Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka Clash of Clans (iOS)
OkładkaClash of Clans (iOS)

Clash of Clans

Społecznościowa gra strategiczna w realiach fantasy. Zabawa sprowadza się do rozwijania własnej osady i wykreowania silnej armii, która pozwoli nam zdobywać wioski przeciwnika i odpierać ataki wrogów.

Strategiczne | fantasy | RTS | zagraj za darmo | MMO | społecznościowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Clash of Clans Premiera

2sie2012

iOS

5lis2013

AND

producent: Supercell wydawca: Supercell Strona oficjalna

Clash of Clans to osadzona w realiach fantasy społecznościowa gra strategiczna, w której zajmujemy się rozbudową własnej osady oraz obroną jej murów przed zakusami innych graczy. Tytuł został opracowany przez fińskie studio Supercell, znane także z zabawnej strategii ekonomicznej Hay Day. Gra ukazała się początkowo tylko na urządzenia z systemem iOS, lecz jej ogromny sukces komercyjny i chęć zaistnienia twórców na rynkach azjatyckich sprawiły, iż ponad 2 lata od premiery gry zaprezentowano także wersję na Androida.

Przystępując do rozgrywki otrzymujemy własny kawałek ziemi wraz ze stanowiącym jego centrum ratuszem oraz skromny zapas złota i specjalnego eliksiru. Naszym zadaniem jest sprawna rozbudowa osady oraz stworzenie silnego wojska, zdolnego stawić czoła armiom kontrolowanych przez innych graczy. W tym celu wznosimy kolejne budynki – zarówno gospodarcze jak i militarne, rekrutujemy żołnierzy i umacniamy struktury obronne naszej osady. Do naszej dyspozycji oddano 10 różnych typów jednostek (barbarzyńców, magów, smoki itp.), wyróżniających się odmiennymi zdolnościami, a każdy z budynków posiada kilka możliwych poziomów rozbudowy.

Sedno rozgrywki stanowią bitwy toczone z graczami z całego świata – ale żeby nie było zbyt łatwo, gra każdorazowo dobiera nam przeciwników o poziomie rozwoju zbliżonym do naszego. Po udanym ataku na wioskę przeciwnika, zdobywamy jego złoto oraz wspomniany eliksir, dzięki czemu nasze włości i armia mogą rozwijać się znacznie szybciej. Oczywiście także i nasza wioska może paść ofiarą ataku innych graczy, a co gorsza może się to wydarzyć także po naszym wylogowaniu z gry. Dlatego bardzo ważna jest rozbudowa struktur defensywnych, takich jak wieże obronne, armaty, moździerze i pułapki, które zapewnią naszym włościom bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności.

Clash of Clans jest grą typowo społecznościową, w której na wzór gier MMO mamy możliwość zakładania lub przyłączania się do tytułowych klanów. Ich członkowie mogą wysłać wojsko, które zapewni nam wsparcie podczas bitwy. Jednocześnie jednak możemy być nękani przez inne klany, z którymi nasz sojusz prowadzi właśnie wojnę. Warto także wspomnieć, że prócz zmagań w trybie multiplayer twórcy gry przewidzieli także możliwość rozegrania kampanii jednoosobowej, w której walczymy z armiami goblinów, a do zdobycia mamy 50 wiosek kontrolowanych rzez komputerowych przeciwników.

Oprawa gry reprezentuje typowy dla produkcji przeglądarkowo-mobilnych kreskówkowy charakter. Krajobraz przedstawia się dosyć cukierkowo, ale żeby uniknąć monotonii autorzy zadbali o sezonowe zmiany klimatu i elementów otoczenia. Clash of Clans korzysta z popularnego modelu darmowego z mikropłatnościami. Korzystanie z nich nie jest konieczne, ale bez używania realnych pieniędzy postęp w grze będzie sporo wolniejszy.

Minirecenzja Clash of Clans – prosta strategia dla mas

PLUSY:
  1. Prosta rozgrywka, zapewniająca jednak mnóstwo jednostek, budynków i elementów taktycznych;
  2. Można bawić się nie tylko z innymi graczami, jak w wielu innych tego typu pozycjach, ale także z SI;
  3. Multiplayer zapewnia grze praktycznie niekończące się życie.
MINUSY:
  1. Produkcja nie jest w żaden sposób wyjątkowa i większość elementów widzieliśmy już w innych tytułach.

Wiele z dostępnych na urządzeniach mobilnych gier nie odnosi właściwie żadnego sukcesu, jednak od czasu do czasu zdarza się, że jakaś produkcja okazuje się strzałem w dziesiątkę i cieszy się powalającą wręcz popularnością. Do tego typu tytułów zalicza się chociażby seria Angry Birds, Candy Crush Saga, Game of War, Temple Run oraz recenzowane Clash of Clans.

Projekt jest jednym z wielu przedstawicieli gier strategicznych, ale jednym z nielicznych, w który zagrywają się miliony osób. W czym tkwi jego sukces? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, gdyż tytuł studia Supercell z pewnością nie jest, ani nigdy nie był zbyt oryginalną produkcją, ale sprawny marketing, prostota rozgrywki i bogata zawartość pozwoliły mu wejść na szczyt.

Zabawa w Clash of Clans polega na zbudowaniu bazy, czy też może raczej osady, którą będziemy cały czas rozwijać i bronić przed napastnikami. Trzeba więc postawić ratusz, kopalnię złota, koszary itd. Wszystko po to, by móc w późniejszym czasie budować wieże strażnicze, stawiać mury oraz produkować nowe jednostki, które wykorzystujemy do nacierania na bazy innych osób. O ile bowiem w grze jest możliwość mierzenia się ze sztuczną inteligencją, tak rozgrywka przeznaczona jest przede wszystkim do zmagań w multiplayrze.

Całość jest bardzo prosta do opanowania, więc przygodę z Clash of Clans mogą rozpocząć również osoby, które do tej pory unikały strategii niczym ognia. Dodatkowo wspomniane rozgrywki z SI świetnie sprawdzają się jako trening przed starciami z żywymi przeciwnikami. Samo sterowanie natomiast sprowadza się do stukania palcem w ekran w wybrane miejsca, dzięki czemu budujemy / przywołujemy jednostki, a cała reszta odbywa się samoczynnie.

Mechanika zabawy nie wykorzystuje systemu energii, znanego z wielu innych darmowych gier mobilnych. W związku z tym nie jesteśmy ograniczani przez życia, ale z drugiej strony podobny efekt uzyskano przez wirtualne waluty. Ich brak skutecznie może powstrzymać nas przed podjęciem kolejnego zadania, więc decydując się na Clash of Clans należy wiedzieć, że darmowa rozrywka po kilku godzinach zabawy zaczyna się robić mozolna i wymaga cierpliwości podczas ciułania wirtualnego złota.

Clash of Clans, choć nie zaskakuje właściwie niczym, jest bardzo dobrą pozycją dla miłośników gier wideo. Aplikacja jest prosta, ale oferuje mnóstwo odblokowywanych z biegiem czasu elementów oraz wymusza stosowanie pewnych taktyk podczas przywoływania swoich podwładnych czy stawiania budowli. Pozwala walczyć z SI i z innymi graczami, ale też zawierać z nimi sojusze. Do tego jest darmowa i choć w późniejszym czasie system mikropłatności robi się nieco uciążliwy, to i tak warto dać jej szansę, tak jak zrobiły to miliony innych osób.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2014

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 153 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Clash of Clans: 12+

Clash of Clans Wymagania sprzętowe

Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
AND
iOS