Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XONE
Okładka RimWorld (PC)
OkładkaRimWorld (PC)

RimWorld

Osadzona w realiach science-fiction gra strategiczna, w której zajmujemy się zarządzaniem pozaziemską kolonią. Za jej powstanie odpowiada debiutujące niezależne studio Ludeon, założone przez byłego członka Irrational Games, pracującego m.in. przy serii BioShock.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | RTS | 2D | top-down | crowdfunding | indie

RimWorld Premiera

17paź2018

PC

29lip2022

PS4 XONE

Gry podobne do RimWorld

Ixion

Oxygen Not Included

Surviving Mars

Rekomendacja GRYOnline.pl

RimWorld to strategia opowiadająca o zarządzaniu pozaziemską kolonią. Jest to debiutancka produkcja studia Ludeon, a głównym projektantem gry był Tynan Sylvester, który wcześniej w studiu Irrational Games pracował nad BioShock i BioShock Infinite.

Akcja RimWorld toczy się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość skolonizowała niezliczone obce systemy. Mimo to, wciąż nie udało się jej wynaleźć sposobu na przekroczenie prędkości światła, co powoduje, że poszczególne kolonie są mocno odizolowane i najczęściej zdane wyłącznie na siebie. Gracze obejmują dowództwo nad niewielką grupą ocalałych z katastrofy statku kosmicznego, który w wyniku awarii rozbił się na obcej planecie. Do naszej dyspozycji oddani zostają więc przypadkowi pasażerowie, a nie wyszkoleni specjaliści.

Każda postać posiada własną historię, która determinuje sposób, w jaki funkcjonuje w grze. Przykładowo, były szlachcic doskonale poradzi sobie w sytuacjach wymagających negocjacji, takich jak ustalanie cen w handlu. Z kolei naukowiec świetnie spisze się w laboratorium, ale próba wykorzystania go do interakcji społecznych zakończy się porażką. Szeregi kolonistów powiększamy poprzez integrowanie złapanych w bitwach więźniów, kupując ich od handlarzy niewolników lub przyjmując uchodźców.

Podczas zabawy zajmujemy się konstruowaniem budynków, produkcją żywności, gromadzeniem surowców, handlem oraz rozwijaniem kolonii. W przeciwieństwie do większości gier tego typu RimWorld oferuje rozbudowany taktycznie system walki. Postacie mogą m.in. korzystać z osłon oraz wychylać się zza rogów, a kluczową rolę odgrywa uzyskiwanie odpowiednich pozycji na polu bitewnym.

Jednym z najciekawszych elementów gry jest dynamiczny system sztucznej inteligencji odpowiadający za kształtowanie historii. Potrafi on analizować sytuację na mapie i na tej podstawie generować nowe wątki oraz wydarzenia tak, aby zapewnić większy dramatyzm historii. Co godne pochwały, RimWorld posiada trzy odmienne osobowości AI do wyboru. Cassandra Classic powoli zwiększa napięcie, krok po kroku piętrząc przed nami coraz bardziej drastyczne trudności. Phoebe Friendly z kolei postara się zaoferować nam bardziej relaksującą i optymistyczną zabawę. Ostatnia sztuczna inteligencja nazwana została Randy Random. Jest on ucieleśnieniem chaosu i zapewnia najbardziej nieprzewidywalną rozgrywkę.

Ostatnia modyfikacja 24 listopada 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 2244 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,4 / 10 na podstawie 1051 głosów czytelników.

RimWorld cena w dniu premiery: 107,99 PLN

Wymagania wiekowe RimWorld: Odpowiednia dla każdego wieku.

RimWorld Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 384 MB Intel HD 3000 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows XP
PC
PS4
XONE