Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

21. Gry Strategiczne PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 21. Gry z gatunku strategiczne na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 2789 Przed premierą 174
PC
Strategiczne
Tematyki
Hearts of Iron IV: La Resistance
Hearts of Iron IV: La Resistance

Strategiczne 25 lutego 2020

Piąte rozszerzenie do osadzonej w drugowojennych realiach globalnej strategii Hearts of Iron IV od Paradox Interactive. Dodatek La Resistance wprowadza do gry możliwość prowadzenia akcji szpiegowskich przez ruchy oporu.

Romans: Age of Caesar
Romans: Age of Caesar

Strategiczne 2021

Duchowy spadkobierca gry Stronghold Kingdoms - strategia MMO od studia FireFly (ojców cyklu Twierdza), w której gracze wcielają się w zarządców antycznych rzymskich miast. Kluczem do sukcesu w Romans: Age of Caesar jest nie tylko dbanie o własną metropolię, lecz także współpraca z pozostałymi władcami, obejmująca wymianę dóbr oraz pomoc militarną.

Hearts of Iron IV: Man the Guns
Hearts of Iron IV: Man the Guns

Strategiczne 28 lutego 2019

Czwarte duże rozszerzenie do drugowojennej globalnej strategii firmy Paradox Interactive. Man the Guns rozbudowuje morski aspekt tej gry, wprowadzając nowe opcje projektowania i ulepszania statków oraz niedostępne wcześniej szlaki wodne.

Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aiko's Choice
Shadow Tactics: Blades of the Shogun - Aiko's Choice

Strategiczne 2021

Samodzielne rozszerzenie do bardzo ciepło przyjętego przez graczy Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Gra opowiada o kunoichi Aiko, która nieoczekiwanie musi stawić czoła konsekwencjom swojej przeszłości i dawnego życia.

Space Company Simulator
Space Company Simulator

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 24 października 2019)

Polska strategia ekonomiczna, w której przejmujemy kontrolę nad firmą działającą w branży kosmicznej. W Space Company Simulator musimy zarządzać korporacją tak, by zapewnić jej zwycięstwo w technologicznym „wyścigu zbrojeń”. Gra została zbudowana na fundamencie Race to Mars.

Commandos: Zadania Specjalne
Commandos: Zadania Specjalne

Strategiczne 31 marca 1999

Samodzielny dodatek do Commandos: Za linią wroga - przebojowej taktycznej strategii hiszpańskiego Pyro Studios. Opisywane rozszerzenie niesie ze sobą osiem rozbudowanych i niebezpiecznych misji, których wykonanie powierzono niewielkiemu oddziałowi komandosów, złożonemu z żołnierzy o odmiennych umiejętnościach. Kontrolowaną przez nas drużynę komandosów czekają zupełnie nowe zadania, np.

Rome: Total War - Alexander
Rome: Total War - Alexander

Strategiczne 19 czerwca 2006

Drugie oficjalne rozszerzenie do opracowanej przez studio Creative Assembly gry Rome: Total War z 2004 roku. Tym razem możemy wcielić się w jednego z najwybitniejszych strategów w dziejach ludzkości – tytułowego Aleksandra Wielkiego, który dzięki swoim spektakularnym podbojom na stałe zagościł w podręcznikach historii. Kluczowym elementem dodatku jest zupełnie nowa kampania, pozwalająca odtworzyć największe sukcesy legendarnego władcy Macedonii.

Hammerting
Hammerting

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 27 października 2020)

Ukazana w rzucie bocznym gra strategiczna z elementami RPG, w której gracze przejmują kontrolę nad krasnoludzką kolonią i realizują zlecenia na rozmaite towary. Wymaga tp nieustannego pozyskiwania surowców, rozbudowy bazy oraz dbania o potrzeby pracowników.

The Red Solstice 2: Survivors
The Red Solstice 2: Survivors

Strategiczne 17 czerwca 2021

The Red Solstice 2: Survivors to druga część strategiczno-taktycznej gry, w której kierując drużyną od zadań specjalnych, walczymy z obcymi formami życia, aby uchronić ludzkość przed całkowitą zagładą. Za tytuł ponownie odpowiada studio Ironward.

