Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Uncharted 4: A Thief's End (PS4)

Uncharted 4: Kres Złodzieja PS4

Uncharted 4: A Thief's End

Czwarta pełnoprawna odsłona flagowego cyklu przygodowych gier akcji z konsoli PlayStation 3. Tworzona z myślą o jej następczyni gra stanowi swoisty restart serii na konsolach nowej generacji i przygotowana została przez twórców całego cyklu – studio Naughty Dog.

Akcji | TPP | multiplayer | TPS | strzelanki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Uncharted 4: A Thief's End (PS4)

data premiery gry w wersji PS4:

10maja2016

10maja2016

pudełko PL

Uncharted 4: Kres Złodzieja (Uncharted 4: A Thief's End) na konsolę PS4 jest czwartą odsłoną serii Uncharted. Jednocześnie jest to pierwsza część (nie licząc składanki Uncharted: Kolekcja Nathana Drake'a) przeznaczona na konsolę PS4. Za stworzenie gry odpowiada ponownie studio Naughty Dog, znane z takich hitów jak The Last of Us, Crash Bandicoot czy też Jak and Daxter: The Precursor’s Legacy.

Fabuła

Tak jak w poprzednich odsłonach przebojowej serii, w Uncharted 4: Kres Złodzieja na PlayStation 4 wcielamy się w awanturnika i poszukiwacza skarbów Nathana Drake’a, mającego tendencję do pakowania się w kłopoty w różnych egzotycznych częściach globu. Akcja produkcji rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach ukazanych w Uncharted 3: Oszustwo Drake’a. Główny bohater porzucił zawadiacki styl życia i wiedzie spokojne życie z Eleną, jednak sielankę przerywa jego brat, Sam, którego główny bohater uznawał za zmarłego. Naszym zadaniem jest odnalezienie skarbu pirata Henry’ego Avery’ego, od którego zależy życie Sama. Podczas przygody spotkamy starych znajomych (m.in. Sully’ego), a na naszej drodze staje para innych poszukiwaczy skarbów – Rafe (przeciwieństwo Nathana) i Nadine (właścicielka prywatnej organizacji wojskowej w Afryce Południowej).

Mechanika

Akcja Uncharted 4: Kres Złodzieja rozgrywa się w różnych częściach globu, w tym w Libertalii – pirackiej kolonii na Madagaskarze. Oprócz tego w czasie przygody trafiamy m.in. do tętniącego życiem miasta oraz zwiedzamy zaśnieżone tereny. Gracze kierują Nathanem, któremu od czasu towarzyszą inni bohaterowie, przede wszystkim Sam. Kompani biorą aktywny udział w walce, są także w stanie przytrzymać przeciwników, dzięki czemu Drake może ich wyeliminować jednym szybkim ciosem. Rozgrywka nie różni się znacznie od wcześniejszych odsłon, oferując miks eksploracji, walki i rozwiązywania łamigłówek. Twórcy zatroszczyli się jednak o mniej liniową rozgrywkę, lepszą sztuczną inteligencję oraz dodatkowe przedmioty (np. lina z hakiem), wykorzystywane zarówno w czasie walki, jak i podczas łamigłówek. Wszystko to uzupełniane jest przez humor, z którego słynie seria.

Tryby gry

Uncharted 4: Kres Złodzieja na PS4 umożliwia zabawę w kampanii dla pojedynczego gracza oraz w multiplayerze. Rozgrywka wieloosobowa przypomina to, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednich odsłonach serii: walczymy w różnych trybach oraz w lokacjach umożliwiających chowanie się za osłonami, wspinanie się po ścianach czy korzystanie z lin z hakiem. Ponadto gracze w trakcie starć mogą wykorzystywać różne magiczne moce, w tym np. Wrath of El Dorado z Uncharted, Cintamani Stone z Uncharted 2 i Spirit of the Djinn z Uncharted 3, pozwalające np. na szybsze przemieszczanie się. Podczas zabawy da się także przyzywać pomocników, w tym medyka, który poprawia nasze zdrowie. Tego typu postacie nie są nieśmiertelne i można się ich pozbyć, posyłając w ich stronę odpowiednio duża liczbę kul. W mulitplayerze pojawiają się mikropłatności, nie są one jednak niezbędne do odblokowania jakichkolwiek opcji.

Kwestie techniczne

Uncharted 4: Kres Złodzieja powstaje przy użycia autorskiego silnika studia Naughty Dog. Produkcja w trybie single player oferuje szczegółowo wykonane i bogate w detale otoczenie, doskonałą animację postaci i mnóstwo efektów specjalnych. Całość działa w 30 klatkach na sekundę i rozdzielczości 1080p. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku multiplayera. Twórcom zależało na osiągnięciu animacji na poziomie 60 klatek na sekundę, jednak zostało to okupione rozdzielczością 900p.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-10  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 4371 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 1934 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Uncharted 4: Kres Złodzieja

Klasyfikacja PEGI Uncharted 4: Kres Złodzieja

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Uncharted 4: Kres złodzieja - najlepszy tytuł ekskluzywny na PS4
Recenzja gry Uncharted 4: Kres złodzieja - najlepszy tytuł ekskluzywny na PS4

Recenzja 5 maja 2016, 09:00

Trzy tego typu rozdziały pozwalają przemierzać lokacje według własnego widzimisię, choć i tutaj autorzy sprytnie wprowadzili różnego rodzaju blokady (np. wyżej położone skarpy), po pokonaniu których nie da się już wrócić do wcześniej zwiedzanego obszaru. Generalnie swoboda jest obecna, bo Drake może w każdym momencie zatrzymać pojazd, wysiąść i spenetrować zrujnowany domek czy ukrytą za wodospadem jaskinię. Rewolucja to oczywiście żadna, raczej miłe urozmaicenie typowej unchartedowej formuły, ale ma ono swoje niewątpliwe plusy. Dowolność w poznawaniu świata gry bezsprzecznie wydłuża samą kampanię, o ile wykażemy zacięcie do eksploracji, przede wszystkim jednak pozwala zmierzyć się z kilkoma zagadkami środowiskowymi, wymuszającymi znalezienie sposobu na utorowanie sobie dalszej drogi. W ruch idzie tu umocowana z przodu jeepa wyciągarka, której można użyć do niszczenia specjalnie oznaczonych podpór lub do sforsowania stromych podjazdów po uprzednim przywiązaniu liny do drzewa. Osobiście te fragmenty mocno kojarzyły mi się z Half-Life 2, gdzie czasem też trzeba było opuścić kabinę pojazdu, by stworzyć skocznię lub usunąć przeszkody.