Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Age of Wonders III (PC)

Age of Wonders III PC

Osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, stanowiąca czwartą odsłonę cyklu wykreowanego i rozwijanego przez holenderskie studio Triumph Software. Age of Wonders III przenosi graczy do fantastycznego świata, w którym rozmaite rasy i ugrupowania walczą o władzę.

Strategiczne | fantasy | turowe | multiplayer

PC Windows
Okładka Age of Wonders III (PC)

producent: Triumph Studios

wydawca: Triumph Studios

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31marca2014

31marca2014

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Age of Wonders III jest czwartą odsłoną cieszącego się sporym uznaniem cyklu strategii turowych autorstwa holenderskiego studia Triumph. Prace nad grą trwały ponad trzy lata, a deweloperów finansowo wspierał jeden z największych fanów serii Age of Wonders - Markus Persson, twórca Minecraft.

Akcja Age of Wonders III ponownie przenosi graczy do fantastycznego świata, w którym rozmaite rasy i ugrupowania rywalizują o dominację. Kampania główna pozwala graczom stanąć po stronie jednej z dwóch zwaśnionych frakcji – Imperium Wspólnoty lub Trybunału Wysokich Elfów, utworzonego po zjednoczeniu mrocznych i leśnych elfów. W opowieści duża rolę odgrywa kilka popularnych postaci z poprzednich odsłon cyklu, w tym Merlin. Poza wspomnianymi rasami istnieją dodatkowo grywalne frakcje Drakonów, Orków, Krasnoludów oraz Goblinów.

Rozgrywka w Age of Wonders III łączy elementy strategii oraz cRPG. Gracze eksplorują sporych rozmiarów mapy, odkrywają nowe lokacje, spotykają bohaterów niezależnych i toczą emocjonujące bitwy. Równocześnie kierują rozwojem swego królestwa, w tym również dokonują przekształceń terenu i klimatu pod kątem potrzeb wybranej nacji czy zakładają nowe siedziby celem prowadzenia wzmożonej ekspansji. Twórcy zadbali o mnogość ras i kultur, którym przewodzić można w fantastycznym świecie.

Rozpoczynając rozgrywkę wybieramy reprezentującego nas przywódcę. Dostępni władcy odpowiadają typowym archetypom klas z gier roleplaying, takim jak kapłan, wojownik, czarodziej czy zwiadowca. Każdy monarcha posiada własne unikalne umiejętności oraz jednostki. Jednocześnie kampanię rozpoczyna jako postać neutralna i dopiero nasze własne decyzje oraz sposób sprawowania rządów określą, czy pozostajemy na tej pozycji, czy też skręcamy w stronę dobra lub zła.

Rozgrywka w Age of Wonders III jest agresywna i koncentruje się na wojnie. Jedynym sposobem na wygranie kampanii jest pokonanie armii przeciwników oraz podbicie ich ziem. Bitwy rozgrywane są na trójwymiarowych mapach pokrytych siatką heksów. Autorzy przygotowali rozbudowany system potyczek, który premiuje m.in. właściwe korzystanie z ukształtowania terenu czy atakowanie wrogów z flanki. Poza standardowymi starciami na otwartym polu dostępne są również oblężenia oraz bitwy morskie.

Gra oferuje kilka wariantów rozgrywki jedno i wieloosobowej. Poza główną kampanią istnieje możliwość sprawdzenia swoich sił na pojedynczych, losowo generowanych mapach w rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją lub żywymi przeciwnikami. Natomiast multiplayer może być rozgrywany przez Internet, w systemie mailowym (PBEM), za pośrednictwem sieci lokalnej (LAN) oraz w trybie gorącego krzesła (Hotseat).

W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon serii, w Age of Wonders III deweloperzy zdecydowali się na zastosowanie silnika generującego trójwymiarowe środowisko graficzne. Pozwoliło to dostosować jakość oprawy wizualnej do współczesnych standardów w tego typu produkcjach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 467 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 336 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Age of Wonders III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Age of Wonders III

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce 460 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7(SP1)/8/8.1
Recenzja gry Age of Wonders III - udany powrót do świata Evermore
Recenzja gry Age of Wonders III - udany powrót do świata Evermore

Recenzja 31 marca 2014, 14:31

Rozpoczynając rozgrywkę, o ile nie wybraliśmy inaczej w menu kreowania planszy, naszym oczom ukaże się maleńki fragment mapy z widokiem na nasze miasto oraz armię. Pozostałą część świata spowija tzw. mgła wojny, która oczywiście znika wraz z poruszaniem się naszych jednostek. Otoczenie naszego miasta, poza kopalnią złota, za każdym razem jest całkowicie losowe. Co ciekawe Age of Wonders III, w odróżnieniu od innych turówek w świecie fantasy, proponuje zupełnie inny rodzaj głównych surowców. Drewno, kamień, kryształy czy siarkę zastąpiono punktami wiedzy, many, produkcji oraz populacji. Każda z tych kategorii jest generowana przez budynki, a właściwie ulepszenia, jakie możemy zainstalować w naszym zamku.