
Data wydania: 23 listopada 2006
Sherlock Holmes: The Awakened studia Frogwares to pozycja z gatunku gier przygodowo-detektywistycznych. Tytuł ten zrealizowany jest w konwencji point & click, a akcja rozgrywa się w świecie zrobionym w całości w 3D.
GRYOnline
Gracze
Sherlock Holmes: The Awakened studia Frogwares to pozycja z gatunku gier przygodowo-detektywistycznych. Tytuł ten zrealizowany jest w konwencji point & click (istnieje też możliwość zmiany sposobu sterowania na klawisze - WSAD+mysz), a akcja rozgrywa się w świecie zrobionym w całości w 3D. Świat gry oglądamy z perspektywy pierwszej osoby.
Po raz kolejny mamy szanse wcielić się w skórę największego z pogromców zbrodniarzy – Sherlocka Holmesa. Autorzy nie zapomnieli oczywiście o nieodłącznym towarzyszu Sherlocka – doktorze Watsonie - co więcej, mamy nawet szansę pokierować Watsonem, podobnie jak samym detektywem. Akcja rozpoczyna się w momencie przyjęcia przez Holmesa sprawy zagadkowego zaginięcia młodego mężczyzny. Zdarzenie to wydaje się mieć pewien związek z działalnością tajemniczej sekty. Tak zaczyna się przygoda, która zmusi dwójkę przyjaciół do opuszczenia sławnej Baker Street w Londynie, i odwiedzenia tak odległych miejsc jak: zakład dla obłąkanych Black Edelweiss w Szwajcarii, Luizjana i wreszcie Szkocja (latarnia morska oraz jaskinie).
Jak na przygodówkę przystało naszym zadaniem jest rozmawianie z ludźmi, kojarzenie faktów, znajdowanie zastosowania dla rozmaitych przedmiotów i rozwiązywanie zagadek. Autorzy gry postanowili potraktować łamigłówki w specyficzny sposób, to znaczy dostosowywali je do fabuły, a nie odwrotnie. Nie starali się ich mnożyć i wymyślać na siłę, tylko po to by było ich więcej. Na pierwszym planie jest historia do opowiedzenia, i to właśnie do fabuły dobrane są odpowiednie zagadki. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z brakiem ich zróżnicowania. Jest dokładnie odwrotnie. Twórcy przygotowali szeroki zestaw, począwszy od klasycznych puzzli, polegających na odpowiednim łączeniu przedmiotów, poprzez zagadki związane z interakcją z otoczeniem, znajdowanie znaczenia wiadomości i fragmentów tekstu, a skończywszy na całkowitej nowości – łamigłówkach wymagających umiejętnego wykorzystania praw fizyki.
Autor opisu gry: Mariusz Klamra
Platformy:
PC WindowsPolskie napisy
Producent: Frogwares
Wydawca: Focus Entertainment / Focus Home Interactive
Polski wydawca: CI Games / City Interactive
Gry podobne:



11GIER
Seria detektywistycznych przygodówek, zapoczątkowana i rozwijana przez ukraińskie studio Frogwares. Na przestrzeni lat wydawaniem gier spod szyldu Sherlock Holmes zajmowały się różne firmy. W 2006 roku studio Frogwares nawiązało długotrwałą współpracę z firmą Focus Home Interactive (później przemianowaną na Focus Entertainment), która trwała aż do 2014 roku, kiedy to gry studia przeszły pod wydawnicze skrzydła firmy Bigben Interactive (z czasem przemianowanej na Nacon). Jako że obie kooperacje ostatecznie zakończyły się problemami, ukraińscy deweloperzy w końcu zdecydowali się wydawać swoje dzieła własnym sumptem.
Recenzja GRYOnline
Po tej kontynuacji sporo można sobie było obiecywać. Wynikało to głównie z tego, iż Adventures of Sherlock Holmes: The Silver Earring był świetną detektywistyczną przygodówką.
6 czerwca 2021
Lovecraft za życia był twórcą niszowym. Ot, pisarz, któremu zdarzało się publikować w magazynach z opowiadaniami grozy, a pod koniec życia stać się literackim guru dla garstki zapaleńców. Czy z grami o Cthulhu i spółce jest podobnie?
19 października 2007
Komu z was na widok słów „gra z supermarketu” włos się jeży na głowie? A może na krok w stronę wielkiego wora z promocją reagujecie alergią?
W tym poradniku przedstawimy Wam najważniejsze zagadnienia dotyczące gry Sherlock Holmes The Awakened. Jeżeli macie kłopoty z przejściem gry, to zapraszamy do lektury.
