Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS3PSPPSVAND
Okładka Crash Bandicoot (PS3)
OkładkaCrash Bandicoot (PS3)

Crash Bandicoot

Reedycja klasycznej platformówki 3D, która pojawiła się pierwotnie w 1996 roku na konsoli PlayStation.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | PSOne Classics

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Crash Bandicoot Premiera

25sty2007

PS3 PSP

1kwi2011

AND

28sie2012

PSV

Gra ukazała się pierwotnie w roku 1996 na konsoli PlayStation i dostępna jest wyłącznie w formie cyfrowej, w ramach usługi PSOne Classics.

Crash Bandicoot to trójwymiarowa gra platformowa, której bohaterem jest przedstawiciel mało znanego gatunku zwierzaków tzw. jamrajów pasiastych (zwanych też borsukami workowatymi lub nieco mylnie diabłami tasmańskimi). Za powstanie gry odpowiada założone w 1986 roku amerykańskie studio Naughty Dog, które wcześniej zajmowało się głównie produkcjami na komputery Amiga i Apple II.

Bohaterem negatywnym gry jest szalony naukowiec Dr Neo Cortex, który wraz ze swym asystentem Nitrusem zamierza podbić świat za pomocą zwierząt-mutantów, tworzonych przy pomocy specjalnie skonstruowanej maszyny. Aby zwierzaki stały się bardziej posłuszne, doktor poddaje je także procesowi prania mózgu. Podczas jednej z takich prób, nasz protagonista Crash wydostaje się z laboratorium Dr Cortexa i po wyczerpującej ucieczce budzi się na bliżej nieznanej wyspie. Jego zadaniem będzie uwolnienie ukochanej samicy jamraja imieniem Tawna oraz – rzecz jasna – uratowanie świata przed zakusami złego naukowca.

Akcja gry toczy się na fikcyjnym archipelagu Wumpa Islands, położonym gdzieś na południowy-wschód od Australii. Rozgrywka podzielona została na 3 zróżnicowane światy po ok. 10 poziomów w każdym. Podczas gry odwiedzamy m.in. plaże, lasy, wioski tubylców, starożytne ruiny, góry, kopalnie i nieco bardziej industrialne scenerie elektrowni oraz ogromnego zamku, w którym przyjdzie nam stoczyć finałową walkę z Dr Neo Cortexem. Zabawa sprowadza się do skakania i omijania rozmaitych przeszkód oraz walki z przeciwnikami, podczas której Crash może zwijać się w kłębek wyrzucając przeciwników poza obręb ekranu. Sama rozgrywka ukazana jest zaś w dwojaki sposób. W niektórych etapach akcję obserwujemy z klasycznej perspektywy side-scrollowej, w niektórych kamera przełącza się w widok TPP (podobnie jak np. w serii Croc).

Cash Bandicoot odznacza się estetyczną, kolorową grafiką 3D oraz dość dużym poziomem trudności. Rozgrywkę zapisać możemy bowiem tylko w wyznaczonych momentach, a do dyspozycji mamy stosunkowo niewielką liczbę żyć, które łatwo stracić w kontakcie z przeciwnikiem lub podczas upadku w przepaść. Na szczęście podczas rozgrywki nasz bohater natrafia na różnego rodzaju znajdźki, dzięki którym może np. uzupełniać poziom nadwątlonego zdrowia lub odblokować dostęp do specjalnych etapów bonusowych.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 93 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Crash Bandicoot: Odpowiednia dla każdego wieku.

Crash Bandicoot Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Android

Android

  • Wymagania sprzętowe:
  • Xperia Play
PS3
PSP
PSV
AND