Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONEPS5XSX
Okładka Resident Evil Village (PC)

Resident Evil Village

Resident Evil VIII | Resident Evil 8 | RE8

Ósma główna odsłona popularnego cyklu survival horrorów rozwijanego przez firmę Capcom. Resident Evil Village kontynuuje historię Ethana i jego żony rozpoczętą w Resident Evil 7 i ponownie stosuje widok FPP.

Akcji | FPP | survival horror | horror | przygodowe gry akcji | Find Your Next Game

Okładka Resident Evil Village (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

Strona oficjalna

data premiery gry:

7maj2021za 19dni

PC PS5 XSX PS4 XONE

Resident Evil Village to przygodowa gra akcji, będąca ósmą już odsłoną głównego cyklu popularnych survival horrorów, tworzonych od 1996 roku przez japońskie studio Capcom. Praca nad nową częścią została oficjalnie ogłoszona w czerwcu 2020 roku, podczas prezentacji PlayStation 5. Tytuł stanowi bezpośrednią kontynuację Resident Evil VII: Biohazard, choć w odróżnieniu do siódemki akcja sequelu osadzona została w okrytej śniegiem rumuńskiej wiosce oraz górującym nad nią zamczysku. Gracz ponownie wciela się w postać Ethana Wintersa, śledząc poczynania przeciwników z perspektywy pierwszej osoby (FPP).

Fabuła

Minęło kilka lat od wydarzeń zaprezentowanych w siódmej części. Ethan i jego żona Mia zamieszkali w nowym miejscu, znajdującym się pod ścisłą obserwacją BSAA. Niedawno na świecie pojawiła się ich córeczka – Rosemary – której para stara się poświęcać jak najwięcej swojego czasu. Kiedy wydaje się, że koszmary przeszłości już ich nie dosięgną, rodzinę Ethana dotyka kolejne nieszczęście. Kapitan Chris Redfield – ten sam, który miał zapewnić im ochronę – napada na małżeństwo i porywa dziewczynkę. Chcąc uratować swoje dziecko, główny bohater wyrusza w pościg, niedługo później trafiając do nieznanej mu, odizolowanej od reszty świata wioski pełnej tajemnic oraz kolejnych potwornych istot czyhających na jego życie.

Gameplay

Podobnie jak w Resident Evil 7, gra oferuje widok z perspektywy pierwszej osoby oraz kładzie większy nacisk na eksplorację. W tej części gracz zapoznaje się bliżej z dwiema lokacjami – tytułową wioską oraz górującym nad nią XV-wiecznym zamkiem Dimitrescu. Poza eksploracją głównym celem rozgrywki jest walka z napotykanymi przeciwnikami oraz rozwiązywanie zagadek logicznych.

W RE8 pojawia się kilka typów przeciwników. Jednym z głównych zagrożeń są Lycans – typ zmutowanych ludzi, którzy uwili sobie gniazdko na terenie wioski, traktując pozostałych jej mieszkańców jak swoje pożywienie. Inny rodzaj grozy czyha natomiast na gracza w zamczysku, nad którym władzę sprawuje tajemnicza Pani Dimitrescu oraz jej córki. Chcąc unieszkodliwić czające się w mroku upiory, odgradzające bohaterowi drogę ucieczki, gracz może skorzystać przede wszystkim z różnego typu broni palnej. Aby móc szybko wymienić broń na inną bez zbędnego przetrząsania ekwipunku, grający może ustawić dla wybranych przedmiotów opcje szybkiego dostępu („quick slots”). Gra umożliwia mu też osłanianie się przed atakami, co wpływa na zmniejszenie zadawanych protagoniście obrażeń. Po przyjęciu postawy obronnej bohater może też znokautować przeciwnika kopniakiem.

System zarządzania ekwipunkiem jest podobny do tego z Resident Evil 4 – zebrane przedmioty gromadzone są w teczce o ograniczonej pojemności. Warto kontrolować liczbę posiadanej amunicji oraz przedmiotów regenerujących zdrowie. Amunicję, broń oraz health drinki gracz może nabywać lub sprzedawać lokalnemu kupcowi, zwanemu Duke. Część z oferowanych przez niego przedmiotów nie jest wcale tania, kosztować go będzie również samo ulepszenie broni. Decydując się na zakup, gracz powinien wcześniej dobrze przejrzeć zawartość ekwipunku, w przeciwnym razie niepotrzebnie wyda pieniądze. Czasem zresztą kupowanie przedmiotów może okazać się zbyteczne, niektóre typy broni gracz zdobywa bowiem podczas samego przeszukiwania lokacji. Ponadto w tej części twórcy wprowadzili również możliwość craftingu, dzięki czemu gracz może tworzyć własne medykamenty oraz amunicję. Wyprodukowanie First Aid Med wymaga np. połączenia ze sobą jednej sztuki zioła oraz płynu chemicznego (Chem Fluid). Część ziół i innych cennych przedmiotów rozsiana jest po lokacjach lub ukryta w przedmiotach, takich jak wazy czy skrzynie. Aby je zdobyć, wystarczy dobrze przeszukać pomieszczenie i zniszczyć parę obiektów.

