Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2013, 20:20

autor: Adrian Werner

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy m.in. projekty zwiększające poziomy trudności w Rage i Aliens: Colonial Marines. Przeróbkę The Elder Scrolls V: Skyrim na klimaty tropikalne, rekonstrukcje starć z I wojny światowej na silniku Company of Heroes oraz modyfikację ulepszającą tryb kooperacyjny w Dark Souls.

Witamy w kolejnej odsłonie naszego cyklu omawiającego najciekawsze mody i wieści z nimi związane.

Premiery

Tropikalny Skyrim

Fani The Elder Scrolls V: Skyrim nie przestają zaskakiwać. Najnowszym projektem, który wyszedł od tej społeczności jest Tropical Skyrim. Zgodnie z nazwą przeobraża on cały klimat świata gry. Zamiast mroźnych stepów i pokrytych śniegiem gór otrzymujemy tropikalne dżungle oraz lejący się z nieba żar. Zmiany są głównie wizualne, ale jest to świetna odmiana przy ponownym przechodzeniu kampanii.

 1. Tropical Skyrim – pobierz moda

Lepsza kooperacja w Dark Souls

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #1

Dark Souls to świetna gra RPG, z oryginalnym trybem kooperacyjnym. Jej problemem jest jednak to, że trudno jest ustawić rozgrywkę tak, abyśmy grali ze znajomymi. Rozwiązaniem tego problemu jest mod Dark Souls Connectivity Fix. Powoduje on, że szukając partnerów do zabawy gra zawsze daje pierwszeństwo ludziom z naszej listy przyjaciół i łączy się z nimi bez żadnej zwłoki.

 1. Dark Souls Connectivity Fix

Mody do Company of Heroes: Opposing Fronts

The Great War 1918 - Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - wiadomość - 2013-04-16
The Great War 1918

Już za dwa miesiące do sklepów trafi Company of Heroes 2, ale mimo to społeczność moderska zgromadzona wokół wcześniejszej odsłony nie przestaje rozwijać swoich projektów. Właśnie ukazały się nowe wersje dwóch dużych modyfikacji do Company of Heroes: Opposing Fronts.

 1. The Great War 1918 – projekt przenoszący grę w schyłkowy okres I wojny światowej. Podmieniono wszystkie jednostki i uzbrojenie, jak również większość map. Oczkiem w głowie autorów był realizm i poszczególne elementy zaprojektowano tak, aby możliwie jak najbardziej zbliżyły się do prawdy historycznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej grywalności. Olbrzymi nacisk położono na zastosowanie okopów oraz artylerii, a w trakcie bitew często używane są gazy bojowe. Obecnie można zagrać wojskami niemieckimi oraz brytyjskimi.
 2. Europe At War - to mod, który znacząco rozbudowuje zawartość wojennego RTS-a studia Relic. Wprowadza on bardziej realistyczny system zniszczeń oraz wiele dodatkowych jednostek oraz pojazdów. Wszystko to możemy wykorzystać na licznych nowych mapach, osadzonych na terenie Afryki, Włoch, Normandii oraz Holandii. Nie zabrakło też dodatkowych trybów rozgrywki, misji kooperacyjnych, umiejętności oraz drzewek rozwoju dowódców. Dużą zaletą moda jest pełna kompatybilność z trybami dla pojedynczego gracza w podstawowej wersji gry. Oczywiście, projektem można również bawić się w multiplayerze.

Aliens Survival Experience

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #3

Fani Obcego nie ustają w próbach uratowania Aliens: Colonial Marines. Najnowszym tego przejawem jest projekt Aliens Survival Experience, który modyfikuje w znaczący sposób zbalansowanie rozgrywki tak, aby gra przestała przypominać beztroską strzelankę w stylu serii Call of Duty. Zamiast tego nacisk położony zostaje na elementy survival horroru. Osiągnięto to trzykrotnie zwiększając siłę ataków ksenomorfów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wytrzymałości na obrażenia. Tym samym kluczowe staje się wykrycie wroga, gdyż ten kto dokona tego jaki pierwszy ma największe szanse na przeżycie. Ponadto zwiększono skuteczność sterowanych przez sztuczną inteligencję towarzyszy, dzięki czemu nie są oni już bezużyteczni,

 1. Aliens Survival Experience – pobierz moda

Trudniejsze Rage

Kilka tygodni temu studio id Software wypuściło wreszcie narzędzia moderskie do postapokaliptycznego FPS-a Rage i teraz otrzymaliśmy pierwszy tego owoc. Rebalance Mod to projekt, który podwyższa poziom trudności. Zmniejszono obrażenia zadawane przez większość standardowego uzbrojenia, zwiększono ceny w sklepikach i ograniczono opcje lecznicze. Wszystko to sprawia, że nie da się już stosować taktyki a’la Rambo. Zamiast tego, aby przeżyć gracz musi wykorzystać wszystkie opcje, które oferuje gra. Zmuszony zostaje do kończenia mini-gierek, używania gadżetów i opracowywania planów ataku na większe grupy wroga.

