Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4WiiUXONEANDSwitchPC
Okładka Chariot (PS4)
OkładkaChariot (PS4)

Chariot

Super Chariot

Dedykowana do zabawy w lokalnym trybie kooperacji, humorystyczna platformówka bazująca na prawach fizyki.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie | kooperacja

Chariot Premiera

30wrz2014

PS4

1paź2014

XONE

12lis2014

PC

8sty2015

WiiU

16wrz2015

AND

10maj2018

Switch

Gry podobne do Chariot

Unravel

Dreams

Rayman Legends

Chariot to platformówka bazująca na prawach fizyki. Za jej powstanie odpowiada niezależne kanadyjskie studio Frima, mające na swoim koncie m.in. cykl Zombie Tycoon oraz szereg udanych produkcji na urządzenia mobilne.

Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych i konsolach Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Wii U; później przygotowano także jego wersję na Androida, aczkolwiek zoptymalizowano ją wyłącznie do współpracy z urządzeniami Nvidia SHIELD Android TV. Produkcja, wzbogacona o DLC Royal Gadget Pack, pojawiła się również na konsoli Nintendo Switch, pod tytułem Super Chariot.

Fabuła

Główną bohaterką Chariot jest nieustraszona księżniczka, która z pomocą narzeczonego próbuje spełnić ostatnią wolę zmarłego ojca i pochować jego doczesne szczątki w wymarzonym miejscu spoczynku, jakim jest wystawny grobowiec wypełniony złotem. Zadanie okazuje się jednak znacznie trudniejsze niż przypuszczała. Aby dotrzeć do celu, nasza bohaterka musi bowiem pokonać szereg zróżnicowanych, lecz jednakowo niebezpiecznych lokacji, ciągnąc za sobą tytułowy rydwan z ciałem zmarłego króla.

Mechanika

Naszym głównym przeciwnikiem w wydanej na platformie PC, AND itd. grze Chariot są prawa fizyki. W zależności od ukształtowania terenu i rodzaju przeszkód, jakie napotka na swojej drodze para głównych bohaterów, musimy na przemian pchać, ciągnąć, dźwigać lub opuszczać rydwan i przeprawiać się przez rozmaite przepaście oraz rozpadliny. Dodatkowym utrudnieniem są wrogo nastawione potwory ostrzące sobie zęby na kosztowności, jakie udało nam się zebrać po drodze. Na szczęście do naszej dyspozycji oddano szereg przydatnych gadżetów, które pozwalają nam wybrnąć z niejednej trudnej sytuacji. Dzięki nim możemy na przykład wabić i wysadzać wrogów, zyskiwać większą siłę oraz przesuwać elementy otoczenia.

Tryby gry

Chariot zaprojektowano z myślą o zabawie w kooperacji. Mimo że gra posiada również tryb rozgrywki jednoosobowej, działając w pojedynkę nie uda nam się dotrzeć do wielu niedostępnych miejsc, toteż możemy zaliczyć co najwyżej około 80 procent gry. Dopiero zabawa we współpracy z drugą osobą pozwala odkryć wszystkie tajniki produkcji i ukończyć ją w całości.

Kwestie techniczne

Wydane na platformę PC, AND itd. Chariot zrealizowano w formie klasycznej, dwuwymiarowej platformówki. Do zabawy zachęca barwna oprawa graficzna, wykonana w kreskówkowej stylistyce.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1 - 2  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Chariot

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Chariot Wymagania sprzętowe

Nintendo Wii U

Nintendo Wii U

  • Wykorzystuje:
  • Nintendo eShop
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Microsoft XBOX ONE

Xbox One

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Android

Android

  • Wymagania sprzętowe:
  • Nvidia Shield Android TV
  • GamePad
PC
WiiU
PS4
XONE
AND
Switch