Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Dwarf Fortress (PC)
OkładkaDwarf Fortress (PC)

Dwarf Fortress PC

Odświeżona wersja strategicznego erpega Dwarf Fortress Classic, opracowanego przez Bay 12 Games, dostępna na platformy Steam oraz itch.io. Pomóż przetrwać grupce krasnoludów w nieprzyjaznej krainie lub wyrusz w samotną podróż po losowo generowanym świecie Dwarf Fortress.

RPG | fantasy | roguelike | sandbox | 2D | elementy strategiczne | top-down | reedycje/remastery/remaki | indie | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dwarf Fortress Premiera PC

6grudnia2022

Steam

6grudnia2022

producent: Bay 12 Games wydawca: Kitfox Games Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Dwarf Fortress

Minecraft

Mount & Blade: Warband

RimWorld

Dwarf Fortress to odświeżona wersja produkcji tworzonej od 2002 roku, łącząca w sobie elementy gry RPG, symulatora zarządzania i strategii. Za jej opracowanie odpowiada studio Bay 12 Games, stojące za pierwotnym Dwarf Fortress Classic – jedną z pierwszych gier, zakupionych przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i stanowiącej inspirację dla takich produkcji, jak RimWorld, Prison Architect czy Minecraft. Nowa odsłona tytułu została wydana przez firmę Kitfox Games i ukazała się na platformie Steam oraz itch.io.

Fabuła

Podobnie jak w oryginale akcja gry osadzona została w fantastycznym, generowanym losowo świecie. Tutaj także przejmujemy kontrolę nad grupką siedmiu nieustraszonych krasnoludów lub też wcielamy się w poszukiwacza przygód, samotnie przemierzającego pełną tajemnic i niebezpieczeństw krainę.

Mechanika

Jako, że Dwarf Fortress stanowi odświeżoną wersję znanego od lat tytułu, zawiera wszystkie występujące w oryginale tryby: Fortress, Adventurer oraz Legends. Pierwszy z nich i najbardziej popularny pozwala nam na wygenerowanie swojego własnego, unikalnego świata, w którym następnie przejmujemy kontrolę nad grupką walczących o przetrwanie krasnoludów. Pomagamy naszym bohaterom w założeniu fortecy i rozwinięciu kolonii, chroniąc ich jednocześnie przed różnorodnymi niebezpieczeństwami. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy ostatni z członków ekipy zostanie wyeliminowany.

Gra ta inspirowana jest produkcjami typu roguelike, musimy więc wykazać się w niej dobrym zmysłem taktycznym i obserwować wszelkie objawy niezadowolenia ze strony krasnoludów, tak, by nasza cywilizacja utrzymała się jak najdłużej. Musimy też pamiętać o regularnych dostawach pożywienia i piwa, jak i służyć pomocą podczas odpierania ataków obcych cywilizacji, dzikich stworzeń a nawet umarłych. Każda przegrana czegoś uczy, z każdej możemy wyciągnąć wnioski, które ułatwią nam rozgrywkę przy kolejnym podejściu… a przynajmniej do momentu, w którym inne zagrożenie nie pokrzyżuje naszych planów.

Każdy świat posiada swój własny zestaw losowo generowanych zwierząt i potworów, w każdym pojawia się również unikalny typ poezji, form muzycznych, instrumentów i rodzajów tańca. Tak jak w oryginale gra pozwala nam na tworzenie różnorodnych budowli, wyrabianie drogocennych przedmiotów (w sumie w rozgrywce może pojawić się ponad dwieście rodzajów skał i minerałów) czy zarządzanie szlachtą. Tytuł umożliwia nam także śledzenie zmian pogodowych, siły wiatru i właściwości powietrza. Właściwe zarządzanie naszą kolonią zaowocuje w rozwój unikalnej, krasnoludzkiej kultury, bogatej w biblioteki, świątynie, tawerny, różnorakie wyroby i wiele więcej.

W ramach kolejnego trybu – Adventurer – wcielamy się natomiast w pojedynczego bohatera, który ma możliwość swobodnego eksplorowania stworzonego przez nas świata. W trybie tym przejmujemy kontrolę nad jedną z dostępnych postaci (krasnoludem, człowiekiem, elfem, a nawet goblinem czy zwierzęciem). Podczas swojej wędrówki możemy rekrutować inne jednostki (w tym również krasnoludy, zamieszkujące opuszczone przez nas twierdze), eksplorować różnorodne lokacje czy też polować lub unikać licznych niebezpieczeństw poprzez śledzenie pozostawionych odcisków butów i śladów zwierząt. W trybie tym wprowadzony został tez oryginalny system nemezis, dzięki któremu mamy okazję napotkać na swojej drodze przeciwników z poprzednich rozgrywek.

Legends mode pozwala nam znów na poznawanie historii świata i najważniejszych wydarzeń, jakie miały w nim miejsce.

Kwestie techniczne

Gra ta posiada dwuwymiarową oprawę graficzną, utrzymaną w stylu pixel-artu (choć dostępny jest też również starszy, pierwotny tryb ASCII). Nad unikalną ścieżką dźwiękową, dopasowaną do zmieniających się pór roku oraz dodatkowymi efektami dźwiękowymi pracowało kilku artystów muzycznych (w tym Dabu).

Ostatnia modyfikacja 6 grudnia 2022

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3,5 / 10 na podstawie 382 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.8 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Dwarf Fortress cena w dniu premiery: 138,99 PLN

Wymagania wiekowe Dwarf Fortress: 12+

Dwarf Fortress Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 9400 GT / Radeon HD 5450 lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows XP SP3
 • Zalecane:
 • Dual Core 4.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce 9400 GT / Radeon HD 5450 lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows XP(SP3)/Vista/7/8/10/11