Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Dwarf Fortress Classic (PC)
OkładkaDwarf Fortress Classic (PC)

Dwarf Fortress Classic PC

Nietypowa gra RPG, zainspirowana klasycznymi grami tekstowymi, a zwłaszcza produkcjami z gatunku roguelike. Akcja Dwarf Fortess Classic osadzona została w losowo generowanym świecie fantasy, w którym kierujemy poczynaniami grupki krasnoludów, marzących o bogactwie i sławie.

RPG | fantasy | ekonomiczne | sandbox | 2D | elementy strategiczne | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dwarf Fortress Classic Premiera PC

6sierpnia2008

producent: Bay 12 Games wydawca: Bay 12 Games Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Dwarf Fortress Classic

Minecraft

Mount & Blade: Warband

RimWorld

Dwarf Fortress Classic to nietypowy erpeg, rozwijany i udoskonalany od 2002 roku. Tytuł ten stanowi wspólne przedsięwzięcie braci Tarna i Zacha Adamsów, dla których źródłem inspiracji stały się klasyczne, tekstowe gry cRPG, przede wszystkim te z rodzaju roguelike. Dwarf Fortress Classic jest dostępny do pobrania za darmo na bay12games.com. Nowa, ulepszona wersja gry została też wprowadzona na itch.io oraz platformę Steam.

Fabuła

Gra ta osadzona została w fantastycznym, generowanym losowo świecie, w którym przychodzi nam kierować siedmioma nieustraszonymi krasnoludami, marzącymi o sławie i bogactwie.

Po ciężkiej podróży grupka bohaterów dociera w końcu do miejsca, w którym postanawia założyć swoją nową siedzibę. Nadszedł moment na rozpoczęcie nowej, pełnej przygód i zwrotów akcji historii. Początki bywają jednak trudne. Zapasy powoli się kończą, potrzebne jest też odpowiednie schronienie przed zamieszkującymi okolicę stworami. Nie ma więc czasu na bezczynne siedzenie. Krasnoludy nie zwlekają, natychmiast przystępując do pracy.

Mechanika

Dwarf Fortress Classic to tytuł łączący w sobie elementy charakterystyczne dla gier cRPG, symulatorów życia oraz strategii. Bazę produkcji stanowi generowany losowo świat, zmieniający się przy każdej kolejnej rozgrywce (choć istnieje też możliwość rozpoczęcia gry od nowa w zaprogramowanym już wcześniej świecie). To my jednak ustalamy jego kluczowe cechy. Na samym początku rozgrywki wybieramy m. in. rozmiar mapy, długość historii, liczbę występujących w krainie stworów, cywilizacji itd. Po dokonaniu wyborów obserwujemy tworzenie naszej krainy.

Tytuł ten posiada kilka trybów rozgrywki, z których najbardziej popularnym jest Fortress mode, stanowiący symulator budownictwa i zarządzania, rozgrywany w czasie rzeczywistym. Najważniejszym celem jest tu przetrwanie, gra kończy się bowiem w momencie, gdy zginie ostatni z kontrolowanych przez nas siedmiu krasnoludów. Ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu ich zadowolenia, nieszczęśliwe jednostki mogą bowiem nabawić się bardzo niezdrowych skłonności, w najbardziej ekstremalnych warunkach nawzajem się mordując.

Po załadowaniu i zaakceptowaniu utworzonego świata decydujemy o lokalizacji naszej fortecy. Każde z pól na mapie wzbogacone zostało o opis, sugerujący, co znajduje się w danym rejonie. Dzięki niemu dowiemy się m. in. czy dany teren jest bogato zalesiony, jaka panuje w nim temperatura, czy otoczenie jest dzikie, czy spokojne i jakie surowce mogą w nim występować. Warto też zachować czujność w przypadku obszarów zaznaczonych kolorem fioletowym, są to bowiem tereny nawiedzone.

Poza utrzymaniem bohaterów w zdrowiu i szczęściu możemy też obrać sobie za cel stworzenie takiej fortecy, która przyciągnie uwagę władcy naszej cywilizacji. W takim przypadku gracze nieraz koncentrują się na rozbudowie dobrze prosperującej społeczności z wykwalifikowanymi pracownikami. Nie można również zapomnieć o produkcji odpowiedniej ilości pożywienia i alkoholu (niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania każdego krasnoluda), jak i ubioru z sukna czy skóry.

Uwielbiane przez krasnoludy metale szlachetne skryte są głęboko pod ziemią. Warto jednak uważać, by nasi bohaterowie nie zatracili się w kopaniu, gdyż kopiąc zbyt głęboko mogą przebić się do podziemnych jaskiń, zamieszkiwanych przez różnorodne, nieprzyjazne im istoty. Ich pasją jest też wytwarzanie różnego typu bogactw (wysadzanych klejnotami mebli, drogocennych zbroi), które trzeba uchronić przed potencjalnymi rabusiami z pomocą pułapek i dobrze wyszkolonego wojska.

W odróżnieniu do wcześniejszego trybu w Adventurer mode przejmujemy kontrolę nad jednym bohaterem (reprezentującym jedną z dostępnych, grywalnych ras), który swobodnie przemierza wygenerowany przez nas świat. W trakcie podróży nasza postać nieraz podejmuje się różnych niebezpiecznych misji, które mogą w każdej chwili zakończyć się dla niej śmiercią. Protagonista może zapuścić się w dzicz, odkrywać jaskinie, kapliczki, opuszczone wieże czy też różne miasta i osady. Tryb ten umożliwia też odwiedzanie swoich wcześniej opuszczonych/wycofanych twierdz i zabranie z nich wszystkich cennych przedmiotów, które kiedyś wyprodukowaliśmy.

W Legends mode (kolejnej, rozpoznawalnej metodzie interakcji z wygenerowanym światem) skupiamy się natomiast przede wszystkim na zapoznaniu z historią naszej krainy i zamieszkujących ją cywilizacji. Każde istotniejsze osiągnięcie, dokonane przez nas w trybie Twierdzy czy Poszukiwacza Przygód zostaje odnotowane właśnie tutaj.

Istnieje kilka sposób na zgłębianie historii świata. Aby dowiedzieć się jak najwięcej możemy rozmawiać z napotykanymi bohaterami, oglądać wytworzone przedmioty (monety, zbroje, posągi, ryciny itd.), poszukiwać artefaktów, ksiąg itd. Pomocne okaże się też czytanie zapisków oraz słuchanie opowieści i pieśni innych ludów.

Kwestie techniczne

Gra ta posiada nieszablonową oprawę graficzną. Losowo generowane światy zostały opracowane w oparciu o kod znakowy ASCII. Rozgrywkę ubogaca też klimatyczna ścieżka dźwiękowa.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9,1 / 10 na podstawie 1133 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Dwarf Fortress Classic: Odpowiednia dla każdego wieku.

Dwarf Fortress Classic Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce 9400 GT / Radeon HD 5450 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows XP SP3