Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka DomiNations (AND)

DomiNations

Mobilna gra strategiczna twórców Rise of Nations. W DomiNations gracze przejmują kontrolę nad rozwijającymi się cywilizacjami (m.in. Brytowie, Rzymianie, Chińczycy, Japończycy, Grecy), wzmacniają je i próbują podbić cały świat.

Strategiczne | ekonomiczne | strategiczne wojenne

Okładka DomiNations (AND)

data premiery gry:

2kwi2015

AND iOS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

DomiNations na Androida to ciekawa gra strategiczna stworzona przez studio Big Huge Games. Firma została założona w 2000 roku, jednak w 2012 roku, po wcześniejszej tułaczce u różnych właścicieli, została zamknięta. Przywrócono ją na nogi dwa lata później, a opisywana produkcja jest pierwszą, która wyszła w trakcie drugiego życia studia. Reinkarnacja dewelopera jest sprawką Tima Traina i Briana Reynoldsa – współzałożycieli firmy. W związku z tym, wróciła ona do prawowitych właścicieli. Big Huge Games zasłynęło w świecie gier wideo przede wszystkim Rise of Nations – strategią czasu rzeczywistego z 2003 roku. Poza tym studio stworzyło także Catan, Age of Empires III: The Asian Dynasties oraz współpracowało przy Kingdoms of Amalur: Reckoning.

DomiNations na Androida nie różni się niczym w stosunku do wydania na konkurencyjny system iOS. Produkcja oferuje te same rozwiązania dotyczące rozgrywki i sterowania, praktycznie identyczną oprawę graficzna itd.

Mechanika

DomiNations na platformę AND i iOS to bitewna gra strategiczna. W produkcji gracze przejmują kontrolę nad rozwijającymi się cywilizacjami (m.in. Brytowie, Rzymianie, Chińczycy, Japończycy, Grecy) wzmacniają je i próbują podbić z nimi cały świat. Rozgrywka ma swój początek w epoce kamienia, po czym – w miarę systematycznego rozwoju i odkrywania kolejnych technologii – pozwala prześledzić wszystkie najważniejsze okresy w dziejach ludzkości. Kolejne ery (np. etap podbojów kosmicznych) są wprowadzane do gry w ramach popremierowych aktualizacji.

W grze nie brakuje znanych z serii Civilization cudów (np. piramidy egipskie, Statua Wolności) i generałów (Aleksander Wielki, Kleopatra, Napoleon Bonaparte), pomagających w osiąganiu regularnych postępów, a duży nacisk położony został na rozwój technologii, pozwalających na przenosiny do kolejnych, coraz to bardziej zaawansowanych epok. Ważną rolę odgrywają też sojusze zawiązywane z innymi użytkownikami, a jednym z kluczowym elementów rozgrywki jest podbój okolicznych terenów.

DomiNations łączy w sobie rozwiązania utożsamiane z doskonałym cyklem strategii 4X Cywilizacja (co nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że Brian Reynolds jest również założycielem studia Firaxis oraz współtwórcą wybranych odsłon Civilization i znakomitego Alpha Centauri), a także niektóre elementy szalenie popularnych strategii mobilnych pokroju Clash of Clans (budowanie umocnień, wieżyczek obronnych, podbój itp.).

Kwestie techniczne

Wszystkie wymienione wyżej elementy w wersji na platformę AND i iOS ubrano w atrakcyjną, dwuwymiarową szatę graficzną w wysokiej rozdzielczości, wyróżniającą się pełnymi detali obiektami i ładnie animowanymi jednostkami.

Minirecenzja DomiNations – Clash of Clans spotyka Civlization

PLUSY:
  • Duża różnorodność cywilizacji oraz opcji rozwoju;
  • Dzięki systemowi er progresję widać gołym okiem;
  • Tło historyczne oraz obecność znanych postaci.
MINUSY:
  • Na pewnym etapie mikrotransakcje stają się koniecznością;
  • Słaby matchmaking.

DomiNations na pierwszy rzut oka to jedynie kolejny klon popularnego Clash of Clans. Bazując na podobnej formule, oferuje jednak znacznie więcej, czyniąc z produkcji swoisty pomost między grą od Supercell a serią Civilization. Jeśli dodamy do tego tło historyczne oraz konieczność dokonywania istotnych wyborów, okazuje się, że tytuł jest znacznie bardziej złożony niż większość konkurencyjnych produkcji.

