Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Polityczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce polityczne ułożone według popularności.

PC
PC Windows35
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 46 Sony PlayStation 31 Sony PlayStation 21 Sony PlayStation 14 PlayStation Portable1
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE7 Microsoft Xbox 3601
Microsoft Xbox
Mobile
Android6 Apple iOS7
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch6
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG5 Strategiczne24 Przygodowe9
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
Realpolitiks II
Realpolitiks II

Strategiczne 5 listopada 2020

Druga część serii gier strategicznych, w której stajemy na czele wybranego kraju i prowadzimy go do globalnej dominacji. W Realpolitiks II tylko od nas zależy, czy postawimy na rządy twardej ręki i działania wojenne, czy też poszanujemy zasady demokracji i prawa wolnego rynku.

PC

Democracy 4
Democracy 4

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 6 października 2020)

Democracy 4 to rozbudowana strategia, w której obejmujemy stery fikcyjnego demokratycznego państwa. Gra oferuje skomplikowaną symulację procesów społeczno-ekonomicznych i oddaje współczesne problemy, takie jak fake newsy oraz manipulacje wykorzystujące serwisy społecznościowe.

PC

Mesmer
Mesmer

RPG 16 października 2020

Niecodzienna gra RPG z elementami strategii i skradanki, w której wcielamy się w przywódczynię buntu w mieście Pardam, stolicy Mesmer. Pod rządami nowego króla w metropolii zapanowała nierówność, więc organizujemy rewolucję, skradając się pod osłoną nocy i werbując stronników.

PCPS4XONESwitch

Evil Democracy: 1932
Evil Democracy: 1932

Strategiczne 3 października 2020

Evil Democracy: 1932 to strategiczny symulator polityka, w którym staramy się przejąć władzę w Niemczech, Francji lub Wielkiej Brytanii na kilka lat przed II wojną światową. Produkcja została stworzona przez niezależne studio Hamsters Gaming.

PC

Riot: Civil Unrest
Riot: Civil Unrest

Strategiczne 5 lutego 2019

Gra strategiczna symulująca miejskie zamieszki. Riot to debiutancka produkcja włoskiego studia Stimunation, w którym głównym projektantem jest były producent scenek przerywnikowych w studiu Valve. Akcja Riot toczy się w czasach współczesnych. Społeczeństwo doprowadzone do ostateczności przez kryzys ekonomiczny rozpoczyna masowe zamieszki. Twórcy przygotowali obszerną kampanię, w trakcie której możemy wziąć udział w najsłynniejszych rozruchach ostatnich lat, grając zarówno po stronie protestującego tłumu, jak i usiłujących go okiełznać sił porządkowych. Nie zabrakło również trybu wieloosobowego w wariancie „gorącego krzesła”. Co ważne, Riot nie stroi żartów z poruszanego problemu, ale stara się jak najwierniej przedstawić jego sedno. Aby jak najlepiej oddać przyczyny i przebieg zamieszek, twórcy przeprowadzili wywiady z osobami, które brały udział w tego typu zdarzeniach po jednej i po drugiej stronie barykady. Wirtualne protesty ukazane zostały za pomocą atrakcyjnej, pixel-artowej grafiki, która przywodzi na myśl oprawę wizualną z przygodówki Superbrothers: Sword & Sworcery EP.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Demokracja 3: Edycja (Nie)Parlamentarna
Demokracja 3: Edycja (Nie)Parlamentarna

