Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Paradox Interactive
i
Publicystyka 20 grudnia 2022, 17:53

Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji

Może i gry strategiczne mają złoty okres za sobą. Nie oznacza to jednak, że gatunek został zapomniany. Wciąż otrzymujemy świetne gry i 2022 rok nie był inny. Zapraszamy do przeglądu najlepszych strategii mijających miesięcy.

Spis treści

W trakcie roku trudno znaleźć czas na przejście wszystkich gier, które mieliśmy w planach, a co dopiero jeszcze mieć moment na szukanie kolejnych nowości. Nie ma co ukrywać, że łatwo przegapić solidne pozycje i chyba jedyną zaletą wspomnianej sytuacji jest wstrzymany rozrost „kupki wstydu”. Tylko zaraz może to ulec ogromnej zmianie – za sprawą niniejszego zestawienia najlepszych gier 2022 roku. Oczywiście zdaniem redakcji.

Poniższa lista udowadnia także, jak skrajnie zróżnicowane mogą być gry strategiczne. Z pewnością każdy fan gatunku znajdzie tu coś, co przypadkiem przegapił. Natomiast osoby zazwyczaj niemające kontaktu ze strategiami staną przed szansą wejścia w świat jeszcze jednej tury, jeszcze jednej misji oraz jeszcze jednego zdominowania przeciwnika potęgą gospodarczą i militarną.

Against the Storm

Against the Storm, Hooded Horse, 2022 - Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji - dokument - 2022-12-20
Against the Storm, Hooded Horse, 2022
  1. Producent: Eremite Games
  2. Platformy: PC (Steam, GOG, Epic Games)

Tytuł gry może sugerować dynamiczną i brutalną rozgrywkę, ale jest wręcz przeciwnie, choć jako gracze prowadzimy wyścig z czasem. Against the Storm ma w sobie coś z city buildera, Dungeon Keepera oraz starszych odsłon The Settlers. Naszym zadaniem jest zbudowanie sieci osad, które wesprą ostatni bastion ocalałych istot fantastycznego świata. Zaczynamy z jednym obozowiskiem – stawianie odpowiednich budynków, a także karczowanie drzew, żeby odkrywać kolejne połacie terenu, pozwala na rozwijanie społeczności.

Oprócz zabezpieczenia odpowiedniej sieci budynków, które zapewnią stały przypływ zasobów, musimy jednocześnie dbać o potrzeby ras. Łącznie mamy w grze cztery różne gatunki, ale w jednym momencie w osadzie udostępniane są trzy: harpie, ludzie, bobry lub jaszczury. Każda z ras ma inne potrzeby oraz nadaje się do innych zadań. Nie ma szans na zadowolenie wszystkich, ale trzeba próbować, ponieważ jeśli zaczniemy tracić mieszkańców, zniecierpliwienie królowej będzie rosło, a wraz z nim ryzyko końca gry.

  1. Więcej o grze Against the Storm

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej

Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne

Serio? Nie znasz Signalis, Tunica czy Pentimenta? Siadaj i czytaj – bo koniecznie trzeba te produkcje poznać! Oto najlepsze gry, których premiera w 2022 roku mogła umknąć Twojej uwadze!

Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji
Gry 2023 roku, na której najbardziej czekamy - wybór redakcji

Zagrywając się jeszcze w produkcje z tego roku, myślami wybiegamy już do przyszłorocznych, potencjalnych przebojów. Już w pierwszym kwartale 2023 roku powinniśmy zobaczyć wiele z nich – oto więc ranking najbardziej oczekiwanych gier redakcji GRYOnline.pl.

Najlepsze gry 2022 roku, które ukończysz w 10 godzin
Najlepsze gry 2022 roku, które ukończysz w 10 godzin

W ostatnich latach szczególnie popularnymi stały się gry znacznie większe i dłuższe. Te krótsze, które można ukończyć w kilka wieczorów, na szczęście nie przepadły. Co najmniej kilkanaście pojawiło się w tym roku – znajdziecie je w poniższym zestawieniu.