 1. Rage Rebalance – pobierz moda

Chell's way to home do gry Portal

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #4

Doczekaliśmy się również premiery nowej, znacznie bardziej dopracowanej, wersji projektu Chell's way to home. Jest to obszerna modyfikacja do pierwszej części cyklu Portal. Stanowi ona alternatywną wersję wydarzeń po zakończeniu kampanii z podstawowej wersji gry i ukazuje losy Chell po wydostaniu się z laboratorium firmy Aperture Science. Akcja toczy się w uniwersum serii Half-Life, a konkretnie w czasach z drugiej części, więc musimy unikać oddziałów Combine, a spora część zabawy ma miejsce pod gołym niebem.

 1. Chell's way to home - pobierz moda

Przygody do Amnesia: Mroczny Obłęd

The Stairs - Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - wiadomość - 2013-04-16
The Stairs

Nie próżnowali również fani Amnesia: Mroczny Obłęd. Z najnowszych przygód ich autorstwa warto polecić:

 1. The Stairs – to mod opowiadający historię mężczyzny, który w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku zapadł w głęboką śpiączkę. Naszym zadaniem jest wydostanie się z labiryntu jego podświadomości, gdyż tylko w ten sposób może odzyskać świadomość.
 2. Kidnapped - budzimy się z bólem głowy w obcym miejscu. Na pobliskim stoliku znajdujemy list informujący, że zostaliśmy porwani. Postanawiamy oczywiście zrobić wszystko co w naszej mocy, aby odzyskać wolność.
 3. The Escape – gracz trafia do ponurego zamczyska opanowanego przez siły ciemności i jego zadaniem jest ucieczka z tego przeklętego miejsca.

Mody do serii Mount & Blade

Jak zwykle dopisała również społeczność zebrana wokół serii Mount & Blade.

 1. H.O.T.D. - to mod do pierwszego Mount & Blade, którego oparto na motywach japońskiego komiksu Highschool of the Dead oraz jego animowanej adaptacji. Znajomość tych serii nie jest jednak wymagana do zabawy. Zamiast tego jest to po prostu modyfikacja osadzona we współczesnej Japonii, w której licealiści próbują przetrwać inwazję zombie. Projekt wprowadza nowe mapy, uzbrojenie, postacie oraz przeciwników. Całość wykonana jest z mocnym przymrużeniem oka i posiada wiele humorystycznych odniesień do innych  popularnych marek.  Mount & Blade to już mocno leciwa produkcja, a jej silnik nie jest przystosowany do wyświetlania gęsto zabudowanych miast, ale świetny system walki gry sprawia, że mod zapewnia sporo zabawy.
 2. Mount and Empire – mod do Mount & Blade: Warband, która przenosi świat tej gry o kilka stuleci w przyszłość, do czasów, gdy na polach bitewnych powszechna stała się broń palna. Gruntownie przerobiono prawie wszystkie jednostki oraz dodano masę nowych oddziałów i uzbrojenia. Ponadto zwiększono geopolityczną skalę rozgrywki. Teraz zostanie królem nie musi być już końcem naszych ambicji. Zamiast tego możemy podporządkować sobie pozostałych monarchów i stać się Cesarzem Caldarii. W tym celu autorzy przebudowali system dyplomacji oraz zarządzania własnym imperium.
 3. King's Road- modyfikacja do Mount & Blade: Warband, która zmienia zbalansowanie rozgrywki i gruntowanie przemeblowuje układ sił w świecie gry. Znacznie zwiększono również realizm rozgrywki, więc nie ma sytuacji, gdy postać potrafi przeżyć trafienie kilkudziesięcioma strzałami. Rozbudowano również opcje dyplomatyczne i dodano sporo nowych misji. Wszystko to nie zmienia radykalnie kształtu gry, a jedynie czyni rozgrywkę trudniejszą.

Mody do SWAT 4

Canadian Forces: Direct Action - Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - wiadomość - 2013-04-16
Canadian Forces: Direct Action

Z letargu przebudzili się fani taktycznej strzelanki SWAT 4 i udostępnili nowe wersje dwóch modów

 1. Canadian Forces: Direct Action - potężna modyfikacja do SWAT 4: The Stetchkov Syndicate. Wprowadza ona szesnaście poziomów dla pojedynczego gracza, w których zamiast w amerykańskich policjantów wcielamy się w kanadyjskich stróżów prawa. Projekt pierwotnie powstał jako narzędzie szkoleniowe i potem został przerobiony na produkcję dla fanów gry.
 2. Singleplayer map pack - zestaw ośmiu nowych scenariuszy do gry SWAT 4 przeznaczonych dla pojedynczego gracza. Każdy z nich oparty jest na bazie map z podstawowej wersji, ale oferuje nowe cele misji oraz liczne modyfikacje zadań i przeciwników.