Strategiczne 14 października 2013

Trzecia odsłona cyklu rozbudowanych, turowych strategii ekonomicznych, rozwijanego od 2005 roku przez ekipę studia Positech Games. W Democracy 3 ponownie stajemy na czele fikcyjnego demokratycznego państwa, a naszym zadaniem jest podejmowanie szeregu działań, które pozwolą zaspokoić, często sprzeczne, oczekiwania wirtualnego społeczeństwa i dzięki temu utrzymać się u władzy. Rozgrywka odznacza się złożonym mechanizmem symulacji procesów społeczno-ekonomicznych, zgodnie z którym każda podjęta przez nas decyzja pociąga za sobą określone konsekwencje w wielu sferach funkcjonowania państwa. Całość pozostała wierna mechanice poprzednich odsłon serii, a wprowadzone przez twórców zmiany objęły zaś głównie takie aspekty jak wpływ sektora prywatnego na życie społeczne oraz problemy i wydarzenia obecne we współczesnym świecie polityki (np. zmiany klimatyczne czy kryzys gospodarczy). Poprawie uległa też warstwa wizualna gry, choć nadal składa się ona głównie z szeregu wykresów, statystyk itp.

PCiOS

Realpolitiks
Realpolitiks

Strategiczne 16 lutego 2017

Rozgrywana w czasie rzeczywistym gra strategiczna autorstwa rodzimego studia Jujubee, w której stając na czele jednej z nacji XXI wieku, staramy się zapewnić dobrobyt naszym obywatelom. Pod względem mechaniki, Realpolitiks może budzić skojarzenia z popularną serią Europa Universalis, jednak gra osadzona została w czasach współczesnych i uwzględnia specyfikę polityczną oraz realia naszego stulecia. Rozgrywka opiera się tu przede wszystkim o zarządzanie państwem we wszystkich kluczowych aspektach i wymaga podejmowania licznych decyzji strategicznych oraz politycznych, znajdujących swe odzwierciedlenie w skali makro. Na barkach gracza spoczywają m.in. takie wyzwania, jak prowadzenie polityki wewnętrznej oraz dyplomacji, zarządzanie gospodarką, udział w konfliktach zbrojnych czy szpiegostwo. Całość kładzie zaś szczególny nacisk na jasne i ciemne strony władzy, pozwalając graczom na sporą swobodę w dążeniu do celu oraz wybór pomiędzy działaniem prawym, a cynicznym i wątpliwym moralnie.

PCXONESwitchANDiOS

Masters of the World: Geo-Political Simulator 3
Masters of the World: Geo-Political Simulator 3

Strategiczne 11 marca 2013

Trzecia odsłona cyklu rozbudowanych strategii ekonomicznych, rozwijanego przez studio EverSim. Gracze ponownie wcielają się w role przywódców państw, a ich zadaniem jest kierowanie gospodarką i polityką wewnętrzną, prowadzenie działań na arenie międzynarodowej, rozwiązywanie konfliktów zbrojnych itp. Produkcja wyróżnia się złożonymi mechanizmami rozgrywki, obejmującymi wiele aspektów sprawowania władzy we współczesnym świecie.

PC

Urban Empire
Urban Empire

Strategiczne 20 stycznia 2017

Opracowana przez znane z serii Rescue, fińskie studio Fragment Productions strategia ekonomiczna, traktująca o zarządzaniu miastem na przestrzeni dwóch kolejnych wieków, począwszy od roku 1820. W grze Urban Empire kierujemy całym rodem, z którego wywodzą się kolejni włodarze miasta, a do naszych obowiązków należy rozbudowa infrastruktury, zagospodarowanie kolejnych dzielnic miasta, napędzanie rozwoju ekonomicznego oraz dbanie o zadowolenie mieszkańców. Zabawę urozmaica zaś fakt, że wraz z upływem kolejnych dekad zmianom ulegają wykorzystywane technologie, a także warunki geopolityczne, cały czas dostarczając nam zupełnie nowych wyzwań. Ciekawy element stanowi też uwzględnienie nieoficjalnych aspektów bycia burmistrzem, dzięki czemu w toku rozgrywki możemy uciekać się do rozmaitych rozgrywek politycznych i osobistych oraz korumpowania i szantażowania nieprzychylnych nam osób.

