Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPS4PC
Okładka Unravel (PC)
OkładkaUnravel (PC)

Unravel

Logiczno-zręcznościowa gra platformowa, stworzona we współpracy studia Coldwood Interactive z koncernem Electronic Arts.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | 2.5D | Game Pass | EA Play

Unravel Premiera

9lut2016

PC PS4 XONE

Unravel to barwna platformówka logiczno-zręcznościowa, stworzona przez mało wcześniej znane studio Coldwood Interactive przy wydatnym wsparciu koncernu Electronic Arts. Gra jest najambitniejszym jak dotąd projektem szwedzkiego dewelopera, który ma na swoim koncie takie produkcje, jak FreakOut, Skiracing, Ski-Doo Snowmobile Challenge oraz stworzony z myślą o PlayStation Move Move Fitness.

W grze wcielamy się w postać sympatycznej maskotki imieniem Yarny, stworzonej w całości z grubej, czerwonej włóczki. Wątek fabularny, który staje się przyczynkiem do całej lawiny emocjonujących przygód Yarny’ego, związany jest z odzyskiwaniem wspomnień bohatera i poszukiwaniem śladów jego dawno zaginionej rodziny. Podczas podróży przemierzamy zaś przepiękne lokacje, inspirowane autentycznymi miejscami z rejonu północnej Skandynawii.

Mechanika rozgrywki nie odbiega znacząco od większości platformówek, łączących konieczność pokonywania zróżnicowanych przeszkód z rozwiązywaniem prostych zagadek logicznych. Niezwykle istotną rolę w rozgrywce pełni jednak fizyka, a także unikalne zdolności bohatera, który potrafi rozwijać swe włóczkowate ciało aby radzić sobie z rozmaitymi zadaniami, unikając jednocześnie zamoczenia przez wodę. Yarny może więc przywiązywać się do różnych elementów otoczenia, tworząc w ten sposób coś na kształt mostu, zawieszonego nad wodą bądź głęboką rozpadliną. Może także przedostawać się przez rzekę, wskakując na dryfujące po niej przedmioty i wykorzystując złapaną na uwięź rybę w roli napędu.

Akcja gry ukazana została w perspektywie 2.5D, co oznacza, że choć świat gry wykonany został w pełnym trójwymiarze, nasz protagonista porusza się wyłącznie z góry ustaloną ścieżką. Niewątpliwym atutem Unravel jest niezwykle urokliwa grafika, z pięknie animowaną wodą oraz charakterystycznym efektem głębi. Pod względem oprawy, a także samego gameplayu, produkcja może budzić skojarzenia z takimi tytułami, jak seria LittleBigPlanet czy też znany z konsol WiiU Yoshi's Wooly World.

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2015

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 973 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 104 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Unravel

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Unravel Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Phenom X2 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 450 GT/Radeon HD 5750 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
XONE
PS4