Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Mitologia Cthulhu

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce mitologia Cthulhu ułożone według popularności.

PC
PC Windows31
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 46
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 21
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE6Microsoft Xbox 3601Microsoft Xbox2
Mobile
Android5Apple iOS5
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch3
Nintendo Wii
Nintendo DS1
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Akcji2
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG6 Strategiczne3 Przygodowe22
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
MMO
Call of Cthulhu
Call of Cthulhu

Przygodowe 30 października 2018

Mroczna gra przygodowa FPP w konwencji horroru, wyposażona w elementy RPG i bazująca na twórczości kultowego amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Fabuła oparta jest na mitologii Cthulhu, spopularyzowanej przez powstałe w 1926 roku opowiadanie "Zew Cthulhu". Zgodnie z nim, na Ziemi oprócz znanych nam powszechnie istot, znajduje się potężna, prastara siła, która pozostaje w uśpieniu i obudzi się dopiero wtedy, kiedy gwiazdy na niebie znajdą się w odpowiednim położeniu.

PCPS4XONESwitch

The Sinking City
The Sinking City

Przygodowe 27 czerwca 2019

Przygodowa gra akcji TPP z elementami RPG, inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta. Akcja gry toczy się w latach dwudziestych XX wieku, w amerykańskim miasteczku cierpiącym z powodu powodzi wywołanej przyczynami nadnaturalnymi. Gracz wciela się w postać prywatnego detektywa, który próbuje nie poddać się zbiorowemu szaleństwu i rozwikłać zagadkę tajemniczych zdarzeń mających tam miejsce.

PCPS4XONE

Call of Cthulhu: Mroczne Zakątki Świata
Call of Cthulhu: Mroczne Zakątki Świata

Przygodowe 25 października 2005

Przygodowa gra akcji w konwencji horroru. Produkcja nawiązuje do twórczości H.P. Lovecrafta i stworzonego przez niego uniwersum. W grze przenosimy się do roku 1920 i wcielamy w detektywa Jacka Waltersa, który musi odnaleźć pewną zaginioną osobę. W podejrzanej mieścinie bohater trafia na trop mrocznej tajemnicy. Podczas zabawy przemierzamy kolejne lokacje, walczymy z przeciwnikami i szukamy dalszych wskazówek.

PCXBOX

Lovecraft Tales
Lovecraft Tales

Przygodowe wrzesień 2019

Gra przygodowa z elementami RPG oraz survivalu, zainspirowana twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta. Za powstanie tytułu odpowiada polskie studio Crystalvision pod wodzą Sewera Hrehorowicza, współtwórcy platformówki OddPlanet. Lovecraft Tales przenosi nas do Vermontu w Nowej Anglii, a akcja rozgrywa się w otwartym świecie, który obserwujemy z perspektywy 2D. Nasz bohater musi jeść i pić oraz znajdować bezpieczne schronienie na noc, aby uniknąć szaleństwa. Fabuła gry zbudowana została bowiem na motywach zaczerpniętych z opowiadań Lovecrafta, tzw. mitologii Cthulhu. Sama narracja jest jednak dość swobodna – aby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie, gracz musi rozmawiać z postaciami niezależnymi, wykonywać różne zadania, a także szukać tropów i zapisków. Ze względu na konieczność podejmowania wykluczających się wyborów nie sposób odkryć wszystkiego przy jednorazowym przejściu gry. Lovecraft Tales utrzymane jest w mrocznej, tajemniczej atmosferze dzięki klimatycznej oprawie audiowizualnej.

PC

Stygian: Reign of the Old Ones
Stygian: Reign of the Old Ones

RPG 2019

Klasyczna gra cRPG z turowym systemem walki, osadzona w świecie wykreowanym przez legendarnego amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Wcielamy się w postać jednego z mieszkańców miasteczka Arkham, które pewnego dnia zostało przeniesione w inny wymiar i poddane działaniu pradawnych, mrocznych sił. Mechanika rozgrywki łączy elementy klasycznych gier cRPG z końca lat 90. ubiegłego wieku z szeregiem unikalnych, autorskich rozwiązań.

PC

Sherlock Holmes: Przebudzenie
Sherlock Holmes: Przebudzenie

Przygodowe 23 listopada 2006

Sherlock Holmes: The Awakened studia Frogwares to pozycja z gatunku gier przygodowo-detektywistycznych. Tytuł ten zrealizowany jest w konwencji point & click, a akcja rozgrywa się w świecie zrobionym w całości w 3D.

PC

Lovecraft's Untold Stories
Lovecraft's Untold Stories

RPG 31 stycznia 2019

Dwuwymiarowa gra RPG akcji typu roguelike z elementami przygodowymi, w której trafiamy do uniwersum znanego z mitologii Cthulhu. W Lovecraft's Untold Stories wcielamy się w pięć postaci, które przeprowadzają własne śledztwa w miejscach inspirowanych opowiadaniami Lovecrafta.