PC

The Occupation
The Occupation

Przygodowe 5 marca 2019

Pierwszoosobowa przygodówka z silnym wątkiem politycznym rozgrywająca się w latach osiemdziesiątych w Anglii. Za produkcję odpowiada brytyjskie niezależne studio White Paper Games. Gra opowiada historię dziennikarza badającego kulisy uchwalenia kontrowersyjnej ustawy ograniczającej swobody obywatelskie. Zabawa polega głównie na zwiedzaniu lokacji i rozwiązywaniu zagadek. Tytuł powstał na siniku Unreal Engine 4, dzięki czemu charakteryzuje się sugestywną i nastrojową oprawą graficzną.

PCPS4XONE

Rebel Inc: Escalation
Rebel Inc: Escalation

Strategiczne grudzień 2020 (wczesny dostęp od 15 października 2019)

Strategia będąca konwersją pochodzącej z urządzeń mobilnych gry Rebel Inc. Celem zabawy w Rebel Inc: Escalation jest walka z rebelią w fikcyjnym państwie. W tym celu gracz musi budować potęgę militarną przy jednoczesnym dbaniu o potrzeby mieszkańców.

PC

For the People
For the People

Przygodowe 13 sierpnia 2020

Produkcja z pogranicza gier strategicznych i przygodówek typu visual novel, w której wcielamy się w rolę burmistrza miasta w fikcyjnym komunistycznym kraju. W For the People podejmujemy trudne decyzje, które rzutują na życie obywateli oraz losy głównego bohatera.

PC

Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2
Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2

Strategiczne 28 września 2010

Rulers of Nations: Geo-Political Simulator 2 to kontynuacja rozbudowanej strategii autorstwa studia Eversim. Gracze mają okazję wcielić się w rolę przywódcy jednego ze światowych mocarstw i pokierować losem świata. Twórcy gry zadbali, by nie zabrakło wyzwań politycznych, społecznych, ekonomicznych i militarnych.

PC

Disgaea PC
Disgaea PC

RPG 27 sierpnia 2003

W grze Disgaea wcielamy się w postać demonicznego księcia podziemi imieniem Laharl, który po przebudzeniu z dwuletniego snu dowiaduje się o śmierci swojego ojca. Jako jego następca, postanawia odzyskać tron i lojalność poddanych, wyruszając w długą i niebezpieczną przygodę, podczas której pozna zarówno wielu sojuszników, jak i śmiertelnych wrogów. Kampania podzielona została na epizody przypominające typowe seriale anime. Podczas zabawy większość czasu spędzamy na pokrytych siatką planszach, tocząc kolejne turowe pojedynki z przeciwnikami. Pod naszymi rozkazami znajdują się zaś zróżnicowane jednostki, korzystające z odmiennych kombinacji ataków, combosów, czarów i zdolności specjalnych, które, podobnie jak w klasycznych grach RPG, możemy rozwijać wraz z postępami rozgrywki.

PCPS2PSP

Sigma Theory: Global Cold War
Sigma Theory: Global Cold War

Strategiczne 21 listopada 2019

Rozgrywana w turach strategia polityczno-szpiegowska osadzona w niedalekiej przyszłości. Wcielamy się w szefa potężnej organizacji wywiadowczej i uczestniczymy w wyścigu zbrojeń na skalę globalną, rozwijając swoją technologię i sabotując działania konkurencji.

PCANDiOS

The Political Machine 2020
The Political Machine 2020

Strategiczne 3 marca 2020

Gra strategiczna będąca swoistym symulatorem polityka - możemy w niej stanąć do wyścigu o fotel prezydenta USA. The Political Machine 2020 pozwala rywalizować z postaciami stworzonymi w oparciu o istniejące osoby (albo też stanąć do walki z innymi graczami w ramach trybu multiplayer). Za stworzenie gry odpowiada znane studio Stardock Entertainment.

PC

Not Tonight
Not Tonight

Przygodowe 17 sierpnia 2018

Przygodówka osadzona w ponurej wersji Wielkiej Brytanii po Brexicie. W Not Tonight gracz wciela się w Europejczyka, który czekając na deportację z Wysp, musi zarabiać na życie, pracując jako bramkarz w klubach i na festiwalach.

PCPS4XONESwitch

In Cold Blood
In Cold Blood

Przygodowe 14 lipca 2000

Trójwymiarowa gra przygodowa opowiadająca o losach brytyjskiego szpiega, który wyrusza do wschodniej Europy z tajną misją i wpada na trop międzynarodowego spisku. In Cold Blood jest dziełem studia Revolution Software.

PCPS1

Democracy 3: Africa
Democracy 3: Africa

Strategiczne 12 kwietnia 2016

Samodzielny dodatek do trzeciej odsłony serii Democracy, która ukazała się jesienią 2013 roku za sprawą studia Positech Games, odpowiedzialnego za wszystkie dotychczasowe części cyklu. W odróżnieniu od gier z głównego nurtu serii, akcja Democracy 3: Africa przenosi nas tym razem na kontynent afrykański, gdzie wcielając się w przywódcę jednego z dziesięciu krajów, stawiamy czoła zupełnie nowym wyzwaniom, związanym ze specyfiką życia w tym rejonie świata. Tocząca się w systemie turowym rozgrywka opiera się na nieustannym podejmowaniu rozmaitych decyzji o kluczowym znaczeniu dla kraju oraz społeczeństwa, w oparciu o całą masę szczegółowych tabel, schematów i wykresów. W trakcie zabawy zmagamy się m.in. z takimi problemami jak ubóstwo, niedożywienie, korupcja, a także dostęp do wody pitnej, edukacji oraz służby zdrowia. W sukurs przychodzą nam zaś nierzadko kraje wysoko rozwinięte, oferując niezwykle cenną pomoc materialną lub inwestycje w naszą gospodarkę.

PC

Front Mission 3
Front Mission 3

RPG 2 września 1999

Taktyczny japoński RPG, w którym gracze kierują drużyną pilotów dwunożnych robotów, wanzerów. Produkcja jest uznawana za jedną z najlepszych w historii gatunku.

PS1

Democracy
Democracy

Strategiczne 17 kwietnia 2005

Należąca do kategorii symulatorów politycznych turowa gra strategiczna, w której wcielamy się w rolę prezydenta lub premiera fikcyjnego demokratycznego kraju. Podejmując szereg decyzji w siedmiu kluczowych aspektach funkcjonowania państwa staramy się sprostać oczekiwaniom wielu zróżnicowanych stronnictw politycznych, a także grup społecznych i zawodowych.

PC

Suikoden II
Suikoden II

RPG 17 grudnia 1998

Druga część serii japońskich RPG, która wyróżnia się liczbą dostępnych bohaterów do przyłączenia oraz trudną, poruszającą m.in. problemy niewolnictwa i tyranii, historią. Suikoden II jest uznawany za jeden najlepszych reprezentantów gatunku wszech czasów.

PS1

Not for Broadcast
Not for Broadcast

Przygodowe 2021 (wczesny dostęp od 30 stycznia 2020)

Hybryda gry przygodowej i symulacyjnej, która przenosi nas do alternatywnej, dystopijnej wersji lat 80. XX wieku. W Not for Broadcast decydujemy o tym, jaki przekaz ma płynąć z wiadomości telewizyjnych, wpływając na opinię publiczną.

PC

Democratic Socialist Simulator
Democratic Socialist Simulator

Strategiczne 20 lutego 2020

Prosta, humorystyczna gra quasi-strategiczna inspirowana serią Reigns, która stawia gracza w roli pierwszego socjaldemokratycznego prezydenta USA. Bohater próbuje wprowadzić w życie swoją ideologię i poradzić sobie z przeróżnymi problemami znanymi z prawdziwego świata. Democratic Socialist Simulator został opracowany przez jednoosobowe studio Molleindustria.

PCANDiOS