Unity of Command II
Unity of Command II

Strategiczne 12 listopada 2019

Druga część serii drugowojennych strategii turowych, stworzonej przez niezależne studio 2x2 Games. W Unity of Command II gracze prowadzą wojska Aliantów, biorąc udział w historycznych bitwach i operacjach bądź próbując zmienić bieg wydarzeń. Tytuł pozwala na zabawę w pojedynkę oraz na multiplayerową rozgrywkę.

HighFleet
HighFleet

Strategiczne czerwiec 2021

Gra strategiczna czasu rzeczywistego, w której przejmujemy kontrolę nad flotą potężnych latających okrętów. W HighFleet: Deus in Nobis ważną rolę odgrywa nie tylko dyplomacja i dbanie o zasoby, lecz również zręcznościowe toczenie pojedynków z wrogimi jednostkami.

Grey Goo
Grey Goo

Strategiczne 23 stycznia 2015

Klasyczna strategia czasu rzeczywistego w realiach science-fiction, nawiązująca do lat 90-tych i złotej ery RTS-ów. Za powstanie gry odpowiada studio Petroglyph Games, założone przez twórców kultowego cyklu Command & Conquer i mające na swoim koncie m.in. strategię Star Wars: Empire at War. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości na jednej z ziemskich kolonii o nazwie Ekosystem Dziewięć.

XO
XO

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 2 grudnia 2019)

Kosmiczna strategia inspirowana m.in. serialem telewizyjnym Battlestar Galactica i grą FTL: Faster Than Light. Gracz wciela się w kapitana ostatniego statku ze zniszczonej armady wojennej, ściganego przez tajemniczego wroga. Rozgrywka w XO toczy się w czasie rzeczywistym, ale oferuje opcję aktywnej pauzy. W trakcie bitew statki poruszają się jedynie w dwóch wymiarach, ale za to ich zachowaniem rządzi realistyczny silnik fizyczny.

Urban Empire
Urban Empire

Strategiczne 20 stycznia 2017

Opracowana przez znane z serii Rescue, fińskie studio Fragment Productions strategia ekonomiczna, traktująca o zarządzaniu miastem na przestrzeni dwóch kolejnych wieków, począwszy od roku 1820. W grze Urban Empire kierujemy całym rodem, z którego wywodzą się kolejni włodarze miasta, a do naszych obowiązków należy rozbudowa infrastruktury, zagospodarowanie kolejnych dzielnic miasta, napędzanie rozwoju ekonomicznego oraz dbanie o zadowolenie mieszkańców.

Darkest Hour
Darkest Hour

Strategiczne 5 kwietnia 2011

Strategia czasu rzeczywistego przedstawiająca w skali globalnej działania militarne i polityczne mające miejsce od początku XX wieku aż do rozpadu Związku Radzieckiego. Rozgrywka wymaga od gracza zajmowania się nie tylko aspektem militarnym, ale również ekonomicznym, politycznym i społecznym.

Supreme Commander: W obliczu wroga
Supreme Commander: W obliczu wroga

Strategiczne 6 listopada 2007

Supreme Commander: W obliczu wroga jest samodzielnym rozszerzeniem wydanej w 2007 roku kosmicznej strategii czasu rzeczywistego (RTS). Akcja dodatku osadzona została po wydarzeniach przedstawionych w bazowej grze. Zwaśnione frakcje UEF, Cybran oraz Aeon muszą wspólnie stawić czoła nowemu zagrożeniu - obcej rasie Seraphim. Deweloperzy ze studia Gas Powered Games przygotowali ponad 100 nowych jednostek, a także szereg zmian w mechanice rozgrywki.