Resident Evil Village to gra trójwymiarowa, utrzymana w konwencji fotorealistycznej, zaprojektowana w oparciu o autorski silnik RE Engine. Tytuł może poszczycić się bogatą w szczegóły oprawą wizualną, skutecznie budującą napięcie i wzmagającą uczucie grozy.

Resident Evil RE:Verse

Wraz z zakupem Resident Evil 8 gracz nabywa również darmową grę online, umożliwiającą rozgrywkę w trybie player versus player – Resident Evil RE:Verse. Dzięki niemu grający może przetestować swoje umiejętności w cztero- lub sześcioosobowych potyczkach, wcielając się w jedną z ulubionych postaci z serii. Jeżeli postać zostanie zabita, jej ciało przekształca się w potężną broń biologiczną, która może zostać wykorzystana przeciwko innym graczom. Deathmatche trwają 5 minut, a zwycięzcą zostaje ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

Demo MAIDEN

Zanim na rynek trafiła pełna wersja gry, na konsole PlayStation 5 wypuszczone zostało jej demo – MAIDEN – którego akcję osadzono w zamczysku. Gracz ma okazję zapoznać się bliżej z lochami i komnatami tajemniczej posiadłości, strzeżonej przez wiedźmę Alcinę Dimitrescu oraz jej upiorne córki. Czas rozgrywki to ok. 10 – 30 minut.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 5,2 / 10 na podstawie 900 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,00 PLN

Gry podobne do Resident Evil Village

Wymagania wiekowe Resident Evil Village

18+

Wymagania sprzętowe Resident Evil Village

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-7500 3.4 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 560 lub lepsza
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 5700 lub lepsza
 • Windows 10 64-bit
 • Ultra:
 • (4K + ray tracing / 60 fps) Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 3070 / 16 GB Radeon RX 6900 XT lub lepsza
 • Windows 10 64-bit
Sony PlayStation 5

Sony PlayStation 5

 • Wykorzystuje:
 • 60 fps w 4K (bez RT)
 • 45 fps w 4K (z RT)
Microsoft Xbox Series X/S

Microsoft Xbox Series X/S

 • Wykorzystuje:
 • XSS: 45 fps w 1440p (bez RT)
 • 30 fps w 1440p (z RT) / XSX: 60 fps w 4K (bez RT)
 • 45 fps w 4K (z RT)
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

 • Wykorzystuje:
 • PS4: 45 fps w 900p / PS4 Pro: 60 fps w 1080p
 • 30 fps w 4K
Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

 • Wykorzystuje:
 • XOne: 30 fps w 900p / XOne X: 60 fps w 1080p
 • 30 fps w 4K
Resident Evil Village - nowy trailer i informacje o kolejnych demach
Resident Evil Village - nowy trailer i informacje o kolejnych demach

wiadomość16 kwietnia 2021

Firma Capcom przedstawiła szereg detali na temat kolejnych wersji demonstracyjnych gry Resident Evil Village. Opublikowano też nowy trailer wspomnianej produkcji.

Capcom pokaże nowości z Resident Evil: Village
Capcom pokaże nowości z Resident Evil: Village

wiadomość9 kwietnia 2021

Już w przyszłym tygodniu Capcom zorganizuje kolejną prezentację Resident Evil: Village. W trakcie transmisji zobaczymy nowe materiały z gry oraz usłyszymy oraz usłyszymy o kilku niespodziankach.

Resident Evil Village na pierwszym gameplayu z PS4 Pro
Resident Evil Village na pierwszym gameplayu z PS4 Pro

wiadomość2 kwietnia 2021

IGN opublikowało dziś pierwszy gameplay z Resident Evil Village zarejestrowany na PS4 Pro. Na pięciominutowym materiale widzimy głównie, jak prezentuje się eksploracja otoczenia oraz walka. Pokazuje nam to wygląd produkcji na starszej generacji konsol.

Dwumetrowa cosplayerka zachwyca jako Lady Dimitrescu z Resident Evil Village
Dwumetrowa cosplayerka zachwyca jako Lady Dimitrescu z Resident Evil Village

wiadomość1 kwietnia 2021

Mierząca ponad dwa metry rosyjska modelka Ekaterina Lisina zaprezentowała imponujący cosplay Lady Dimitrescu, wampirzycy z nadchodzącego Resident Evil Village.

Resident Evil Village - autorzy planują sprzedać 10 mln egzemplarzy gry
Resident Evil Village - autorzy planują sprzedać 10 mln egzemplarzy gry

wiadomość30 marca 2021

Producent Resident Evil Village ogłosił, że celem jest sprzedanie 10 mln egzemplarzy gry. Ponadto ujawnił, że w produkcji znajdziemy mechanikę konstruowania barykad za pomocą mebli.

PC
PS5
XSX
PS4
XONE