Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4ANDiOSX360SwitchXONE
Okładka Prison Architect (PC)

Prison Architect

Prison Architect: Nintendo Switch Edition

Strategia ekonomiczna z elementami RTS, wyprodukowana przez niezależne, brytyjskie studio Introversion Software. Prison Architect pozwala wcielić się w rolę dyrektora zakładu penitencjarnego.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | więzienne | 2D | top-down | crowdfunding | indie

Okładka Prison Architect (PC)

data premiery gry:

6paź2015

PC

28cze2016

PS4 XONE X360

12maj2017

AND iOS

20sie2018

Switch

Prison Architect to strategia ekonomiczna, w której zadaniem graczy jest zarządzanie więzieniem. Grę opracowało niezależne brytyjskie studio Introversion, które ma na koncie produkcje takie jak Uplink, Darwinia czy Defcon.

Gra pełnymi garściami czerpie z tytułów pokroju Theme Park, Dungeon Keeper i Dwarf Fortress. Gracze wcielają się w naczelnika nowego więzienia. Zabawę rozpoczynamy od zaprojektowania placówki, a następnie naszym zadaniem jest zarządzanie nią oraz jej rozbudowa. Oczywiście, zaraz po ukończeniu konstrukcji zaczynają pojawiać się pierwsi więźniowie i naszym obowiązkiem jest zadbać o ich potrzeby. Musimy m.in. nakarmić ich, zapewnić im dostęp do pryszniców oraz umożliwić spacery. Jednocześnie trzeba też zatrudnić strażników do kontrolowania populacji skazańców. Ponadto, każde więzienie potrzebuje sieci elektrycznej i elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Każdy dodatkowy przyjęty więzień zwiększa kwotę wpłacaną każdego miesiąca na nasze konto, ale jednocześnie niesie za sobą wydatki. Dlatego przy wykonywaniu obowiązków musimy cały czas pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu budżetu.

Zamieszkujący placówkę skazańcy posiadają własne osobowości i sami decydują co robić w naszym więzieniu. Niektórzy okażą się karni i będą trzymali się na uboczu, pracowali w kuchni lub trenowali na siłowni. Inni natomiast wykażą się tendencją do wywoływania bójek, w wyniku których strażnicy i współwięźniowie mogą nawet pożegnać się z życiem. Jeśli zaniedbamy przez długi czas potrzeby skazańców to ostatecznie doprowadzi to do wybuchu wielkich zamieszek. W takim wypadku regularni strażnicy często odmówią interwencji i będziemy musieli wezwać ciężko uzbrojone oddziały. Nie zabrakło też prób ucieczki. Autorzy nie zapomnieli również o systemie pozwalającym więźniom łączyć się w gangi oraz organizować kontrabandę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: max 8  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 752 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,5 / 10 na podstawie 981 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Prison Architect

Klasyfikacja PEGI Prison Architect

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Prison Architect

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz / AMD FX-8150 3.6 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 400 MB HDD
  • Windows 7
Recenzja gry Prison Architect - stwórz własne Alcatraz
Recenzja gry Prison Architect - stwórz własne Alcatraz

Recenzja 11 października 2015, 16:17

Ze względu na tę kompleksowość, początkowo Prison Architect może dezorientować. Pierwsze kroki w biznesie resocjalizacji skazańców pomaga stawiać składająca się z pięciu misji kampania, w praktyce będąca mocno fabularyzowanym samouczkiem. Zaczynamy od znanego jeszcze z wersji beta zadania przygotowania pokoju z krzesłem elektrycznym, następnie będziemy między innymi świadkami „rodzinnej sprzeczki” między członkami mafii oraz staniemy przed zadaniem stłumienia zamieszek. Każda kolejna plansza daje nam coraz większą swobodę działania i pozwala zapoznać się z innymi aspektami tego biznesu.

PC
AND
iOS
PS4
XONE
X360
Switch