Warhammer 40,000: Dawn of War II - Chaos Rising
Warhammer 40,000: Dawn of War II - Chaos Rising

Strategiczne 11 marca 2010

Samodzielny dodatek do osadzonej w uniwersum Warhammera 40,000 drugiej części RTS-a studia Relic Entertainment. Zgodnie z tytułem rozszerzenia, Dawn of War II: Chaos Rising koncentruje się wokół frakcji Kosmicznych Marines Chaosu. Akcja gry osadzona została na pokrytej lodem planecie Aurelia, która tysiąc lat wcześniej została "pożarta" przez burzę Osnowy, a teraz powróciła wraz z legionami Chaosu.

Jagged Alliance 2: Wildfire
Jagged Alliance 2: Wildfire

Strategiczne 8 marca 2004

Jagged Alliance 2: Wildfire to ulepszona wersja popularnej turowej gry strategicznej, wprowadzonej do globalnej sprzedaży pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wzbogacona edycja powstała na bazie nieoficjalnej modyfikacji podstawowego wariantu programu, stworzonej przez Rosjanina nazwiskiem Serge Popov.

Theocracy
Theocracy

Strategiczne 30 marca 2000

Theocracy to wyprodukowana przez zespół deweloperski koncernu Ubisoft strategia czasu rzeczywistego (RTS), której akcja osadzona została w realiach XVI-wiecznej Ameryki Środkowej. Gracz przejmuje kontrolę nad jednym z azteckich plemion i stara się rozwinąć swoje państwo militarnie i ekonomicznie, by odeprzeć ataki hiszpańskich konkwistadorów.

Falling Frontier
Falling Frontier

Strategiczne 2022 (wczesny dostęp od czerwiec 2021)

Kosmiczny RTS stawiający na bardziej realistyczne podejście do kosmicznej wojny i ekspansji niż konkurencja. Dzieło jednoosobowego zespołu Stutter Fox Studios wyróżnia się nietypowym podejściem do kwestii zasobów i logistyki, rzutującym na całą rozgrywkę.

Cold War Game
Cold War Game

Strategiczne wrzesień 2021 (wczesny dostęp od 2 lipca 2020)

Taktyczna strategia czasu rzeczywistego osadzona w realiach zimnej wojny. Cold War Game ukazuje alternatywną wizję konfliktu, w której USA i ZSRR nie dochodzą do porozumienia i decydują się zmusić przeciwnika siłą do przyjęcia swojej ideologii. Walki toczą się na terenie Niemiec w latach 70. XX wieku.

Mars Horizon
Mars Horizon

Strategiczne 17 listopada 2020

Strategia ekonomiczna z elementami symulacji, w której stajemy na czele agencji kosmicznej. W Mars Horizon naszym nadrzędnym celem jest wysłanie ludzi na Marsa. Nim jednak do tego dojdzie, musimy wznieść bazę, dbać o rozwój technologii oraz wykonać mnóstwo innych misji.

Automation: The Car Company Tycoon Game
Automation: The Car Company Tycoon Game

Strategiczne 2022 (wczesny dostęp od 12 marca 2015)

Przygotowana przez debiutujące studio Camshaft Software gra strategiczno-symulacyjna, w której wcielamy się w rolę właściciela korporacji produkującej samochody. Akcja Automation: The Car Company Tycoon Game rozgrywa się na przestrzeni lat 1946-2020, zaś zadaniem gracza jest rozwijanie firmy w taki sposób, aby stała się jednym z potentatów swojej branży. Rozgrywka oparta jest na dwóch zasadniczych filarach. Pierwszym z nich jest zarządzanie korporacją na gruncie ekonomicznym, co wymaga m.in.

Kingdoms and Castles
Kingdoms and Castles

Strategiczne 20 lipca 2017

Strategia ekonomiczna opracowana przez studio Lion Shield, założone przez byłych pracowników zespołu Maxis, czyli twórców serii SimCity. W odróżnieniu od tamtej marki, Kingdom and Castles osadzone jest w krainie fantasy. Gracz wciela się w zarządcę niewielkiej wioski, którą stopniowo rozwija i przekształca w prosperujące miasto z zamkiem zdolnym odpierać ataki wrogich armii. Podczas zabawy gracz gromadzi surowce, które wykorzystuje do stawiania nowych budynków.