This is War do Operation Flashpoint: Dragon Rising

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #7

Większość fanów Operation Flashpoint: Dragon Rising już dawno przerzuciła się na inne gry. Nowa wersja moda This is War stanowi jednak dobry pretekst to reinstalacji. Mod wyposaża tę taktyczną strzelankę w coś w rodzaju dynamicznej kampanii, oferując wirtualną wojnę obejmującą całą wyspę Skira. Nie ma tu żadnych liniowych misji. Zamiast tego w tym scenariuszu gracz powoli gromadzi własną armię i sam decyduje o tym w jaki sposób realizować swoje zadania.

 1. This is War – pobierz moda

Battlefront: Evolved

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #8

Ukazała się również wersja 1.0 projektu Battlefront: Evolved. Jest to mod wizualny do sieciowej strzelanki Star Wars: Battlefront II. Nie ingeruje on w mechanizmy rozgrywki i zamiast tego poprawia jedynie grafikę, a konkretnie jakość modeli postaci oraz pokrywających je tekstur. Dzięki temu kierowane przez graczy postacie mają znacznie wyższy poziom szczegółowości.

 1. Battlefront: Evolved – pobierz moda

Wieści ze świata modów

Wypuszczono kody źródłowe Jedi Outcast i Jedi Academy

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #9

Firma Disney zamknęła studio LucasArts, kończąc tym samym historię jednego z najdłużej działających deweloperów. Z tej sytuacji wynikła jednak jedna pozytywna rzecz. Zespół Raven Software postanowił opublikować kody źródłowe gier Jedi Outcast oraz Jedi Academy. Obie te gry w przeszłości miały bardzo twórcze społeczności moderskie i mamy nadzieję, że teraz ich aktywność zostanie wznowiona.

Nowy zwiastun Vice City Rage

Vice City Rage to projekt, który chce odtworzyć całą grę z Grand Theft Auto: Vice City na silniku Rage z czwartej części cyklu. Powoli zbliżamy się do premiery wersji beta i aby zaostrzyć nam apetyt twórcy wypuścili nowy zwiastun.

Tryb multiplayer do Sleeping Dogs

Mała grupa moderów pracuje nad wprowadzeniem trybu multiplayer do zeszłorocznego przeboju Sleeping Dogs. Efekty ich prac można podziwiać na pierwszym filmiku.

BioShock Infinite w wydaniu minecraftowym

Imponującym wyczynem popisali się również fani gier Minecraft i BioShock: Infinite. Za pomocą klockowatego silnika pierwszego z tych tytułów odtworzyli oni duże fragmenty powietrznego miasta Columbia. Zainteresowanych rozwojem projektu odsyłamy na jego oficjalną stronę.

Stare, ale jare

Imperial Civil War

Najlepsze modyfikacje (16/04/2013) - m.in.Tropical Skyrim, Thrawn's Revenge i Aliens Survival Experience - ilustracja #10

Imperial Civil War (funkcjonujący również pod nazwą Thrawn’s Revenge) to potężny mod do Star Wars: Empire at War Forces of Corruption przenoszący grę do czasów po śmierci Imperatora. Modyfikacja oferuje cztery frakcje - pozostałości sił Imperium, wojska Nowej Republiki (powstałe jako następca Sojuszu Rebeliantów), Sprzysiężenie Pentastar złożone z czternastu sektorów na obrzeżach zbadanego kosmosu oraz Imperium Ręki, czyli stworzoną przez admirała Thrawna hegemonię. Przeniesienie akcji w nowy okres niesie za sobą również wprowadzenie masy dodatkowych jednostek i trybów rozgrywki (zarówno do zabawy solo, jak i starć wieloosobowych). Podmieniono także wiele elementów graficznych i dokonano głębokich zmian w zbalansowaniu rozgrywki.

Ponadto pozbyto się drzewka technologicznego znanego z podstawowej wersji. Zastąpiono go systemem pięciu er odpowiadających kolejnym władcom Imperium. Po zabiciu każdego z nich system przeskakuje w kolejną erę, zapewniając nowe jednostki i bohaterów. Jednocześnie nie jest to typowa mechanika rozwoju i przejście do kolejnego okresu wcale nie musi oznaczać lepszego sprzętu oraz postaci.

 1. Imperial Civil War – pobierz moda

MechWarrior: Living Legends

MechWarrior: Living Legends to totalna konwersja Crysis Wars, czyli wieloosobowego komponentu Crysis: Warhead. Przeobraża ona grę w multiplayerowy symulator wielkich robotów osadzony w uniwersum Battletech. Bitwy rozgrywane są na olbrzymich mapach, na których wojnę toczą dwie frakcje. Poza mechami możemy również pokierować czołgami i jednostkami latającymi. Sercem gry są jednak starcia masywnych robotów. Rozgrywka stawia na ścisłą współpracę z kolegami z drużyny oraz odpowiednie wykorzystywanie unikalnych możliwości maszyn.

Warto wspomnieć, że do uruchomienia MechWarrior: Living Legends wystarczy darmowa wersja Crysis Wars. Jedyną wadą projektu jest fakt, że niedawno autorzy zakończyli jego rozwijanie. Na obecnym etapie całość jest już jednak całkiem dopracowana i zapewnia masę zabawy.

 1. MechWarrior: Living Legends – pobierz moda

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej