Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka The Occupation (PC)

The Occupation

Pierwszoosobowa przygodówka z silnym wątkiem politycznym rozgrywająca się w latach osiemdziesiątych w Anglii. Za produkcję odpowiada brytyjskie niezależne studio White Paper Games.

Przygodowe | FPP | skradanki | thriller | elementy zręcznościowe | polityczne | indie | lata 80.

Okładka The Occupation (PC)

data premiery gry:

5mar2019

PC PS4 XONE

The Occupation to gra przygodowa z widokiem pierwszoosobowym. Produkcja została stworzona przez pięcioosobowe niezależne studio White Paper Games z siedzibą w Manchesterze. Jest to drugi tytuł brytyjskiej ekipy, która zadebiutowała w 2014 roku inną pierwszoosobową przygodówką – ciepło przyjętą grą Ether One.

Fabuła

The Occupation przenosi gracza do Anglii lat osiemdziesiątych i rozpoczyna się 24 października 1987 roku. Punktem wyjścia historii jest zamach terrorystyczny, w wyniku którego zginęły dwadzieścia trzy osoby. W odpowiedzi na zagrożenie brytyjskie władze uchwalają ustawę mocno ograniczającą – w imię bezpieczeństwa – wolności i swobody obywatelskie. Pojawiają się jednak tropy sugerujące, że taki bieg wydarzeń był od początku zaplanowany, a za samym atakiem stoją osoby działające na zlecenie rządu. Gra tym samym wpisuje się w konwencję thrillerów politycznych bazujących na teoriach spiskowych, gdzie podstawową trudnością jest właściwe zinterpretowanie posiadanych informacji, które mogą łączyć się na kilka różnych spójnych sposobów. Mimo osadzenia historii w przeszłości autorzy poruszają tematy niezwykle aktualne, dotykając takich kwestii jak wolność słowa, prawo do prywatności, etyka dziennikarska czy trudności w ocenie prawdziwości przekazu medialnego.

Mechanika

The Occupation to przygodówka rozgrywana z perspektywy pierwszej osoby. Większość czasu spędzamy na eksplorowaniu lokacji, rozwiązywaniu zagadek i prowadzeniu rozmów z osobami mogącymi posiadać ważne dla śledztwa informacje. Oprócz tego w grze pojawiają się elementy skradania, kiedy to musimy niepostrzeżenie dostać się do jakiegoś miejsca, przeszukać je i uciec bez wzbudzania podejrzeń. W przeciwieństwie do wielu innych produkcji tego typu, w których sporą część aktualnych wydarzeń poznajemy z drugiej ręki (np. przez rozmowy, listy lub notatki), w The Occupation uczestniczymy we wszystkich kluczowych momentach, a nasze działania mogą zdecydować o ich przebiegu.

Kwestie techniczne

Gra powstała na silniku graficznym Unreal Engine 4, dzięki czemu może pochwalić się sugestywną i nastrojową oprawą graficzną. Produkcja utrzymana jest w nieco sennym i melancholijnym klimacie, a styl przedstawienia świata przypomina nieco to, co mogliśmy zobaczyć w serii Bioshock.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 107,99 PLN

Gry podobne do The Occupation

Klasyfikacja PEGI The Occupation

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe The Occupation

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Dual Core 2.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7
  • Zalecane: Intel Quad Core 2.6 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7/8/10
Debiut i recenzje The Occupation - politycznego thrillera z nutką Deus Ex
Debiut i recenzje The Occupation - politycznego thrillera z nutką Deus Ex

wiadomość5 marca 2019

Na rynku zabiutuowała gra The Occupation, czyli utrzymana w konwencji politycznego thrillera skradankowa przygodówka, osadzona w Wielkiej Brytanii lat 80. XX wieku. Pierwsze recenzje są mieszane. Produkcja chwalona jest za fabułę i nieliniowość, ale zbiera cięgi za słabe dopracowanie techniczne.

The Occupation – gameplay z obiecującej przygodówki autorów Ether One
The Occupation – gameplay z obiecującej przygodówki autorów Ether One

wiadomość23 lutego 2019

Zespół White Paper Games i firma Humble Bundle wypuściły gameplay z The Occupation, czyli pierwszoosobowej przygodówki w konwencji politycznego thrillera (osadzonego w Wielkiej Brytanii w latach 80. XX wieku), która ma zaoferować dużą swobodę wyboru metod osiągania celów. Pod tym ostatnim względem przypomina nieco tytuły takie jak Dishonored czy Deus Ex.

Zapowiedziano The Occupation – pierwszoosobową przygodówkę z silnym wątkiem politycznym
Zapowiedziano The Occupation – pierwszoosobową przygodówkę z silnym wątkiem politycznym

wiadomość22 marca 2017

Studio White Paper Games zapowiedziało grę The Occupation. Będzie to pierwszoosobowa przygodówka rozgrywająca się w latach osiemdziesiątych w Anglii. Gracz wcieli się w dziennikarza badającego kulisy uchwalenia kontrowersyjnej ustawy. Tytuł powstaje na siniku Unreal Engine 4. Jednocześnie zaprezentowano zwiastun produkcji.

PC
PS4
XONE