Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War: Warhammer III (PC)
OkładkaTotal War: Warhammer III (PC)

Total War: Warhammer III PC

Total Warhammer 3 | Total War: Warhammer 3

Trzecia i ostatnia część podcyklu serii Total War na licencji Warhammera. Total War: Warhammer 3 wprowadza m.in. frakcje Kislevu i Kataju, które biorą udział w starciach o jeszcze większym rozmachu niż dotychczas.

Strategiczne | fantasy | RTS | turowe | strategiczne wojenne | Warhammer | E3 2021

Total War: Warhammer III Premiera PC

17lutego2022

pudełko PL

17lutego2022

Steam

17lutego2022

producent: Creative Assembly wydawca: SEGA wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Total War: Warhammer III

Might & Magic: Heroes VII

Age of Wonders III

Endless Legend

Rekomendacja GRYOnline.pl

Total War: Warhammer 3 to trzecia część podcyklu strategicznej serii Total War, który zabiera graczy do świata rodem ze stołowej gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle. Tytuł stanowi zwieńczenie trylogii opracowanej przez studio Creative Assembly, a wydanej przez firmę SEGA.

Fabuła

W grze wracamy do ponurego uniwersum Warhammera. Po wizycie w Starym Świecie oraz w krainach na zachód od niego ostatnia odsłona podserii zabiera nas na daleką północ, gdzie wojownicy Kislevu oraz cesarstwo Wielkiego Kataju strzegą drogi do królestw rządzonych przez czterech bogów Chaosu. Napięcie w tym niespokojnym regionie chce wykorzystać pradawna potęga, pragnąca zdobyć ostateczną moc.

W wyniku knowań Chaosu bóg-niedźwiedź frakcji Kislev – Ursun – zostaje uwieziony i ciężko ranny. To rozpoczyna wyścig wszystkich nacji o dostanie się do niego. Każda ma swój cel – niektóre pragną go ocalić, inne zabić, a jeszcze inne szukają potęgi.

Cała trylogia Total War Warhammer bazuje na Warhammer Fantasy Battle (w tym przypadku głównie na 8. edycji gry). Nie uwzględnia ona motywów i wątków wprowadzonych w Warhammer: Age of Sigmar.

Mechanika

Tak jak dwie poprzednie odsłony, TW Warhammer 3 korzysta ze sprawdzonego schematu rozgrywki serii Total War. Jest to więc gra strategiczna prowadzona na dwóch płaszczyznach.turach dowodzimy całym stronnictwem, przemieszczając armie, dbając o gospodarkę i rozwijając technologię. Gdy jednak przystępujemy do bitwy, starcia z udziałem tysięcy jednostek rozgrywają się w czasie rzeczywistym (choć możemy je również toczyć automatycznie).

Zmiany względem dwóch wcześniejszych części serii Total War: Warhammer uwzględniają nowe stronnictwa, w tym debiutujące w grach wideo armie Kislevu oraz Kataju. Twórcy postarali się też, by skala bitew przewyższała wszystko, co mogliśmy zobaczyć w poprzednich grach z podcyklu.

Duży nacisk położono również na frakcje Chaosu. W Total War: Warhammer 3 możemy wybrać jedną z kilku nacji demonów: Khorne, Nurgle, Slaanesh, Tzeentch oraz Demony Chaosu. Większość z nich jest automatycznie wrogo nastawiona do nie-chaotycznych sąsiadów. Wprowadza to nowe wyzwania i możliwości.

Ponadto każda rasa posiada unikalne mechaniki, co sprawia, że gra się nimi nieco inaczej. Przykładowo Slaanesh oczarowuje przeciwników, budynki Nurglów same rosną oraz „umierają”, a Kislev przywołuje na pomoc swoich bogów.

Do nowości możemy również zaliczyć domeny demonów. Co kilkanaście tur na mapie świata pojawiają się portale, przez które można przejść do krain bogów Chaosu. Po spełnieniu tam odpowiednich warunków (w zależności od bóstwa są one inne) gracz dostaje szansę na walkę z księciem demonów. To długie, wieloetapowe starcia, w których przedzieramy się przez wrogie tereny i odpieramy fale przeciwników. Podczas nich możemy rekrutować dodatkowe jednostki, a nawet budować prowizoryczne umocnienia tj. wieże i barykady. Mechanika ta została użyta również w oblężeniach. W ich trakcie obrońcy także mogą na bieżąco wznosić podstawowe struktury obronne oraz organizować zasadzki na terenie samego miasta - tak długo, jak pozwalają im na to zapasy.

W trzeciej części cyklu nie zapomniano o dyplomacji i dokonano kilku usprawnień na tym polu (w porównaniu do poprzednich odsłon serii). Jednym kliknięciem zobaczymy nacje, które są skłonne przystać na konkretny typ umowy. Ponadto pojedynczy przycisk wystarczy, aby automatycznie wyrównać szale oferty dyplomatycznej. W Total War: Warhammer 3 zaimplementowano także możliwość wyznaczania celów obronnych naszym sojusznikom, najmowania ich żołnierzy, a nawet „pożyczania” całych armii.

Informacje dodatkowe

Osoby, które kupiły grę przed premierą i tydzień po niej otrzymały dodatkowo DLC Królestwa ogrów. Pozwala ono nam wcielić się w jednego z dwóch przywódców tej rasy. Kopie gry zakupione po tym czasie niestety już tego dodatku nie posiadają. Można go nabyć osobno.

Ostatnia modyfikacja 15 sierpnia 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 382 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.0 / 10 na podstawie 407 głosów czytelników.

Total War: Warhammer III cena w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Total War: Warhammer III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Total War: Warhammer III Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 / AMD Ryzen 3
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon RX 460 lub lepsza
 • 120 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 / AMD Ryzen 5
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
 • 120 GB HDD
 • Windows 10 64-bit