Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Endless Legend (PC)

Endless Legend PC

Osadzona w realiach fantasy turowa gra strategiczna z gatunku 4X, za której powstanie odpowiada niezależne studio Amplitude, znane z kosmicznej strategii Endless Space.

Strategiczne | fantasy | ekonomiczne | turowe | 4X | sandbox | multiplayer | strategiczne wojenne | Xbox Game Pass

PC Windows
Okładka Endless Legend (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18września2014

19września2014

pudełko PL

Endless Legend to turowa strategia fantasy typu 4X. Wyprodukowało ją studio Amplitude, mające na koncie udane Endless Space.

Akcja toczy się w pełnej magii krainie Auriga. W odległej przeszłości nawiedził ją kataklizm, który zmiótł z powierzchni planety ówczesne cywilizacje. Wiele wskazuje na to, że ta apokalipsa może się powtórzyć, gdyż przez ostatnie lata każda kolejna zima była znacznie cięższa od poprzedniej.

Wcielamy się we władcę niewielkiego miasta i naszym zadaniem jest przeobrażenie skromnej społeczności w prawdziwe imperium. Wymaga to oczywiście stawiania nowych budynków, zakładania dodatkowych grodów, dbania o gospodarkę oraz prowadzenia badań nad rozwojem technologii. Wszystko to musimy odpowiednio zbalansować, tak aby z jednej strony zapewnić podwładnym wyżywienie i dach nad głową, a drugiej strony wciąż mieć środki na inwestycje i rozwój naszego państwa.

Prędzej czy później cała ta ekspansja doprowadza do konfliktu z innymi nacjami, których w grze jest osiem. Dodatkowo można z nimi zawiązywać sojusze czy wymieniać się technologiami. Autorzy opracowali turowy system potyczek toczonych na trójwymiarowych mapach pokrytych siatką heksagonalną. Bitwy rozgrywane są za pomocą prostego interfejsu, który kryje spore pokłady taktycznej głębi. Kluczową rolę odgrywają takie elementy jak wykorzystywanie terenu czy stosowanie formacji. Jednocześnie twórcy nie zapomnieli o graczach preferujących bardziej pokojowe metody rozwoju i sukces można osiągnąć również pacyfistycznymi metodami.

Rozgrywkę wzbogacają elementy RPG. Podczas zabawy regularnie wysyłamy bohaterów na przygody, podczas których mogą odkryć sekrety zaginionych cywilizacji i powrócić do domu z magicznymi artefaktami. Ponadto każdy sukces, zarówno odniesiony w trakcie wypraw, jak i bitew, nagradzany jest punktami doświadczenia, za które rozwijamy umiejętności herosów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 391 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.0 / 10 na podstawie 76 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 109,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Endless Legend

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Endless Legend

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q8300 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / 512 MB Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 7 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/8.1/10
Recenzja gry Endless Legend - fantastyczna uczta dla strategów
Recenzja gry Endless Legend - fantastyczna uczta dla strategów

Recenzja 11 października 2014, 13:25

Podstawowym źródłem naszego rozwoju są miasta, które wytwarzają pięć podstawowych zasobów według przeniesionego żywcem z Endless Space schematu: Żywność, Przemysł, Nauka, Pył. Nowością jest generowanie przez miasta Wpływu wykorzystywanego głównie do działań dyplomatycznych. Świetnie rozwinięty został motyw Anomalii (także znany z Endless Space) – teraz są to widoczne na mapie elementy krajobrazu, które dają cenne bonusy do zasobów. W miarę przybywania ludności możemy budować kolejne dzielnice miasta i zwiększać obszar eksploatacji. Do tego dochodzą budowle, dające różnego rodzaju korzyści i technologie zwiększające miejską produkcję. A jeśli już mowa o nauce, to mamy tutaj – niczym w Cywilizacji – prawdziwy, stopniowany postęp technologiczny, przy czym kolejne odkrycia nie są połączone w żadne sieci czy drzewka, a jedynie zgrupowane w kolejne Ery. Takie rozwiązanie jest bardzo czytelne i daje duże możliwości planowania własnych ścieżek rozwoju naukowego. Cały postęp może nie przejawia się tak spektakularnie jak w Cywilizacji, ale z czasem zmienia rozgrywkę – odkrywamy nowe jednostki, budowle, surowce strategiczne i luksusowe. Te ostatnie to kolejne rozwiązanie przeniesione z Endless Space. Surowce strategiczne potrzebne są do wytwarzania specjalnego wyposażenia dla armii oraz niektórych ulepszeń miasta. Luksusowych natomiast używamy w celu czasowego aktywowania bonusów obowiązujących na terenie całego imperium. Przykładowo złoto zmniejsza koszty utrzymania, a wino zwiększa poziom zadowolenia mieszkańców.