PC

Mansions of Madness: Mother's Embrace
Mansions of Madness: Mother's Embrace

Przygodowe czerwiec 2019

Mansions of Madness: Mother's Embrace to przygodówka oparta na planszówce Posiadłość szaleństwa, zainspirowanej twórczością mistrza horroru H.P. Lovecrafta. Gracz kontroluje grupę czterech badaczy okultyzmu, którzy próbują odkryć sekrety rezydencji opanowanej przez siły zła. Zabawa koncentruje się na rozwiązywaniu zagadek, a podczas rozgrywki kluczową rolę odgrywa rozdzielanie drużyny oraz przełączanie się między postaciami.

PC

Call of Cthulhu: Prisoner of Ice
Call of Cthulhu: Prisoner of Ice

Przygodowe 8 lipca 1995

Gra przygodowa oparta na motywach twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta, postaci niemal kultowej dla każdego entuzjasty dobrego horroru.

PC

Gibbous: A Cthulhu Adventure
Gibbous: A Cthulhu Adventure

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Balansująca na krawędzi komedii i horroru przygodówka point-and-click, inspirowana klasycznymi produkcjami studia LucasArts, twórczością H.P. Lovecrafta oraz filmami Alfreda Hitchcocka. Podczas zabawy śledzimy losy trójki bohaterów: prywatnego detektywa, młodego bibliotekarza oraz jego kotki, pragnących odzyskać legendarną Księgę Umarłych – Necronomicon.

PC

Conarium
Conarium

Przygodowe 6 czerwca 2017

Gra przygodowa utrzymana w konwencji horroru psychologicznego. Inspirację dla deweloperów z tureckiego studia Zoetrope Interactive stanowiła twórczość Howarda Philipsa Lovecrafta, na czele z opowiadaniem pod tytułem „W górach szaleństwa”. Akcja Conarium rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku, a gracz bierze udział w Wepwawet – pod tą enigmatyczną nazwą kryje się ekspedycja naukowa na Antarktykę, której czterech członków zamierza przekroczyć granicę ludzkiego ciała i umysłu przy pomocy tajemniczego, tytułowego urządzenia. Filar rozgrywki stanowi eksploracja otoczenia, rozmowy z napotkanymi postaciami niezależnymi, gromadzenie przydatnego ekwipunku i rozwiązywanie zagadek środowiskowych, opartych na manipulacji przedmiotami bądź na prawach fizyki. Całość działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, dzięki czemu oprawa graficzna jest bogata w detale i zaawansowane efekty.

PCPS4XONE

Achtung! Cthulhu Tactics
Achtung! Cthulhu Tactics

Strategiczne 4 października 2018

Turowa strategia z elementami RPG, której akcja osadzona została w czasach II wojny światowej. Gracze walczą z oddziałami nazistów, którzy kontrolują istoty z innych wymiarów, inspirowane prozą H.P.Lovecrafta.

PCPS4XONESwitch

Moons of Madness
Moons of Madness

Przygodowe 31 października 2019

Moons of Madness jest psychologicznym horrorem autorstwa studia RockPocket Games. Produkcja nawiązuje do twórczości H.P. Lovecrafta, a gracz wciela się w rolę członka ekspedycji na Marsa.

PCPS4XONE

Call of Cthulhu: The Wasted Land
Call of Cthulhu: The Wasted Land

RPG 29 stycznia 2012

Turowa gra RPG oparta na twórczości mistrza horroru Howarda Phillipsa Lovecrafta. Akcja toczy się w czasach I wojny światowej. Kontrolujemy niewielką grupę złożoną z detektywów i żołnierzy, którzy muszą pokrzyżować plany pradawnemu złu. Zabawa polega głównie na toczeniu rozbudowanych taktycznie starć.

PCANDiOS

H. P. Lovecraft's The Case of Charles Dexter Ward
H. P. Lovecraft's The Case of Charles Dexter Ward

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Utrzymana w klimacie horroru przygodówka, oparta na słynnej prozie H.P. Lovecrafta 'Przypadek Charlesa Dextera Warda'. Wcielamy się w postać popadającego w obłęd bohatera, który odkrywa, że jest w prostej linii potomkiem niesławnego Josepha Curvena - przybyłego z Salem alchemika i kabalisty, który zawarł pakt z nieczystymi siłami

PC

Eldritch
Eldritch

RPG 21 października 2013

Eldritch to gra RPG akcji z widokiem FPP, przypominająca mechaniką produkcje roguelike. Eksplorujemy losowo generowane lochy nawiązujące klimatem do światów z twórczości H. P. Lovecrafta, gdzie na różne sposoby musimy poradzić sobie z zamieszkującymi je monstrami.

PC

Alone in the Dark (1992)
Alone in the Dark (1992)

Przygodowe 14 listopada 1992

Pierwsza część przygód nieustraszonego detektywa Edwarda Camby'ego, oparta o motywy twórczości mistrza grozy H.P. Lovecrafta. Prowadząc śledztwo w sprawie śmierci Jeremiego Hartwooda, przybywamy do podejrzanej wuktoriańskiej posiadłości Decreto.

