Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitch
Okładka Call of Cthulhu (PC)

Call of Cthulhu

Mroczna gra przygodowa FPP w konwencji horroru, wyposażona w elementy RPG i bazująca na twórczości kultowego amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Fabuła oparta jest na mitologii Cthulhu, spopularyzowanej przez powstałe w 1926 roku opowiadanie "Zew Cthulhu".

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | elementy RPG | elementy zręcznościowe | mitologia Cthulhu

Okładka Call of Cthulhu (PC)

producent: Cyanide Studio

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

30paź2018

PC PS4 XONE

8paź2019

Switch

Call of Cthulhu jest mroczną grą przygodową wzbogaconą o elementy survival horroru i skradanki. Stworzenie programu wziął na swoje barki zespół Cyanide Studio, znany przede wszystkim z serii Styx. Tytuł został wydany przez firmę Focus Home Interactive.

Fabuła

Call of Cthulhu zostało oparte na tak zwanej Mitologii Cthulhu stworzonej przez Howarda Phillipsa Lovecrafta – legendarnego amerykańskiego pisarza grozy. Głównym bohaterem gry jest Edward Pierce – prywatny detektyw i weteran wojenny, którego zadaniem jest wyjaśnienie zagadkowej śmierci znanej artystki Sary Hawkins i jej rodziny. Z czasem śledztwo przybiera coraz bardziej nieoczekiwany obrót – ze sprawą zdają się powiązane nie tylko równie tajemnicze zaginięcia, lecz także okaleczone ciała wielorybów znajdowane na Darkwater Island w Bostonie. Pierce odkrywa, że za wszystkim stoi tajemniczy kult czczący tytułowego Cthulhu, zwanego też Wielkim Śniącym. To jeden z prastarych, potężnych istot zwanych Wielkimi Przedwiecznymi, który pozostaje w uśpieniu, a kiedy gwiazdy na niebie ustawią się we właściwym porządku, obudzi się i na powrót przejmie władzę nad światem.

Mechanika

W Call of Cthulhu akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Zabawa opiera się na eksploracji, rozmowach z postaciami zamieszkującymi wyspę i rozwiązywaniu zróżnicowanych zagadek. Przygoda wiedzie zarówno przez posępne miejskie uliczki, jak i szpital, podziemia, czy wreszcie świątynie kultystów. Gracz musi się przy tym starać zachować równowagę pomiędzy chęcią odkrycia całej przerażającej prawdy, a spokojem umysłu protagonisty – zbytnie zagłębienie się w tajemnice ciemności może bowiem doprowadzić postać detektywa do szaleństwa. W trakcie zabawy spotykamy mniej lub bardziej przyjazne postacie niezależne – podczas gdy jedni są chętni do współpracy, inni reagują na protagonistę wrogo. W grze zaimplementowano również elementy RPG – tytuł oparto na licencji papierowego RPG-a amerykańskiego wydawnictwa Chaosium. Edward Pierce może rozwijać swoje detektywistyczne zdolności, dzięki którym odkrywa nowe sposoby radzenia sobie z problemami.

Kwestie techniczne

Call of Cthulhu działa na silniku Unreal Engine i cechuje się trójwymiarową oprawą graficzną wysokiej jakości, utrzymaną w oszczędnej kolorystyce i ponurej stylistyce. Całości dopełnia soundtrack skutecznie budujący przyprawiający o dreszcze klimat.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 455 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 328 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Call of Cthulhu

Klasyfikacja PEGI Call of Cthulhu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Call of Cthulhu

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-3820 3.6 GHz / AMD FX-8370 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza, 13 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-3450 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 13 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?
Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?

Recenzja 30 października 2018, 10:00

Różnie bywa także z ogólnie pojętą stabilnością. W trakcie gry w Call of Cthulhu trzykrotnie trafiłem na błąd blokujący możliwość wybrania jakiejkolwiek kwestii dialogowej – pomogło tylko wczytanie ostatniego punktu kontrolnego, które to punkty na szczęście występują wystarczająco często. Napędzający grę Unreal Engine miewał problemy z doczytywaniem tekstur w wysokiej jakości podczas oglądania przedmiotów w ekwipunku, obiektom też zdarzało się przez siebie przenikać. Ostatnim wymagającym wzmianki technicznym minusem są potknięcia w polskiej kinowej wersji językowej – a to w napisach mężczyzna zostaje określony rodzajem żeńskim, a to słowo jest źle odmienione, a to nazwisko ma niepotrzebny apostrof. Drobiazgi, ale zauważalne.

PC
PS4
XONE
Switch