Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 18 kwietnia 2018, 16:41

Najgorsze zakończenia gier – nie tylko Mass Effect 3

Jak przygotować zakończenie gry w taki sposób, by gracz jeszcze długo po jej przejściu pamiętał finał rozgrywki? Oto lista dziesięciu tytułów, które pokazują, jak tego nie robić.

Spis treści

Zadawaliście sobie kiedyś pytanie, po co właściwie gramy w gry wideo? Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi na myśl, to oczywiście dobra zabawa i możliwość przeżycia fajnej przygody – poznając, czy to w towarzystwie znajomych, czy samotnie, jakąś fascynującą historię. W elektronicznej rozrywce odnajdujemy to, czego nie są w stanie dać nam książki i kino, ale czy w grach finał opowieści ma aż tak duże znaczenie jak w literaturze i filmie? Pisarze i reżyserzy stają na głowie, żeby ich dzieła nie tylko były wciągające czy fascynujące, ale także by ich epilog bądź wbijał w fotel nietuzinkowym rozwiązaniem fabularnym, bądź skłaniał do głębszego zastanowienia się nad poruszonym problemem. A gry?

Gry są najmłodszym medium spośród wymienionych. Różnorodne gatunkowo musiały wypracować sobie swój własny język przedstawiania historii i wieńczących je zakończeń, często uwarunkowanych ograniczeniami technologicznymi. Po mozolnej walce z materią i finalnym poziomem przeważnie jedynym podziękowaniem twórców za spędzony z ich dziełem czas była plansza z gratulacjami. Tak kończył się na przykład kultowy Metroid. Chyba każdy zaangażowany gracz doskonale zna też finał tytułów z serii Super Mario, z którego bohater dowiadywał się, że całe to skakanie po platformach było na nic, bo księżniczka znajduje się w innym zamku.

Dziś gry przeznaczone dla jednej osoby korzystają ze sprawdzonych środków narracji, często zbliżonych do struktur klasycznej opowieści, gdzie każda historia ma swój wyraźny początek, połączony z ekspozycją, rozwinięcie i epilog. Epilog, czasem rozbudowany ponad miarę, jak chociażby w Metal Gear Solid IV, które wieńczy trwający grubo ponad godzinę filmik, a nieraz potraktowany zupełnie po macoszemu. Czy to z powodu napiętych terminów niepozwalających na dokończenie projektu, czy błędnych założeń potrafiących rozjuszyć nawet największych fanów, czy też zwyczajnie z braku sensownego pomysłu na zakończenie.

SPOILER ALERT

Tekst zawiera opisy dotyczące finałów omawianych tytułów, jeśli więc nie ukończyłeś jeszcze danej gry, uważaj na spoilery! Czytasz na własną odpowiedzialność!

W niniejszym artykule prezentujemy właśnie kilka takich produkcji, które redaktorom serwisu Gry-OnLine szczególnie zapadły w pamięć z powodu kiepskiego zakończenia. Oczywiście nie są to wszystkie przykłady najgorszych finałów gier, jakie trafiły na dyski twarde naszego sprzętu, a jedynie mały wycinek wpadek deweloperów. Dlatego też nie zdziw się, Drogi Czytelniku, jeśli nie znajdziesz tu pozycji, które Tobie najbardziej zalazły za skórę. Jeżeli uważasz, że w tekście brakuje jakiegoś ważnego tytułu charakteryzującego się słabym epilogiem, podziel się z nami tą informacją. Pamiętaj jednak, by w komentarzu użyć opcji pozwalającej na ukrycie potencjalnego spoilera.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

Kocham Mass Effecta, ale nie potrzebuję filmu w tym uniwersum
Kocham Mass Effecta, ale nie potrzebuję filmu w tym uniwersum

Choć miał to być sekret, ostatnio odkryliśmy, że Henry Cavill kombinuje coś z Mass Effectem. Zatrudniono go do pracy przy nowej grze czy może doczekamy się czegoś filmowego? Jeśli chodzi o to drugie, ja serdecznie dziękuję.

10 zakończeń gier, które zszokowały graczy
10 zakończeń gier, które zszokowały graczy

Czasem słaba gra z taką sobie fabułą nagle staje się najbardziej niesamowitym dziełem, w jakie ostatnio graliśmy. Wszystko może zmienić niezwykłe zakończenie opowiadanej historii. Oto 10 tych najbardziej szokujących!