Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 listopada 2017, 10:59

autor: Krzysztof "Movis" Sobiepan

Wieści ze świata (Uncharted, RimWorld, Second Life, Minecraft) 21/11/2017

Dziś piszemy o 10. rocznicy serii Uncharted, zbliżającej się z wolna premierze pełnej wersji RimWorld, obecnym stanie Second Life oraz o opóźnieniach usprawnień graficznych i cross-platformowego multiplayera na Switchu w grze Minecraft. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

10. rocznica serii Uncharted i bonusy dla fanów

Drake, ty urwisie! Sto lat! - Wieści ze świata (Uncharted, RimWorld, Second Life, Minecraft) 21/11/2017 - wiadomość - 2017-11-22
Drake, ty urwisie! Sto lat!

W niedzielę 19 listopada serii Uncharted stuknęło równo 10 lat. Członkowie odpowiedzialnego za cykl studia Naughty Dog zdecydowanie mogą kolektywnie poklepać się po plecach – w tym okresie wydali bowiem 6 pełnych tytułów (licząc Kolekcję Nathana Drake'a i ostatnie Zaginione Dziedzictwo), przeżyli całą erę PlayStation 3 i powrócili z tarczą na kolejnej platformie Sony.

Japońska firma nie zamierza zapominać o twórcach i wspólnie z nimi przygotowała parę ciekawych atrakcji na nadchodzący miesiąc. Do trybu wieloosobowego Uncharted 4: Kres Złodzieja zawitał darmowy pakiet klasycznych skórek dla Nate’a, Eleny i Sully’ego. Można go odebrać do 19 grudnia, a dodatkowo ceny punktów Uncharted i Relikwii zostały obniżone o 50%. Dziś do 17:00 można też dorwać darmowe skórki do interfejsu konsoli PlayStation 4 oraz pakiet avatarów. W PlayStation Store szukać należy darmowej paczki „Uncharted 10th Anniversary Bundle.”

Podczas wydarzenia PlayStation Experience 2017 zaplanowano także panel z autorami, którzy wspominać będą blaski i cienie serii oraz opowiedzą nieco ciekawostek zza kulis. Ma się on odbyć 10 grudnia o 2:00 czasu polskiego i będzie transmitowany na żywo w tym miejscu.

RimWorld po 5 latach wygrzebie się z Wczesnego Dostępu?

RimWorld, czyli strategia sci-fi, często określana jako przystępne Dwarf Fortress, wielkimi krokami zbliża się do wydania pełnej wersji. We wpisie na oficjalnej stronie Tynan Sylvester – główny projektant tytułu – wspomina, że projekt jest na „ostatniej prostej przed wersją 1.0”. Autor zaczyna nieco nostalgicznie, cofając się myślą do 2012 roku, kiedy rozpoczynał prace nad projektem. Rok później pokazał go publicznie po raz pierwszy. Od tego czasu tytuł rósł, rósł i rósł. Designer mówi jednak, że „pora już powoli kończyć”.

Ten sam tekst wprowadza też graczy w aktualizację Beta 18 (dotychczas projekt operował jedynie pierwszą literą greckiego alfabetu). Zauważyć w niej można parę ciekawych nowości, m.in. nowy bagnisty biom, więcej wydarzeń losowych, proceduralnie generowane nazwy miast i osad, ulepszoną walkę wręcz i nie tylko. Dodano też szereg nowych katastrof i warunków, np. uderzenie meteorytu, piękne zorze (poprawiające nastrój osadników), tornada, ale też zadania od misji ratunkowych po negocjacji pokojowych. Patch jest naprawdę duży, a o pozostałych szczegółach przeczytacie tutaj.

Sylvester jak na razie nie zdradza ostatecznej daty premiery gry, ale prawdopodobnie można się jej spodziewać na początku 2018 roku.

Second Life nadal ma się nieźle

Second Life potrafi być otwartą przestrzenią „publiczną”, pozwalającą na swobodne rozmowy…. - Wieści ze świata (Uncharted, RimWorld, Second Life, Minecraft) 21/11/2017 - wiadomość - 2017-11-22
Second Life potrafi być otwartą przestrzenią „publiczną”, pozwalającą na swobodne rozmowy….

Symulator życia Second Life jest jednym z tych tytułów, o których łatwo zapomnieć. Powiedzmy, że produkcja nie jest przeznaczona dla przeciętnego „zjadacza gier” i jest w stanie wprowadzić bardziej casualowych użytkowników w stan głębokiego zdziwienia w mniej niż 10 sekund. Z drugiej strony, nigdy nie dorosła chyba do planów twórców, którzy twierdzili niegdyś, że każdy, kto się liczy, będzie miał w niej konto, a firmy będą wykorzystywały produkt jako narzędzie internetowej rekrutacji z wirtualnymi rozmowami o pracę. Tytuł istnieje więc obecnie w dość specyficznej niszy i dodatkowo w medialnej próżni.

…ale łatwo trafić w co najmniej dziwne miejsca… - Wieści ze świata (Uncharted, RimWorld, Second Life, Minecraft) 21/11/2017 - wiadomość - 2017-11-22
…ale łatwo trafić w co najmniej dziwne miejsca…

Nie znaczy to, że zapoczątkowany w 2003 roku projekt umiera. Przeciwnie, okazuje się, że ma się całkiem nieźle. Serwis theatlantic.com opublikował ostatnio niezwykle obszerny artykuł, opowiadający parę personalnych historii użytkowników serwisu, zapewniający tło historyczne rozwoju tytułu, przegraną z Facebookiem „wojnę” o internetową przestrzeń społeczną oraz informacje od autorów produktu. To kawałek niezłego dziennikarstwa, ale uwagę przykuwa jeden zdradzony przez studio Linden Lab fakt – w grze regularnie pojawia się nadal ok. 600 tys. użytkowników.

Z jednej strony, fakt ten przyćmiewany jest przez 36 mln zarejestrowanych na przestrzeni lat kont, w większości martwych. Z drugiej zaś oznacza, że tytuł ma całkiem sporo zatwardziałych fanów, którzy zapewne nie zostawią już oddanej w ich ręce platformy.

Minecraft - multiplayer Switch i lepsza grafika w 2018 roku

Na „klocki w HD” trzeba będzie jeszcze poczekać. - Wieści ze świata (Uncharted, RimWorld, Second Life, Minecraft) 21/11/2017 - wiadomość - 2017-11-22
Na „klocki w HD” trzeba będzie jeszcze poczekać.

Niedawno odbył się konwent MINECON Earth – jedno z największych wydarzeń w kalendarzu każdego fana uderzania drzew gołą dłonią, aż rozpadną się na użyteczne surowce. Wśród wszystkich ogłoszeń (np. nowości, które znajdziemy na dnie oceanów) znalazły się jednak i smutne informacje. Na przyszły rok zostały bowiem przesunięte dwie inicjatywy. Pierwsza z nich dotyczy posiadaczy konsoli Nintendo Switch. Niestety, będą oni musieli jeszcze poczekać na wspólną zabawę z posiadaczami gry na pozostałych platformach. Druga wiadomość wiąże się z Super Duper Graphics Pack, czyli widocznym na zdjęciu powyżej zestawem tekstur. Sprawia on, że proceduralnie generowany świat tytułu wygląda dużo bardziej realistycznie.

Nie wiadomo, kiedy w przyszłym roku można spodziewać się powyższych aktualizacji, ale więcej informacji ma się ukazać już niedługo na stronie minecraft.net.

Galeria obrazków

Polecamy też Waszej uwadze najnowsze obrazki w naszej galerii…

 1. Allumette
 2. Hex Commander: Fantasy Heroes
 3. Endless Fables 2: Mroźny Szlak
 4. Moero Chronicle
 5. Girls und Panzer: Dream Tank Match
 6. Monster Hunter World
 7. Titanfall Online
 8. Valkyria Chronicles 4
 9. Quern: Undying Thoughts
 10. ATV Drift & Tricks
 11. Game of Thrones: Conquest
 12. Reigns: Her Majesty

Galeria filmów

…jak również najnowsze filmy z gier:

 1. Titan Quest: Ragnarok zwiastun #1
 2. Smalland zwiastun #1
 3. Shadowhand zwiastun #1
 4. Ni no Kuni II: Revenant Kingdom zwiastun - The Light May Yet Return