Rozgrywkę podzielić można na dwa segmenty – budowanie miast oraz atakowanie innych. Brzmi standardowo, ale po rozpoczęciu zabawy szybko da się zauważyć istotne różnice. Tą największą są ery. Nasza cywilizacja startuje z najniższego, możliwego pułapu, ale stawiając kolejne budynki oraz odnosząc zwycięstwa jesteśmy w stanie popchnąć jej rozwój ku kolejnemu okresowi. Obserwowanie jak nasi prymitywni mieszkańcy, rzucający w niedźwiedzie kamieniami ewoluują w coraz bardziej zaawansowaną społeczność już samo w sobie jest niezwykle satysfakcjonujący, a do tego dochodzi jeszcze odblokowywanie nowych technologii czy jednostek. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu możemy wybrać także nację – w grze jest ich łącznie siedem, ale co istotniejsze, różnią się nie tylko wyglądem. Dzięki temu tytuł wydaje się mocno zróżnicowany, a wrażenie to pogłębia fakt istnienia cudów – specjalnych budynków, spośród których każdy daje inne bonusy. Wyboru nie da się cofnąć, dlatego warto dobrze się nad nim zastanowić!

Walka w przypadku DomiNations jest zrealizowana odrobinę inaczej niż we wspominanym Clash of Clans. Decydując się na atak, wysyłamy wojaków pod twierdzę przeciwnika, jednak w odróżnieniu od konkurencyjnych tytułów – jeżeli przeżyją, możemy z nich skorzystać w kolejnym starciu. Prezentuje się to świetnie, ale system ma jedną wadę – cel ataku można zmieniać tylko co 30 sekund, jeśli więc pomylimy się podczas sterowania (a o to nietrudno), szybko pożałujemy błędu. Na AI również polegać nie można – jeśli samodzielnie nie kontrolujemy wojska, musimy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie przegramy starcie.

Usprawnienia budynków oraz armii, które otrzymujemy oczywiście wymagają zainwestowania odpowiedniej ilości materiałów. Proces zbierania funduszy niestety nie funkcjonuje zbyt sprawnie. Balans pomiędzy wpływami a stratami działa mocno na niekorzyść gracza i chcąc przejść do któregoś z dalszych stadiów rozwoju cywilizacji musimy liczyć się z koniecznością wydania prawdziwej gotówki. Dużą, negatywną rolę odgrywa w tym przypadku matchmaking – zdaje się być całkowicie losowy, przez co często trafiamy na przeciwników o kilkadziesiąt poziomów wyżej, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Tracimy więc środki oraz ludzi, samemu nic nie osiągając.

Niemniej, pomimo tych niedogodności DomiNations oferuje kawał solidnej rozrywki. Mechanika rozgrywki szybko wciąga, a mnóstwo historycznych smaczków z pewnością przypadnie wielu osobom do gustu. W swojej kategorii to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Gry podobne do DomiNations

Wymagania wiekowe DomiNations

12+

Wymagania sprzętowe DomiNations

Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Cardinal Quest 2, Real Racing 3 i World of Tanks Blitz)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Cardinal Quest 2, Real Racing 3 i World of Tanks Blitz)

wiadomość13 kwietnia 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Bubble Witch 2 Saga, Cardinal Quest 2, DomiNations, Real Racing 3 i World of Tanks Blitz.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Angry Birds Seasons, DomiNations, Jetpack Joyride)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Angry Birds Seasons, DomiNations, Jetpack Joyride)

wiadomość8 grudnia 2015

Witajcie w nowej odsłonie serii omawiającej najciekawsze aktualizacje, jakie w minionym tygodniu otrzymały gry mobilne. Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Angry Birds Seasons, DomiNations, Jetpack Joyride, Slashy Hero i Temple Run 2.

DomiNations – premiera mobilnej strategii twórców Rise of Nations
DomiNations – premiera mobilnej strategii twórców Rise of Nations

wiadomość4 kwietnia 2015

Doczekaliśmy się wreszcie premiery DomiNations, czyli mobilnej strategii znanego z Rise of Nations studia Big Huge Games. Produkcja dostępna jest w wersjach na systemy iOS i Android.

DomiNations – nowa mobilna strategia od studia Big Huge Games
DomiNations – nowa mobilna strategia od studia Big Huge Games

wiadomość28 października 2014

Tim Train i Brian Reynolds przywrócili do życia studio Big Huge Games, znane m.in. ze strategii Rise of Nations. Deweloper pracuje aktualnie nad grą DomiNations, która trafi w 2015 roku na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS.

AND
iOS