Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 marca 2019, 09:24

Debiut i recenzje The Occupation - politycznego thrillera z nutką Deus Ex

Na rynku zabiutuowała gra The Occupation, czyli utrzymana w konwencji politycznego thrillera skradankowa przygodówka, osadzona w Wielkiej Brytanii lat 80. XX wieku. Pierwsze recenzje są mieszane. Produkcja chwalona jest za fabułę i nieliniowość, ale zbiera cięgi za słabe dopracowanie techniczne.

Z pierwszych recenzji wyłania się obraz gry z dużym potencjałem, który jest częściowo marnowany przez niedopracowanie techniczne. - Premiera przygodówki The Occupation. Gra zbiera mieszane recenzje - wiadomość - 2019-03-05
Z pierwszych recenzji wyłania się obraz gry z dużym potencjałem, który jest częściowo marnowany przez niedopracowanie techniczne.
THE OCCUPATION W SKRÓCIE:
 1. Deweloper gry: White Paper Games
 2. Wydawca: Humble Bundle
 3. Gatunek: gra przygodowa
 4. Platformy: PC, PS4, XONE
 5. Data premiery: 5 marca 2019 r.

Dzisiaj na rynku zadebiutowało The Occupation, czyli nowa przygodówka brytyjskiego studia White Paper Games, mającego na koncie ciepło przyjęte Ether One. Gra dostępna jest już na konsolach Xbox One i PlayStation 4. Wersja pecetowa (Steam) zostanie odblokowana za kilka godzin. Na wszystkich trzech platformach autorzy przygotowali lokalizację kinową, czyli z polskimi napisami.

Na razie odbiór gry jest dosyć mieszany. The Occupation posiada średnią ocen na poziomie 70% według serwisu OpenCritic. Poniżej podajemy przykładowe recenzje:

 1. TechRaptor - 9.5/10
 2. We Got This Covered - 4.5/5
 3. Mirror.co.uk - 4/5
 4. GameWatcher - 8/10
 5. PowerUp! Gaming - 7.8/10
 6. Game Pitt -7.5/10
 7. Videogamer - 7/10
 8. Game Informer - 6.75/10
 9. PCGamer - 67/100
 10. God is a Geek - 6.5/10
 11. PlayStation Lifestyle - 6.5/10
 12. Push Square - 6/10
 13. Wcftech.com - 5.5/10
 14. Well Played - 5/10
 15. Slant - 2.5/5
 16. PC Invasion - 2.5/5
 17. TheSixthAxis - 5/10

Jak widać, rozrzut w ocenach jest duży. Generalnie chwalona jest fabuła, choć niektórzy recenzenci narzekają, że część wątków została zaprezentowana w niejasny sposób. Produkcja posiada również immersyjny świat oraz ciekawe wyzwania, które można rozwiązać na wiele sposób. Dobre wrażenie robi także mechanika upływu czasu, powodująca, że wydarzenia toczą się własnym tempem, bez względu na to, co robi gracz.

Krytykowane jest głównie mocne niedopracowanie techniczne. Problem ten dodatkowo wzmacnia fatalny system zapisu stanu gry, aktywowany automatycznie tylko po ukończeniu rozdziału historii. W rezultacie zawieszenie się silnika lub napotkanie błędu uniemożliwiającego kontynuowanie zabawy (a takich w The Occupation nie brakuje) wymusza cofnięcie się do poprzedniego save’a i utratę często nawet godziny rozgrywki. Recenzenci narzekają również na słabą mechanikę skradania.

Problemy gry są więc poważne, ale z drugiej strony, przyszłe aktualizacje mogą je rozwiązać. Pytanie tylko, czy twórców będzie na to stać.

 1. Oficjalna strona gry