Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONESwitch
Okładka Outlast 2 (PC)

Outlast 2

Pełnoprawna kontynuacja pierwszoosobowego survival horroru Outlast, którym w 2013 roku udanie zadebiutowało studio Red Barrels.

Akcji | FPP | survival horror | horror

Okładka Outlast 2 (PC)

data premiery gry:

25kwi2017

PC PS4 XONE

27mar2018

Switch

Outlast 2 jest grą typu survival horror, opracowaną przez niezależne, kanadyjskie studio Red Barrels. Produkcja podąża ścieżką wyznaczoną przez poprzednią część serii i nie wprowadza rewolucyjnych zmian w schemacie rozgrywki – w dalszym ciągu gracz zostaje obsadzony w roli zwierzyny łownej, na którą polują przeciwnicy, a przeżycie wymaga nie tylko unikania kontaktu z wrogiem i wykrycia, lecz także ucieczki przed nieprzyjaciółmi. Tytuł został wydany między innymi na platformie PC, PS4 itd., stając w szranki z tuzami gatunku, na czele z SOMA, Obcy: Izolacja i z niebywale ciepło przyjętym Resident Evil VII: Biohazard. Pomimo że sama gra nie została sfinansowana za pośrednictwem Kickstartera, zaznaczyła swoją obecność w tym serwisie w wyjątkowy sposób – deweloperzy rozpoczęli bowiem zbiórkę pieniędzy na dedykowane pieluchy, która ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem.

Fabuła

Outlast 2 rozgrywa się na terenie regionu Supai, położonego w pobliżu Wielkiego Kanionu Kolorado w stanie Arizona. Głównym bohaterem gry jest Blake Langermann – dziennikarz i kamerzysta, który zmierza do tego miejsca w towarzystwie żony – Lynn – celem rozwikłania zagadki tajemniczej śmierci anonimowej kobiety; nie wiadomo, czy padła ofiarą morderstwa, czy też z nieznanych przyczyn postanowiła popełnić samobójstwo.

Zawiązanie akcji następuje w momencie, kiedy helikopter, na którego pokładzie podróżowało małżeństwo, ulega katastrofie, a Blake i jego druga połówka zostają rozdzieleni. Szybko wychodzi na jaw, że znajdującą się nieopodal wioskę zamieszkują agresywni kultyści, którzy wierzą w zbliżający się wielkimi krokami koniec świata. Od tej pory zadaniem bohatera jest odnalezienie Lynn i ucieczka z tego ponurego miejsca.

Mechanika

W Outlast 2 na platformie PC, PS4 itd. akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Filar rozgrywki stanowi eksploracja – w przeciwieństwie do poprzedniczki, produkcja oferuje otwarte tereny, po których grasują uzbrojeni przeciwnicy. Oponenci są o tyle niebezpieczni, że protagonista nie jest w stanie stawić im jakiegokolwiek oporu – musi zatem przemykać za ich plecami, chować się za elementami otoczenia czy choćby pośród kukurydzy, a w razie potrzeby salwować się ucieczką. Na szczęście z pomocą przychodzą elementy freerunningu – podopieczny doskonale radzi sobie z przeskakiwaniem nad rozpadlinami, turlaniem się i wspinaczką, co często ratuje mu życie. Warto nadmienić, że autorzy pochylili się nad kwestią sztucznej inteligencji, która dba o naturalność zachowań prześladowców – w przypadku udanej ucieczki swojej ofiary sprawiają wrażenie zdezorientowanych i nie ustają w jej poszukiwaniach, przetrząsając każdy kąt rozległej lokacji.

Jedyną „bronią”, z jakiej protagonista może zrobić użytek, jest kamera. W porównaniu ze swoim odpowiednikiem z poprzedniej odsłony cyklu, urządzenie jest nieco bardziej zaawansowane. Oprócz noktowizora wyposażono je bowiem w funkcję zbliżenia oraz w dwa mikrofony, dzięki którym gracz może usłyszeć odgłosy kroków zbliżających się z lewej lub z prawej strony. Choć Outlast 2 straszy przede wszystkim posępną atmosferą i klimatem zaszczucia, znalazło się tu miejsce również na popularne „jump scares”, czyli momenty, w których Blake jest znienacka atakowany przez rozwścieczonego adwersarza.

Kwestie techniczne

Outlast 2 na PC, PS4 itd. działa w oparciu o technologię Unreal Engine 3.5, dzięki czemu trójwymiarowa oprawa graficzna prezentuje przyzwoity poziom wykonania. Na uwagę zasługuje zarówno dynamiczne oświetlenie, jak i dopracowane z dbałością o detale otoczenie. Zabawie towarzyszy specjalnie skomponowany soundtrack skutecznie budujący przyprawiającą o dreszcze atmosferę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 694 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 1527 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Outlast 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Outlast 2

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-530 2.93 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 260/Radeon HD 4870 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1.5 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
Recenzja gry Outlast 2 – naprawdę straszna historia
Recenzja gry Outlast 2 – naprawdę straszna historia

Recenzja 24 kwietnia 2017, 21:00

Jest jeszcze jedna nowość związana z kamerą – Blake w trakcie poszukiwań żony wypełnia dziennikarski obowiązek i uwiecznia dla potomnych wszystkie napotkane okropieństwa. Oczywiście zwykłe bieganie z kamerą ma sens tylko wtedy, gdy potrzebny jest noktowizor, ale wiele razy podczas gry zdarzają się sceny tak groteskowe lub niezwykłe, że wypada je nagrać (zazwyczaj jest to sygnalizowane niecenzuralnym komentarzem bohatera). To samo dzieje się, gdy Blake trafia na jakiś dokument – rozdziały z ewangelii Knotha lub listy pisane przez mieszkańców. Później można zajrzeć do menu kamery i obejrzeć wszystkie materiały, wysłuchując dodatkowej narracji zza kadru. Świetnie buduje to klimat prezentowanego świata i opowieści.

PC
PS4
XONE
Switch