Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4
Okładka Dreams (PS4)

Dreams PS4

Nietypowy sandbox, za powstanie którego odpowiada znane z serii LittleBigPlanet studio Media Molecule. Akcja Dreams toczy się w świecie tytułowych snów, które tworzone są przez samych graczy.

Zręcznościowe | sandbox | PlayStation Move | eksperymentalne/artystyczne | społecznościowe | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Dreams (PS4)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

16kwietnia2019

wczesny dostęp

14lutego2020

14lutego2020

pudełko PL

14lutego2020

PSN

Dreams to sandboksowa gra koncentrująca się na kreacjach użytkowników. Projekt wyprodukowało znane z Tearaway i serii LittleBigPlanet studio Media Molecule.

Mechanika

Akcja Dreams toczy się w realiach snów, które generowane są przez samych graczy. Jest to trójwymiarowa gra, w której występuje m.in. walka, rozwiązywanie zagadek, eksploracja, a nawet wyzwania wyścigowe. Tylko od graczy zależy, jakie wyzwania zaoferują w swoich kreacjach. Wszystkie utworzone sny stają się częścią wielkiego sieciowego uniwersum, otwartego do zwiedzania dla całej społeczności.

Możliwości oferowane przez Dreams są ogromne. Użytkownicy mogą tworzyć „gry” należące do wielu różnych gatunków i osadzone w niemalże każdym możliwym rodzaju uniwersum. Cierpliwi gracze są w stanie wręcz wykreować całkiem wierne kopie istniejących produkcji.

Położenie nacisku na twórczość fanów wymagało odpowiednich narzędzi służących do produkcji autorskiej zawartości. Studio Media Molecule postawiło na nietypowy system, w którym kreacja odbywa się poprzez kontrolowanie stworka znanego jako imp, pełniącego rolę analogiczną do kursora. Za jego pomocą manipulujemy otoczeniem i obiektami, swobodnie ustalając ich położenie oraz zależności między nimi.

W Dreams jedynym, co nas ogranicza, są przygotowane przez autorów bazy obiektów, ale są one tak obszerne, że prawdopodobnie zawsze znajdziemy coś, co pasuje do naszej wizji. Do tego gracze mogą do pewnego stopnia modyfikować ich wygląd.

Tryby gry

Wszystkie kreacje graczy są częścią wielkiego sieciowego świata. Tylko od twórcy zależy, jak będzie prezentował się tryb rozgrywki w danym śnie. Niektóre z nich oferują tradycyjne wyzwania dla pojedynczego gracza, a inne stawiają na zabawę kooperacyjną.

Kwestie techniczne

Dreams posiada atrakcyjną trójwymiarową oprawę graficzną. Jakość wizualna poszczególnych snów zależy jednak oczywiście również od kreatywności i umiejętności ich twórców. Mocną stronę gry stanowi interfejs; jest on prosty w obsłudze, pozwalając szybko i intuicyjnie tworzyć całe wirtualne światy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 18 GB

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 249 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.8 / 10 na podstawie 417 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Dreams

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Udostępniono demo Dreams
Udostępniono demo Dreams

wiadomość1 maja 2020

Od dzisiaj w PlayStation Store można znaleźć darmową wersję demonstracyjną gry Dreams. Oferuje ona wybrane dzieła społeczności, początek kampanii fabularnej oraz możliwość poznania narzędzi do tworzenia własnych projektów.

Fotorealistyczny las pokazuje pełną moc PS4
Fotorealistyczny las pokazuje pełną moc PS4

wiadomość1 kwietnia 2020

Fotorealistyczne projekty tworzone w Dreams, produkcji przeznaczonej wyłącznie na PlayStation 4, pokazują prawdziwe możliwości tej konsoli.

Z Dreams na PS4 znikają Mario i inne projekty związane z Nintendo
Z Dreams na PS4 znikają Mario i inne projekty związane z Nintendo

wiadomość22 marca 2020

Projekt jednego z graczy Dreams został wstrzymany przez interwencję Nintendo. Gigantowi nie podoba się, że użytkownicy bezkarnie wykorzystują ikoniczne postaci firmy. Prawdopodobnie oznacza to koniec projektów jawnie naśladujących Mario, Linka lub innych kultowych bohaterów.

Dreams – premiera wyczekiwanego exclusive’a na PS4
Dreams – premiera wyczekiwanego exclusive’a na PS4

wiadomość14 lutego 2020

Na rynku zadebiutował projekt Dreams, czyli najnowsze dzieło znanego z serii LittleBigPlanet studia Media Molecule. Gra dostępna jest tylko na PS4 i kładzie nacisk na kreacje użytkowników.

Recenzje Dreams - kolejny znakomity tytuł ekskluzywny na PS4
Recenzje Dreams - kolejny znakomity tytuł ekskluzywny na PS4

wiadomość13 lutego 2020

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje Dreams, czyli najnowszej gry twórców kultowego cyklu LittleBigPlanet. Według krytyków podołali oni zadaniu i po raz kolejny stworzyli świetną produkcję.