Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS5XSXPS4XONESwitch
Okładka The Sinking City (PC)
OkładkaThe Sinking City (PC)

The Sinking City

Przygodowa gra akcji TPP z elementami RPG, inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta. Akcja The Sinking City toczy się w latach dwudziestych XX wieku, w amerykańskim miasteczku cierpiącym z powodu powodzi wywołanej przyczynami nadnaturalnymi.

Przygodowe | TPP | survival horror | sandbox | detektywistyczne | elementy RPG | Cthulhu | przygodowe gry akcji | dwudziestolecie międzywojenne | EA Play

The Sinking City Premiera

27cze2019

PC PS4 XONE

12wrz2019

Switch

19lut2021

PS5

28kwi2021

XSX

producent: Frogwares wydawca: Nacon / Bigben Interactive wydawca PL: CDP Strona oficjalna

The Sinking City jest przygodową grą akcji, utrzymaną w konwencji horroru i wzbogaconą o elementy RPG, za której opracowaniem stoi ukraińskie studio Frogwares – autorzy ciepło przyjętych produkcji poświęconych przygodom Sherlocka Holmesa. Co ciekawe, opisywany tytuł powstawał początkowo jako Call of Cthulhu, którego wydaniem miała się zająć firma Focus Home Interactive. Kiedy jednak w maju 2015 roku twórcy przeszli pod skrzydła firmy Bigben Interactive, musieli znacznie przebudować swoje dzieło, czyniąc je autorską grą inspirowaną twórczością H.P. Lovecrafta.

Fabuła

The Sinking City zabiera nas do Stanów Zjednoczonych z lat dwudziestych XX wieku, a dokładnie – do posępnego miasteczka Oakmont w stanie Massachusetts, dotkniętego katastrofalną powodzią spowodowaną przez siły nadprzyrodzone. Zbadanie tej sprawy przypadło detektywowi Charlesowi W. Reedowi, który na drodze śledztwa poznaje nie tylko przyczyny owego zjawiska, lecz również styka się z szaleństwem i zwątpieniem, coraz bardziej ogarniającymi zarówno mieszkańców Oakmont, jak i jego samego.

Mechanika

The Sinking City akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Autorzy oddają nam do dyspozycji miasto składające się z kilku dzielnic (świat gry jest największym z dotychczas stworzonych przez studio Frogwares), po którym poruszamy się zarówno na piechotę, jak i korzystając z łodzi bądź skafandra do nurkowania. Motorem gry są śledztwa zlecane przez postacie neutralne, w których raz po raz jesteśmy zmuszeni dokonywać różnych wyborów. Nasz bohater posiada też umiejętność odtwarzania widm z przeszłości.

W grze nie brakuje starć z przeciwnikami rodem z koszmaru (tymi mniejszymi, których eliminacja nie stanowi większego problemu, a także znacznie potężniejszymi, pełniącymi niejako rolę bossów). Eliminujemy ich, korzystając z szerokiego wachlarza broni palnej z epoki; arsenał obejmuje rewolwer, karabin, strzelbę i granaty; poza tym protagonista może zastawiać pułapki na adwersarzy. Ponadto w miarę postępów bohater rozwija swoje zdolności, które przydają się zarówno przy rozwiązywaniu zagadek, jak i podczas eksploracji oraz walki. Warto przy tym pamiętać, że detektyw wystawiany na makabryczne widoki stopniowo ulega szaleństwu objawiającemu się na przykład poprzez halucynacje.

Kwestie techniczne

Trójwymiarową grafikę gry The Sinking City utrzymano w mrocznej stylistyce; uwagę zwraca zarówno zaprojektowana z dbałością o detale zabudowa budząca skojarzenia z epoką wiktoriańską, jak i niepokojące modele postaci oraz przerażające sylwetki przeciwników.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,2 / 10 na podstawie 771 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 3,7 / 10 na podstawie 539 głosów czytelników.

The Sinking City cena w dniu premiery: 159,00 PLN

Klasyfikacja PEGI The Sinking City

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

The Sinking City Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-4350 3.5 GHz / AMD Phenom II X6 3.0 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / 4 GB Radeon R9 380X lub lepsza
  • 35 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX