Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka The Order: 1886 (PS4)

The Order: 1886 PS4

Osadzona w steampunkowych realiach gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za której stworzenie odpowiada studio Ready At Dawn.

Akcji | TPP | fantasy | steampunk | TPS | alternatywna historia | wilkołaki | XIX wiek | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka The Order: 1886 (PS4)

data premiery gry w wersji PS4:

20lutego2015

20lutego2015

pudełko PL

The Order: 1886 to gra akcji utrzymana w klimatach steampunkowych. Projekt opracowało studio Ready At Dawn, czyli autorzy dwóch odsłon cyklu God of War wydanych na konsolę przenośną PSP. Przy produkcji pomagał zespół Sony Santa Monica.

Kampania rozgrywa się w alternatywnej, steampunkowej wersji epoki wiktoriańskiej. Mocno odbiega ona od tego, co znamy z podręczników historii za sprawą dwóch kluczowych wydarzeń, które na zawsze zmieniły kształt świata. Pierwsze z nich miało miejsce kilkaset lat przed rozpoczęciem gry, gdy mała grupa ludzi zaczęła przechodzić dziwne mutacje, przejawiające się pozyskiwaniem cech bestii. Ostatecznie między obydwoma gatunkami wybuchła wojna. Po stronie ludzkości stanął Zakon Rycerzy Okrągłego Stołu, którego członkowie w walce wykorzystują substancję o przedziwnych właściwościach znaną jako Czarna Woda. Leczy ona rany i znacząco spowalnia proces starzenia, pozwalając poszczególnym zakonnikom na kontynuowanie swojej misji przez całe stulecia.

Drugim kluczowym wydarzeniem była rewolucja technologiczna oparta na innowacyjnym wykorzystaniu silników parowych, co po stuleciach mniejszych i większych porażek pozwoliło ludziom rozpocząć skuteczną kontrofensywę przeciwko mutantom. Podczas kampanii gracz wciela się w sir Galahada, najsłynniejszego z rycerzy Zakonu, któremu zaczęło już ciążyć wyjątkowo długie życie wypełnione nieustanną walką. Akcja gry toczy się w Londynie i miasto to zostało bardzo dokładnie odwzorowane. Gracze rozpoznają więc wiele budowli, które w większości przypadków znajdują się dokładne w tym samym miejscu, co w rzeczywistości. Naturalnie deweloperzy musieli pójść na pewne kompromisy i nie jest to dokładna kalka stolicy Anglii, jednak i tak może budzić podziw.

Tytuł reprezentuje gatunek trzecioosobowych gier akcji. Rozgrywka jest liniowa i obfituje w wiele sekwencji strzelankowych, w których wykorzystuje się różne rodzaje broni. Mechanika zabawy opiera się również na systemie osłon, podobnym do tego, co można zobaczyć w serii Gears of War. Dodatkowo w czasie walki pojawiają się sekwencje QTE, podczas których czas zwalnia, a gracz może wówczas uniknąć ciosu czy też wykorzystać znajdującą się blisko broń. Ciekawostką są interaktywne scenki przerywnikowe, pozwalające na częściowe kierowanie postacią (np. oddawanie strzałów).

Jednym z najważniejszych elementów rozgrywki są bronie, których możliwości opierają się na zasadach nauki, ale jednocześnie posiadają fantastyczne i niespotykane cechy. Wśród dostępnych narzędzi mordu znajdziemy między innymi Arc Gun, Combo Gun (dwa tryby strzału – ładunek odpychający i normalne posyłanie kul z lufy) oraz Thermite Rifle (strzela chemikaliami i flarami zapalającymi).

Oprawa graficzna prezentuje wysoki poziom. Studio Ready At Dawn przywiązało wielką uwagę do szczegółów, dzięki czemu na ekranie obserwujemy między innymi znakomitą grę światła i cieni, drobinki kurzu widoczne przy lampach czy też bogate w detale stroje bohaterów. Twórcy gry starali się osiągnąć efekt i klimat, odpowiadający wrażeniom płynącym z filmów. W tym celu zastosowano szereg różnych sztuczek, w tym, np. wykorzystano specjalne techniki oświetlenia i animacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 2162 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 439 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 269,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Order: 1886

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry The Order: 1886 – piękna, liniowa i na jeden raz
Recenzja gry The Order: 1886 – piękna, liniowa i na jeden raz

Recenzja 22 lutego 2015, 15:50

Fabuła gry koncentruje się na działaniach tytułowego zakonu, którego rycerze od setek lat strzegą Albionu przed ingerencją różnej maści potworów. To jednak nie starcia z lykanami (wilkołakami) przede wszystkim zaprzątają głowę sir Galahada, ale coraz bardziej zuchwałe ataki rebeliantów, czyli ludzi sprzeciwiających się władzy sprawowanej przez angielską koronę. Trzeba uczciwie przyznać, że deweloperzy dość sprawnie poprowadzili całą opowieść, więc przez dłuższą chwilę z zainteresowaniem śledzi się popisy garstki wojowników, próbujących za wszelką cenę zniweczyć plany bandy obszarpańców. Bańka jednak pryska w drugiej części opowieści, kiedy nagle okazuje się, że klisza goni kliszę. Studio Ready at Dawn sięgnęło po chyba wszystkie wyświechtane schematy, jakie dało się wpleść do historyjki z wielką tajemnicą w tle. Mamy tu więc nierozumiejącego powagi sytuacji głupca w roli szefa, wpływowego jegomościa, który zręcznie pociąga za sznurki, manipulując wszystkimi dookoła, obowiązkowych zdrajców i rywalizujące o względy wąsatego przystojniaka kobiety – typową służbistkę, która nie zauważyłaby pożaru nawet wtedy, gdy ogień buchnąłby jej w twarz i egzotyczną piękność umiejętnie naprowadzającą naszego herosa na właściwy tor. Twist fabularny jest tak przewidywalny, że można się go domyślić na długo przed rzuceniem kart na stół, co kiepsko świadczy o scenarzystach. Zero oryginalności, masa oczywistości – spodziewałem się trochę więcej po grze nastawionej na cinematic experience. Podobały mi się za to różne poboczne wtręty – autorzy świetnie przedstawili zakon rycerzy Okrągłego Stołu, ciekawie wpleciono w fabułę również wątek Kuby Rozpruwacza, który był postrachem dzielnicy Whitechapel mniej więcej w tym samym okresie.