Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCiOSAND
Okładka Call of Cthulhu: The Wasted Land (PC)
OkładkaCall of Cthulhu: The Wasted Land (PC)

Call of Cthulhu: The Wasted Land

Turowa gra RPG oparta na twórczości mistrza horroru Howarda Phillipsa Lovecrafta. Akcja toczy się w czasach I wojny światowej. Kontrolujemy niewielką grupę złożoną z detektywów i żołnierzy, którzy muszą pokrzyżować plany pradawnemu złu.

RPG | I wojna światowa | turowe | horror | Cthulhu | indie | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Call of Cthulhu: The Wasted Land Premiera

29sty2012

iOS

4maj2012

PC

6lip2012

AND

Call of Cthulhu: The Wasted Land to taktyczne turowe RPG utrzymane w konwencji horroru. Całość stworzyło niezależne studio Red Wasp Design, a przy produkcji pomagała firma Chaosium, czyli wydawca stołowej gry fabularnej Zew Cthulhu. Dzięki temu udało się przenieść na ekrany nie tylko atmosferę papierowego pierwowzoru, ale również sporo z jego mechaniki.

Autorzy osadzili swoją produkcję w mrocznej rzeczywistości stworzonej przez amerykańskiego pisarza Howarda Phillipsa Lovecrafta. W wizji tego autorstwa wszechświat pełen jest obcych bóstw i pradawnych istot znacznie starszych niż gatunek ludzki. Niektóre z tych bytów rządziły przed milionami lat Ziemią, a teraz spoczywają uśpione czekając na przebudzenie. Akcja Call of Cthulhu: The Wasted Land toczy się w czasach I wojny światowej. Gracz obejmuje dowództwo nad niewielką sześcioosobową grupą złożoną z detektywów i żołnierzy. Będą musieli oni stawić czoło bluźnierczej pradawnej istocie, która wznieca konflikt pomiędzy mocarstwami i chce wykorzystać przelew krwi do stworzenia własnej armii nieumarłych.

Call of Cthulhu: The Wasted Land należy do gatunku nazywanego powszechnie taktycznymi RPG-ami. Rozgrywka polega więc w szczególności na toczeniu turowych bitew. Gra może się pochwalić całkiem rozbudowanym systemem walki. Każda postać posiada własną liczbę punktów akcji, które decydują o tym jakie czynności, w tym atak i ruch, może wykonać. Przykładowo, w jednej turze możemy dwukrotnie wystrzelić z pistoletu. Natomiast karabin wymaga przeładowania, więc damy rade tylko raz pociągnąć za spust. Celność możemy poprawić przez dłuższe celowanie, co kosztuje więcej punktów niż wystrzał z biodra, ale daje też większe szanse na trafienie. Kluczową rolę odgrywa system osłon, pozwalający nam zmniejszyć niebezpieczeństwo otrzymania obrażeń. Możemy też zastawiać zasadzki na wrogów. Jeśli kończąc turę bohaterowie wciąż będą mieli w zapasie punkty akcji, to gdy w turze wroga jeden z nieprzyjaciół znajdzie się na linii strzału nasze jednostki zaatakują go automatycznie.

Rozgrywkę uatrakcyjnia też system poczytalności. Konfrontacje z przerażającym obcym złem wywierają negatywny wpływ na psychikę członków drużyny. Jeśli nie zadbany o ich zdrowie psychiczne to zaczną oni popadać w szaleństwo, co nie tylko zmniejszy ich skuteczność, ale spowoduje również, że a na ekranie pojawiać się będą dziwne przekłamania. Gra oferuje długą kampanię dla pojedynczego gracza, na którą składają się zarówno krótkie zadania poboczne, jak i rozległe misje popychające główny wątek fabularny naprzód. Autorzy zadbali o dużą różnorodność przeciwników. W trakcie przygód trzeba się zmierzyć m.in. z kultystami, żołnierzami, ożywiony trupami, jak i potworami z ras starszych niż gatunek ludzki. Jak w każdej porządnej grze RPG wraz z postępami w zabawie nasze postacie nabywają doświadczenie. System rozwoju został tutaj ciekawie rozwiązany. Im częściej bohater używa danej umiejętności, tym lepszy się w niej staje, choć jednocześni otrzymujemy też punkty do dowolnego rozdysponowania.

Gra projektowana była pierwotnie z myślą o urządzeniach mobilnych, tak więc grafika pod względem technologicznym nieco odstaje od współczesnych standardów. Dzięki temu udało się jednak uzyskać bardzo niskie wymagania sprzętowe. Poza tym prostota oprawy wizualnej nie przeszkodziła w wykreowaniu świetnego, mrocznego klimatu rozgrywki.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 35 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Call of Cthulhu: The Wasted Land: 16+

PC
iOS
AND