Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXBOX
Okładka Still Life (PC)

Still Life

Klasyczna gra przygodowa wyprodukowana przez firmę Microids, która jest odpowiedzialna za powstanie serii „Syberia”. „Still Life” prezentuje scenariusz, który z powodzeniem mógłby zostać wykorzystany do wyprodukowania klasycznego filmu akcji.

Przygodowe | point-and-click | thriller | detektywistyczne

Okładka Still Life (PC)

data premiery gry:

14kwi2005

PC

3cze2005

XBOX

Klasyczna gra przygodowa wyprodukowana przez firmę Microids, która jest odpowiedzialna za powstanie serii „Syberia”. „Still Life” prezentuje scenariusz, który z powodzeniem mógłby zostać wykorzystany do wyprodukowania klasycznego filmu akcji.

Fabuła gry koncentruje się na dwóch postaciach. Gracz nie steruje jednak nimi jednocześnie. Rozpoczynając zabawę poznaje Victorię McPherson, młodą agentkę FBI. Aktualnie rozwiązuje ona sprawę pięciu tajemniczych morderstw w Chicago. W pewnym momencie gry odwiedza ona dom swego dziadka, który również pracował dla FBI. Odkrywa tam nowe ślady dotyczące seryjnego mordercy, którego próbuje wytropić. Okazuje się, iż identycznych morderstw dokonano kilkadziesiąt lat temu w Pradze. W tym momencie akcja gry przenosi nas do roku 1929. Gracz przejmuje kontrolę nad dziadkiem Victorii. Cała zabawa polega na skojarzeniu podobieństw pomiędzy ich śledztwami, co pozwoli na wytropienie seryjnego mordercy.

„Still Life” działa na ulepszonym enginie drugiej części „Syberii”, a oprawę wizualną są odpowiedzialni Ci sami ludzie. Z istotnych innowacji warto wymienić generowaną w czasie rzeczywistym grę cieni oraz trójwymiarowy inwentarz. Gracz może oglądać zdobyte przedmioty pod dowolnym kątem czy na przykład zbliżać kamerę w celu wyszukania dodatkowych śladów. Pozostałe elementy grafiki pozostały jednak niezmienione. Gracz w dalszym ciągu porusza się po dwuwymiarowych tłach. Należy dodać, iż w trakcie rozgrywki odwiedza wiele ciekawych miejsc. Znaczną część gry osadzono w Pradze. Z racji wykonywanej pracy Victoria często odwiedza też centralną kwaterę FBI. Cała zabawa została podzielona na siedem dużych rozdziałów, fabułę wzbogacono licznymi filmikami przerywnikowymi (FMV).

Dość nietypowo prezentują się dialogi. Gracz może próbować podejścia prywatnego lub czysto służbowego. W zależności od dokonanego wyboru rozmowa może mieć zupełnie inny przebieg. Z racji tego, iż mamy do czynienia z przygodówką istotną rolę odgrywa rozwiązywanie zagadek. Gracz musi ponadto zbierać dowody w celu dalszej analizy. Warto zaznaczyć, iż gra nie jest obsługiwana wyłącznie przy użyciu myszy i równie dobrze można wykorzystać w tym celu klawiaturę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1048 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 29,90 PLN

Gry podobne do Still Life

Klasyfikacja PEGI Still Life

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Still Life

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza)
  • 600 MB HDD
  • Windows 98/Me/2000/XP
Still Life - recenzja gry
Still Life - recenzja gry

Recenzja 13 lipca 2005, 12:06

Wystarczy... Opisywanie fabuły gry w sposób bardziej szczegółowy byłoby z mojej strony działaniem niezwykle okrutnym. Wiem, że są tacy osobnicy, którzy lekturę opowieści kryminalnej zaczynają od ostatniej strony, ale sądzę, że oni raczej nie grają w gry przygodowe. Tutaj, by poznać odpowiedź na pytanie: kto zabił? trzeba się odrobinę pomęczyć i wysilić szare komórki. I nie zawsze ta odpowiedź padnie... Dlatego też pozostańmy przy takiej, niezwykle skrótowej, prezentacji warstwy fabularnej tej gry, a szczegółów poszukajcie już sami. A wierzcie mi, że warto za to się zabrać, gdyż bez dwóch zdań fabuła Still Life jest jedną z lepiej dopracowanych pośród wielu, z jakimi miałem do czynienia w grach przygodowych w ciągu kilku ostatnich lat.

PC
XBOX