Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3iOS
Okładka RAGE (PC)

RAGE

Postapokaliptyczna strzelanina FPP z elementami sandboksowymi, będąca pierwszą od 1996 roku grą studia id Software stworzoną w oparciu o zupełnie nową markę.

Akcji | FPP | postapokalipsa | sandbox | FPS | rail shooter | multiplayer

Okładka RAGE (PC)

data premiery gry:

17lis2010

iOS

4paź2011

PC X360 PS3

Rage nie jest zwykłym tradycyjnym przedstawicielem gatunku pierwszoosobowych strzelanin, choć niewątpliwie jest to jego najważniejszym element. Gra stanowi miks typowego dla id Software shootera z wyścigami samochodowymi na zrujnowanej w wyniku uderzenia asteroidy Ziemi. Postapokaliptyczny klimat przywodzi na myśl klasyczny obraz kina akcji Mad Max 2: The Road Warrior. Podobnie jak w filmie z Melem Gibsonem w roli głównej, tak i w Rage głównym środkiem lokomocji oraz najważniejszym dobrem jest odpowiednio zmodyfikowany oraz przystosowany do pokonywania zdradzieckich bezdroży wehikuł. W trakcie trwającej około dziesięciu godzin przygody można zdobyć w sumie cztery pojazdy, różniące się osiągami i liczbą slotów na broń.

Główny bohater gry, określany przez samych jej twórców osobnikiem o klasie Bucka Rogersa (herosa z kart amerykańskich komiksów), wywodzi się z Arki – jednego ze specjalnych schronów, które pozwoliły starannie wyselekcjonowanym Ziemianom przetrwać kataklizm. Zmuszony do wyjścia na zewnątrz, szybko brata się z ocalonymi z pogromu ludźmi, którzy próbują przetrwać w nowej niebezpiecznej rzeczywistości. Mutanci, bandyci i wojskowy reżim zwany Władzą – to główni przeciwnicy bohatera, który chcąc nie chcąc, staje do walki o lepsze jutro.

Gra jest zubożonym sandboksem, a rozgrywka koncentruje się na wykonywaniu krótkich, niezbyt skomplikowanych misji. Istotną rolę w trakcie zmagań pełnią pojazdy. Z ich pomocą można szybko przemieścić się z miejsca na miejsca, a także wziąć udział w serii morderczych wyścigów, których stawką są certyfikaty uprawniające do kupna usprawnień samochodów. W grze obecny jest ponadto system craftingu, pozwalający tworzyć użyteczne gadżety w oparciu o znalezione schematy. Świat w Rage skonstruowano w oparciu o nowy silnik firmy id Software (id Tech 5) oraz technologię Virtual Texturing, będącą rozbudowaną wersją MegaTexture, użytej po raz pierwszy w Quake Wars: Enemy Territory.

Oprócz standardowej kampanii dla jednego gracza, Rage oferuje również ubogi tryb multiplayer. W grze dostępne są raptem dwa tryby zmagań: Furia, czyli deathmatch na kółkach i Legendy Pustkowi – specjalnie zaprojektowane scenariusze dla dwóch osób.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 3 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 2874 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 2187 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI RAGE

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe RAGE

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Core 2 Quad 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 GTX lub lepsza), 25 GB HDD, Windows XP/Vista/7
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje: Xbox Live
Legenda powraca na tarczy - recenzja gry Rage
Legenda powraca na tarczy - recenzja gry Rage

Recenzja 9 października 2011, 07:35

Mimo wspomnianych mankamentów spotkanie z Rage było całkiem przyjemne. Lubię gry id Software, więc nie mam problemów z charakterystyczną dla produktów tej firmy mechaniką strzelania, a fakt, że autorzy dorzucili możliwość jeżdżenia po świecie samochodami i pewną dozę swobody, znacznie uprzyjemnił mi wizytę na zniszczonej przez asteroidę Ziemi. Swoje dołożyła także świetna oprawa – dźwięk to po prostu potęga, grafika też jest pierwszej próby, choć skoku technologicznego, jakiego niektórzy zapewne spodziewali się po silniku id Tech 5, nie ma. Bardzo podobał mi się projekt lokacji i fantastyczny, postapokaliptyczny klimat – w tej kwestii Rage bije, moim zdaniem, na głowę zarówno rozrywkowe Borderlands, jak i przytłaczającego atmosferą, choć zupełnie odmiennego gameplay’owo Fallouta.

PC
X360
PS3
iOS