command WWII: War in the Pacific
Strategic Command WWII: War in the Pacific

Strategiczne 18 lipca 2024

Rozbudowana strategia turowa, która pozwala wziąć udział w działaniach na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Strategic Command WWII: War in the Pacific należy do serii rozwijanej od 2002 roku, a wydaniem gry zajęła się wyspecjalizowana w gatunku firma Slitherine.

Frostpunk 2
Frostpunk 2

Strategiczne 20 września 2024 (wczesny dostęp od 17 września 2024)

Kontynuacja ciepło przyjętej gry strategicznej autorstwa polskiego 11 bit studios. Akcja Frostpunk 2 rozgrywa się trzydzieści lat po wydarzeniach z pierwowzoru. Ponownie wcielamy się w zarządcę miasta, który musi zapewnić przetrwanie mieszkańcom w świecie skutym lodem.

Hearts of Iron IV
Hearts of Iron IV

Strategiczne 6 czerwca 2016

Czwarta pełnoprawna odsłona cyklu rozbudowanych strategii, który zadebiutował w 2002 roku jako spin-off popularnej serii Europa Universalis. Za powstanie obu gier od lat niezmiennie odpowiada ekipa Paradox Interactive. W grze pokierujemy polityką jednego z państw w okresie 1936-1948, a więc nie tylko podczas samej II wojny światowej.

Renaissance Kingdom Wars
Renaissance Kingdom Wars

Strategiczne 15 lipca 2024

Tytuł z pogranicza RTS-ów i gatunku grand strategy. W Renaissance Kingdom Wars przenosimy się do roku 1510 i, zaczynając domyślnie jako przywódca kompanii najemniczej, dążymy do stworzenia własnego państwa. Musimy przy tym dbać o gospodarkę, dyplomację czy też armię.

The Crust
The Crust

Strategiczne 15 lipca 2024

Strategia ekonomiczna w realiach science fiction z elementami eksploracji, automatyzacji i budowania bazy nowej cywilizacji na Księżycu. W The Crust poza założeniem pierwszej kolonii gracze mają również możliwość badania powierzchni ziemskiego satelity i odkrycia jego sekretów.

Cities: Skylines II
Cities: Skylines II

Strategiczne 24 października 2023

Cities: Skylines II to druga odsłona cyklu strategii ekonomicznych typu city builder. Dzieło studia Colossal Order skupia się na budowie i zarządzaniu miastem, a do naszych zadań należy tworzenie dzielnic, wytyczanie dróg czy ustalanie podatków.

Fata Deum
Fata Deum

Strategiczne grudzień 2024 (wczesny dostęp od grudzień 2024)

Strategia czasu rzeczywistego typu „god game”, w której wcielamy się w bóstwo próbujące pozyskać jak najwięcej wyznawców. W Fata Deum możemy stać się zarówno dobrym bogiem dbającym o dobro ludzi, jak i krwawym tyranem siejącym postrach wśród śmiertelników.

Anno 1800
Anno 1800

Strategiczne 16 kwietnia 2019

Kolejna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych firmy Ubisoft, którego rozwijaniem od 2011 roku zajmuje się znane z serii The Settlers studio Blue Byte Software. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, osadzonych w kilku odmiennych epokach historycznych, w grze Anno 1800 wcielamy się w rolę zarządcy, którego zadaniem jest stworzenie dobrze prosperującej metropolii.

Stormgate
Stormgate

Strategiczne 30 lipca 2024 (wczesny dostęp od 30 lipca 2024)

RTS w modelu free-to-play, za którego opracowaniem stoją weterani z firmy Blizzard Entertainment – zespół Frost Giant Studios. W Stormgate przejmujemy kontrolę nad ludźmi bądź kosmicznymi najeźdźcami. Tytuł oferuje kampanię fabularną, tryb współpracy oraz moduł PvP.

Sid Meier's Civilization VI
Sid Meier's Civilization VI

Strategiczne 21 października 2016

Szósta odsłona legendarnego cyklu turowych strategii, pozwalających na pokierowanie wybraną cywilizacją na przestrzeni kilku tysięcy lat jej rozwoju. Za powstanie gry odpowiada tradycyjnie studio Firaxis Games, a patronat nad produkcją objął sam twórca serii, Sid Meier. Pod względem mechaniki, Civilization VI łączy sprawdzone rozwiązania poprzednich części cyklu, jednak w grze pojawiło się także kilka rewolucyjnych zmian.

Total War: Warhammer III
Total War: Warhammer III

Strategiczne 17 lutego 2022

Trzecia i ostatnia część podcyklu serii Total War na licencji Warhammera. Total War: Warhammer 3 wprowadza m.in. frakcje Kislevu i Kataju, które biorą udział w starciach o jeszcze większym rozmachu niż dotychczas.

F1 Manager 2024
F1 Manager 2024

Strategiczne 23 lipca 2024

Trzecia odsłona serii strategii o tematyce motorsportowej, w których kierujemy zespołem startującym w wyścigach Formuły 1, od studia Frontier Developments. Największą nowością w grze F1 Manager 2024 jest możliwość stworzenia własnego teamu.

Workers & Resources: Soviet Republic
Workers & Resources: Soviet Republic

Strategiczne 20 czerwca 2024

Workers & Resources Soviet Republic to klasyczny przedstawiciel gatunku city builderów. Celem gry jest budowa i rozwój fikcyjnej republiki radzieckiej i poprowadzenie jej do świetlanej przyszłości. Za produkcję odpowiada studio 3Division.

Heroes of Might and Magic V
Heroes of Might and Magic V

Strategiczne 16 maja 2006

Piąta odsłona popularnej serii strategii turowych, osadzonych w stylistyce fantasy. Celem odświeżenia cyklu, przygotowanie jego kolejnej części powierzono doświadczonej rosyjskiej ekipie Nival Interactive, mającej na swoim koncie m.in. serie Rage of Mages, Etherlords, Silent Storm oraz Blitzkrieg. Akcja gry toczy się w krainie Ashan i koncentruje na walce z zastępami demonów, które po zgładzeniu króla pustoszą tereny królestwa.

Republic of Pirates
Republic of Pirates

Strategiczne 19 czerwca 2024

Polski RTS, który przenosi nas na Karaiby z czasów złotej ery piractwa. W Republic of Pirates toczenie morskich bitew (w czasie rzeczywistym) jest równie ważne co rozbudowa pirackiej osady oraz dbanie o stosunki dyplomatyczne.