Porady
Damian Gacek
11 kwietnia 2023 15:00
Ukraińskie studio Frogwares ogłosiło, że pracuje nad remakiem gry Sherlock Holmes: The Awakened. Projekt, ujawniony wcześniej pod roboczym tytułem Palianytsia, ma być swoistym policzkiem dla Rosjan.
gry
Michał Ciężadlik
28 lipca 2022 18:42
Studio Frogwares znane jest z gier przygodowych, których produkuje wiele i do tego bardzo różnorodnych. Nie zanosi się, by miało to ulec zmianie - wpis na facebookowym koncie firmy ujawnia, że deweloper w pocie czoła pracuje nad kontynuacją Dracula: Origin oraz dwoma nowymi tytułami casualowymi.
gry
Adrian Werner
2 grudnia 2009 09:00
W ciągu ostatnich kilku dni każdy z Was miał szansę kupić grę Turok za jedyne 29 zł. Ci z Was, którzy nie zamówili jeszcze tego tytułu mogą to zrobić do 4 maja. W tym tygodniu mam dla Was aż cztery ciekawe propozycje. Są to dobrze znane i chętnie wybierane przygodówki od City Interactive.
pozostałe
Katarzyna Grysiewicz
30 kwietnia 2009 11:00
Największego detektywa świata, czyli Sherlocka Holmesa, przedstawiać nikomu raczej nie trzeba. Już wkrótce zobaczymy go ponownie na ekranach monitorów, w zapowiedzianej produkcji pod tytułem Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper. Jak sama nazwa tego projektu wskazuje, niezwykle uzdolniony śledczy zmierzy się z jednym z najbardziej przerażających przestępców – Kubą Rozpruwaczem.
gry
Szymon Liebert
26 listopada 2008 15:40
28 kwietnia na polskim rynku dopiero co zadebiutowała przygodówka z Sherlockiem Holmesem w roli głównej, a w sieci już krążą informacje, że firma Frogwares zapowiedziała kolejną pozycję, traktującą o znanym detektywie. Gra o nazwie Sherlock Holmes vs The King of Thieves powinna zagościć w świecie elektronicznej rozrywki w trzecim kwartale bieżącego roku.
gry
Katarzyna Grysiewicz
9 czerwca 2007 09:29
Według informacji które napłynęły do nas z firmy City Interactive, gra przygodowa Sherlock Holmes: Przebudzenie trafi do sprzedaży w najbliższą sobotę.
gry
Łukasz Malik
26 kwietnia 2007 11:34
W drugiej połowie lutego na polski rynek trafi gra przygodowa Shelrock Holmes: Przebudzenie. Podobnie jak jej poprzedniczka, niezwykle popularna w naszym kraju Tajemnica srebrnego kolczyka, będzie kosztować 19,99 złotych.
gry
Łukasz Malik
2 lutego 2007 09:13
Witam w nieoficjalnym poradniku do gry „Sherlock Holmes: The Awakened”. Poniższy tekst składa się w całości z bardzo dokładnego opisu przejścia tej stosunkowo wymagającej przygodówki. Jeśli miałeś do czynienia z poprzednim z tytułem z tej serii („Sherlock Holmes i tajemnica srebrnego kolczyka”), nie powinno Cię to zbytnio dziwić.
pozostałe
Redakcja GRYOnline.pl
19 stycznia 2007 17:43
Miała zadebiutować jutro, ale na rynku pojawi się dopiero w lutym przyszłego roku. Firma Ascaron Entertainment, opublikowała oświadczenie prasowe, w którym ujawniła datę premiery anglojęzycznej wersji gry Sherlock Holmes: The Awakened.
gry
Krystian Smoszna
22 listopada 2006 07:02
Popularne pliki do pobrania do gry Sherlock Holmes: Przebudzenie.
Wymagania sprzętowe gry Sherlock Holmes: Przebudzenie:
PC / Windows
Rekomendowane wymagania sprzętowe:
Pentium III 1.3 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza), 3 GB HDD, Windows 2000/XP.
Średnie Oceny:
Średnia z 1 ocen gry wystawionych przez Recenzentów i Redaktorów GRYOnline.pl, Ekspertów i wybranych Graczy.
Średnia z 303 ocen gry wystawionych przez użytkowników i graczy z GRYOnline.pl.
Oceny Recenzentów i Ekspertów
Jacek Hałas
Recenzent GRYOnline.pl
2007.01.16
Po tej kontynuacji sporo można sobie było obiecywać. Wynikało to głównie z tego, iż Adventures of Sherlock Holmes: The Silver Earring był świetną detektywistyczną przygodówką.