Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Far Cry 2 (PC)

Far Cry 2

Pierwszoosobowa strzelanina (FPS), będąca sequelem hitu z 2004 roku. Dewelopingiem Far Cry 2 zajęło się studio Ubisoft Montreal, które przejęło pałeczkę po ekipie Crytek Studios. Osią fabuły gry jest wojna domowa w małym, ale zasobnym w diamenty afrykańskim państwie.

Akcji | FPP | sandbox | FPS | strzelanki

Okładka Far Cry 2 (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

21paź2008

PC X360 PS3

Far Cry 2 jest oficjalną kontynuacją wydanej w 2004 roku i bardzo wysoko ocenianej przez graczy strzelaniny. Akcję ponownie obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, dowolnie przemieszczając się po przygotowanych przez producentów mapach i staczając walki z wyjątkowo inteligentnymi przeciwnikami. Jednym z podstawowych elementów odróżniających opisywany sequel od pierwszej części Far Cry’a jest całkowita zmiana lokalizacji rozgrywanych misji. O ile w poprzedniej odsłonie serii była to tropikalna wyspa, o tyle przedstawione w kontynuacji wydarzenia rozgrywają się w Afryce. Badamy więc między innymi sawanny, pustynie oraz nieliczne dżungle i lasy.

Całkowita zmiana wystroju map nie wpłynęła jednak znacząco na właściwą rozgrywkę. W trakcie zabawy po każdej z przygotowanych plansz przemieszczamy się bez żadnych ograniczeń. Decydujemy również w jakiej kolejności wykonywać poszczególne misje, a ponadto możemy zajmować się wykonywaniem zleceń pobocznych. Przewidziano także możliwość podejmowania współpracy z lokalnymi organizacjami. Do przemieszczania się po mapach możemy używać różnych środków transportu, których w sumie jest czternaście. Są to zarówno pojazdy kołowe, jak i na przykład paralotnie.

Sztuczna inteligencja komputerowych przeciwników prezentuje wyższy od pierwszej części poziom zaawasowania. Wrogowie są w stanie między innymi przystosować taktykę działania do aktualnie panujących warunków pogodowych czy pory dnia. Do ich likwidacji możemy używać około trzydziestu różnych rodzajów broni. Oprócz zwykłych karabinów czy pistoletów są to też na przykład wyrzutnie rakiet. Warto też dodać, iż broń w miarę jej używania może podlegać zniszczeniu. Destrukcji ulega również otoczenie. Gracz może niszczyć wybrane obiekty, aby oczyścić sobie drogę czy pozbyć się trudno dostępnej grupy przeciwników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 8759 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,8 / 10 na podstawie 1369 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Far Cry 2

Klasyfikacja PEGI Far Cry 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Far Cry 2

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 12 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Far Cry 2 - recenzja gry na PC
Far Cry 2 - recenzja gry na PC

Recenzja 5 listopada 2008, 09:10

Autorzy obiecywali, że w grze będziemy mogli zwiedzać obszar o powierzchni pięćdziesięciu kilometrów kwadratowych. Z tej obietnicy wywiązali się solennie. W trakcie wykonywania zadań podziwiamy znakomicie renderowane przez silnik graficzny o nazwie Dunia lasy, spalone słońcem trawy sawanny i tereny pustynne. Krajobrazy są bardzo zróżnicowane i naprawdę piękne. Bardzo często, podczas podróży zdarzało mi się przystawać w jakimś miejscu i je podziwiać. Szczególnie piękne są wschody i zachody słońca, kiedy promienie przebijają się przez liście drzew i rzucają długie smugi cieni. Nie jest to poziom Crysisa, który może pochwalić się jeszcze lepszymi efektami i przede wszystkim znacznie lepiej wykonanymi teksturami, ale też dzieło Ubisoftu nie wymaga do płynnego działania na najwyższych ustawieniach tak potężnego komputera jak produkt Cryteka. Oraz oferuje znacznie większą swobodę poruszania się i podejmowania decyzji.

PC
X360
PS3