Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PC
Okładka Allumette (PS4)

Allumette

Interaktywny film opracowany z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Gracz śledzi losy osieroconej dziewczynki, która rozpala kolejne zapałki i w ten sposób przywołuje następujące po sobie wspomnienia ze swojego życia.

Przygodowe | filmy animowane | baśń | eksperymentalne/artystyczne | Oculus Rift | PlayStation VR | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Allumette (PS4)

data premiery gry:

13paź2016

PC

24sty2017

PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Allumette jest pozycją, którą należy rozpatrywać bardziej w charakterze interaktywnego filmu aniżeli typowej gry wideo. Tytuł został opracowany przez niezależny zespół Penrose Studios, a trafił między innymi na platformę PS4 i PC; należy odnotować, że wymaga on do działania gogli rzeczywistości wirtualnej.

Fabuła

Historia opowiedziana w Allumette jest luźno inspirowana baśnią Dziewczynka z zapałkami autorstwa Hansa Christiana Andersena. Podczas zabawy śledzimy losy osieroconej dziewczynki zamieszkującej miasto ulokowane pośród chmur. Opowieść jest przedstawiana w formie następujących po sobie retrospekcji – bohaterka rozpala kolejne zapałki, przywołując w ten sposób wspomnienia ze swojego życia. W trakcie swoistego seansu, którego ukończenie jest kwestią kilkudziesięciu minut, gracz dowiaduje się nie tylko o relacjach, jakie łączyły dziewczynkę z matką, lecz również o tym, co doprowadziło do ich rozdzielenia.

Mechanika

W trakcie zabawy w wydanym na platformie PS4 i PC Allumette gracz nie może wchodzić w interakcję z otoczeniem ani postaciami. Pełni on jedynie rolę obserwatora mogącego swobodnie rozglądać się po lokacjach (dotyczy to również zaglądania przez ściany do wnętrz budynków) i koncentrować uwagę na różnych elementach danej sceny.

Kwestie techniczne

Allumette może się pochwalić przyjemną dla oka, trójwymiarową oprawą graficzną, którą utrzymano w kreskówkowej stylistyce. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że opowieść jest przekazywana bez słów – gracze mogą odczytywać emocje poszczególnych bohaterów z ich mimiki oraz tonu wydawanych przez nich pomruków, z kolei odpowiedni nastrój jest budowany przez soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Allumette

Wymagania wiekowe Allumette

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS4