Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSXONESwitchANDPC
Okładka Realpolitiks (iOS)

Realpolitiks

Rozgrywana w czasie rzeczywistym gra strategiczna autorstwa rodzimego studia Jujubee, w której stając na czele jednej z nacji XXI wieku, staramy się zapewnić dobrobyt naszym obywatelom.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | polskie | polityczne

Okładka Realpolitiks (iOS)

producent: Jujubee

wydawca: Jujubee

Strona oficjalna

data premiery gry:

16lut2017

PC

8mar2017

XONE

20lip2017

iOS

27lip2017

AND

30sie2018

Switch

Realpolitiks to rozgrywana w czasie rzeczywistym gra strategiczna, w której stając na czele jednej z nacji XXI wieku staramy się zapewnić dobrobyt naszym obywatelom. Za powstanie gry odpowiada rodzimy zespół Jujubee z Katowic, w którego skład weszli byli pracownicy takich studiów, jak CD Projekt RED, Traveller’s Tales oraz Infinite Dreams. Ekipa znana jest przede wszystkim za sprawą zręcznościowej serii Flashout, taktycznego RPG-a Spellcrafter oraz paradokumentalnej przygodówki Kursk.

Mechanika

Tytuł gry pochodzi od zapożyczonego z języka niemieckiego terminu „Realpolitik”, oznaczającego „politykę realną” czyli taką, która podporządkowana jest przede wszystkim interesom narodowym, odrzucając jednocześnie czynniki moralne i etyczne. Pod względem wykonania Realpolitiks budzić może skojarzenia z popularną serią Europa Universalis. W odróżnieniu od cyklu rozwijanego przez firmę Paradox Interactive, gra studia Jujubee skupia się głównie na specyfice politycznej oraz realiach początku XXI wieku. Mimo to, w zależności od wybranego scenariusza, możemy grać zarówno w czasach współczesnych, jak również mierzyć się z symulacjami świata w niedalekiej przyszłości. Stajemy na czele jednej z wybranych nacji i poprzez uczestnictwo w światowej polityce oraz międzynarodowych interesach, próbujemy zapewnić jak najlepsze warunki do życia naszym obywatelom.

Rozgrywka opiera się przede wszystkim na zarządzaniu państwem we wszystkich kluczowych aspektach i wymaga podejmowania licznych decyzji strategicznych oraz politycznych, znajdujących swe odzwierciedlenie w skali makro. Na barkach gracza spoczywają tu m.in. takie wyzwania, jak prowadzenie polityki wewnętrznej oraz dyplomacji, zarządzanie gospodarką, udział w konfliktach zbrojnych czy szpiegostwo. Podczas zabawy musimy też reagować na zachodzące w świecie wydarzenia historyczne oraz fikcyjne zdarzenia losowe, którym muszą stawić czoła współcześni przywódcy państw. Całość kładzie dość wyraźny nacisk na jasne i ciemne odcienie władzy, pozwalając graczom na sporą swobodę w dążeniu do celu i wybór pomiędzy działaniem prawym a cynicznym i wątpliwym moralnie.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Realpolitiks nie odbiega w znaczącym stopniu od większości produkcji określanych mianem „grand strategy”, na czele ze wspomnianą serią Europa Universalis oraz jej licznymi spin-offami. Podczas rozgrywki większość czasu spędzamy więc na mapie politycznej świata, podejmując liczne decyzje i przeglądając statystyki, obrazujące ich efekty. Mimo sporego skomplikowania rozgrywki, dzięki przejrzystemu i łatwemu w obsłudze interfejsowi użytkownika, Realpolitiks nadaje się jednak nie tylko dla zatwardziałych strategów, ale również dla graczy, którzy nie mieli dotąd zbyt dużego kontaktu z podobnymi produkcjami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena czytelników: 9,3 / 10 na podstawie 580 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 253 głosów czytelników.

Gry podobne do Realpolitiks

Wymagania wiekowe Realpolitiks

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Realpolitiks

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium G3020 3GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Intel HD 520 lub lepsza
 • 1 GB na HDD
 • Windows 7/8/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3 3.7 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Nvidia GeForce GTX 740 / AMD Radeon R7 250 lub lepsza
 • 1 GB na HDD
 • Windows 7/8/8.1/10
Recenzja gry Realpolitiks – globalna zawierucha w skali mikro
Recenzja gry Realpolitiks – globalna zawierucha w skali mikro

Recenzja 11 lutego 2017, 11:30

Choć Realpolitiks rozgrywa się w przyszłości, jest kompletnie pozbawione futurystycznego klimatu. Nowe technologie w drzewku dekretów zmieniają jedynie niektóre parametry, zupełnie nie wpływając na ogólny styl zabawy. Brakuje oryginalnych mechanizmów, odzwierciedlających choćby wojny hackerskie, działania mediów, nowe sposoby prowadzenia konfliktów zbrojnych czy kreowanie wizerunku przywódców. Te kwestie pojawiają się tylko w postaci zdawkowych zdarzeń losowych, w których dostępne decyzje także przekładają się na liczby.

PC
AND
iOS
Switch
XONE