PC

Tesla vs Lovecraft
Tesla vs Lovecraft

Akcji 26 stycznia 2018

Zwariowana, dwuwymiarowa strzelanka, należąca do podgatunku twin-stick, w której wcielamy się w genialnego wynalazcę i stajemy naprzeciw horrorów rodem z szalonego uniwersum mitów Cthulhu stworzonego przez H.P. Lovecrafta.

PCPS4XONESwitchANDiOS

The Eldritch Zookeeper
The Eldritch Zookeeper

Symulacje lipiec 2019

The Eldritch Zookeeper to hybryda gatunkowa, która łączy rozwiązania z kilku kategorii w celu zasymulowania życia zarządcy ogrodu zoologicznego, gdzie główną atrakcją są potwory wyjęte wprost z twórczości mistrza grozy Howarda Phillipsa Lovecrafta. Gracze codziennie otrzymują jedno nowe monstrum i do ich zadań należy wybudowanie dla niego ogrodzenia lub klatki. Konieczne jest dbanie potrzeby tych istot oraz pilnowanie, aby nie uciekły, jak również zapewnianie odwiedzającym nas ludziom innych rozrywek, gdyż nieprzerwane obcowanie z kosmicznym horrorem szybko doprowadza do szaleństwa. Jednocześnie wszystkie te typowe dla strategii ekonomicznych obowiązki wykonujemy, kierując pojedynczą postacią, która wszystko musi zrobić własnoręcznie. Sprawia to, że gdy jakaś bestia ucieka z powodu naszych błędów lub zachowań gości, priorytetem staje się utrzymanie bohatera przy życiu, co wymaga najczęściej walki lub ucieczki przed zagrożeniami niczym w grach survivalowych.

PC

Shadow of the Comet
Shadow of the Comet

Przygodowe 1 marca 1993

Kultowa gra przygodowa oparta o fabułę dwóch opowiadań Howarda Phillipsa Lovecrafta. Wcielasz się w rolę młodego dziennikarza, którego zadaniem jest rozszyfrowanie zagadki obłędu znakomitego niegdyś naukowca, Lorda Boleskine'a.

PC

Call of Cthulhu: Destiny's End
Call of Cthulhu: Destiny's End

Przygodowe prace wstrzymane

Call of Cthulhu: Destiny’s End to typowy przedstawiciel gatunku survival horror, który nawiązuje do mitologii Cthulhu, stworzonej przez Howarda Phillipsa Lovecrafta. Gra powstała w studiu Headfirst Productions znanego z innego tytułu, opartego na opowiadaniach mistrza, Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth.

PCPS2XBOX

The Miskatonic
The Miskatonic

Przygodowe 20 lipca 2018

Utrzymana w mocno komediowej konwencji side-scrollowa przygodówka z elementami visual novel, inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta. Wcielamy się w postać młodej czarownicy, która trafia na tytułowy uniwersytet Miskatonic, aby wykorzystując zgromadzoną tam wiedzę przyzwać na świat bóstwo Shub-Niggurath.

PC

Elder Sign: Omens
Elder Sign: Omens

Strategiczne 31 października 2011

Adaptacja popularnej gry kościanej na motywach twórczości literackiej H. P. Lovecrafta. Gracz kieruje poczynaniami kilkuosobowej grupy bohaterów, którzy próbują zapobiec przybyciu na Ziemię Azathotha, najgroźniejszego z Wielkich Przedwiecznych. Gra wyprodukowana została przez firmę Fantasy Flight Games.

PC

Sons of Uruzime
Sons of Uruzime

Przygodowe 13 maja 2015

Paragrafowa gra przygodowa wzbogacona elementami RPG, wydana na platformy mobilne. Sons of Uruzime zainspirowane zostało opowiadaniami amerykańskiego pisarza Howarda Philipsa Lovecrafta i pełnymi garściami czerpie z tzw. mitologii Cthulhu. Gracz wciela się w wykładającego na uniwersytecie Miskatonic profesora, który otrzymuje list od zaginionego ucznia. Autor ostrzega go przed mrocznym kultem, którego członkami jest wielu pracowników naukowych uniwersytetu. Bohater postanawia rozpocząć własne śledztwo. Fabuła jest prezentowana głównie w formie tekstowej narracji, uzupełnianej okazjonalnymi obrazkami. Gracz często musi podejmować decyzje, wybierając z kilku alternatywnych akcji, które kierują scenariusz na nowe tory. Produkcja oferuje dużą swobodę w kształtowaniu opowieści i aby poznać wszystkie wątki, trzeba całość przejść kilkukrotnie. Jednocześnie rozgrywkę urozmaicają silne elementy RPG. Nasza postać opisana jest przez szereg charakterystyk i umiejętności, które są wykorzystywane podczas obliczania prawdopodobieństwa powodzenia każdej trudniejszej akcji.

ANDiOS