Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Alone in the Dark (1992) (PC)

Alone in the Dark (1992) PC

Pierwsza część przygód nieustraszonego detektywa Edwarda Camby'ego, oparta o motywy twórczości mistrza grozy H.P. Lovecrafta. Prowadząc śledztwo w sprawie śmierci Jeremiego Hartwooda, przybywamy do podejrzanej wuktoriańskiej posiadłości Decreto.

Przygodowe | TPP | horror | mitologia Cthulhu | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Alone in the Dark (1992) (PC)

producent: I-Motion

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

14listopada1992

Alone in the Dark uważany jest za protoplastę gier zaliczanych do gatunku „survivor horror”. Co prawda wcześniej pojawiły się takie tytuły jak The Lurking Horror (1987) czy The Hound of Shadow (1989), lecz dopiero Alone in the Dark powodował dreszcze przebiegające po plecach graczy, obawiających się samotnie zasiąść do komputera w ciemnym pokoju. Pomysły zaczerpnięto z bogatej twórczości mistrza powieści grozy H.P. Lovecrafta, co zaowocowało mrożącą krew w żyłach fabułą z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji. W momencie ukazania się na rynku gra prezentowała szczyt możliwości graficznych, wykorzystując trójwymiarową grafikę wektorową z ruchomą kamerą wędrującą w rzucie izometrycznym za plecami bohatera.

Gracz prowadzi dochodzenie w sprawie dziwnego samobójstwa popełnionego w starym, wiktoriańskim domostwie Jeremy'ego Hartwooda w Luizjanie. Z początku nic nie wskazuje na to, że będzie musiał stawić czoła wielu niebezpieczeństwom, które kryje posiadłość zwana Decreto. Można wcielić się w męską lub żeńską postać bohatera, co narzuca jednocześnie sposób prowadzenia samej rozgrywki. Jako detektyw Edward Carnby będziemy zmuszeni więcej walczyć z potworami zamieszkującymi straszny dom, natomiast jako Emily Hartwood, córka zamordowanego właściciela posesji, czeka nas rozwiązywanie zagadek logicznych. Przerażającą atmosferę podkreśla nastrojowa muzyka i naturalne efekty dźwiękowe, które potrafią zjeżyć włos na głowie podczas przeszukiwania kolejnych mrocznych pomieszczeń. Jak każda dobra przygodówka Alone in the Dark pełna jest różnorakich łamigłówek do rozwiązania, wprowadzono jednak wiele elementów zręcznościowych i walkę z potworami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 364 głosów czytelników.

Gry podobne do Alone in the Dark (1992)

Wymagania wiekowe Alone in the Dark (1992)

12+

Wymagania sprzętowe Alone in the Dark (1992)

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • IBM PC AT 386
  • 2MB RAM
  • karta muzyczna
Twórca Alone in the Dark i Little Big Adventure pracuje nad nową grą
Twórca Alone in the Dark i Little Big Adventure pracuje nad nową grą

wiadomość21 marca 2010

Nie wszyscy pamiętają pierwszą odsłonę gry Alone in The Dark, która w dniu swojej premiery imponowała klimatem i wykonaniem technicznym. Być może więcej graczy kojarzy natomiast niezwykłe przygody Twinsena z dwóch świetnych części Little Big Adventure. Autor obu produkcji, Frederick Raynal, zapowiedział, że pracuje nad nowym tytułem dla Ubisoftu.

Wieści ze świata (Battlefield 1943, Frederic Raynal, Toy Story 3)
Wieści ze świata (Battlefield 1943, Frederic Raynal, Toy Story 3)

wiadomość19 marca 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj piszemy m.in. o nowej grze twórcy Little Big Adventures, pecetowej odsłonie Battlefield 1943, kolejnych grach w ofercie GOG.com, a także dacie premiery Final Fight: Double Impact. Zapraszamy do lektury.

Historia Alone in the Dark. Część trzecia - Central Park
Historia Alone in the Dark. Część trzecia - Central Park

wiadomość21 czerwca 2008

Nowojorczycy z pewnością nieraz zastanawiali się w jaki sposób, w wielomilionowym, wybetonowanym mieście, uchowała się grubo ponad trzystuhektarowa enklawa zieleni. I to na dodatek położona w samym sercu Manhattanu, chyba najbardziej znanej dzielnicy miasta. Alone in the Dark spróbuje odpowiedzieć na to pytanie wersją z dreszczykiem, my jednak przez chwilę przyjrzyjmy się faktom.

Historia Alone in the Dark. Część druga - Wyspa doktora Mortona
Historia Alone in the Dark. Część druga - Wyspa doktora Mortona

wiadomość19 czerwca 2008

Sześć lat to szmat czasu. W branży gier to wręcz przepaść. Ale właśnie tyle czasu musiało minąć pomiędzy trzecią a czwartą częścią przygód Edwarda Carnby’ego. Seria, która stała się prekursorem trójwymiarowych przygodówek z dreszczykiem i survival horrorów miała teraz tabun konkurentów i naśladowców.

Historia Alone in the Dark. Część pierwsza - Jakiś potwór tu nadchodzi
Historia Alone in the Dark. Część pierwsza - Jakiś potwór tu nadchodzi

wiadomość18 czerwca 2008

Kiedy w 1992 roku na rynku ukazała się pierwsza część Alone in the Dark, światek graczy komputerowych oniemiał z wrażenia. Trójwymiarowe postacie poruszające się po prerenderowanych lokacjach były w owych czasach czymś absolutnie nowatorskim w gatunku gier przygodowych. Zmieniające się ujęcia ze statycznych kamer sprawiały wrażenie uczestnictwa w widowisku filmowym. Ale elementem, który wywoływał najwięcej emocji był utrzymany w gotyckim stylu klimat opowieści. W każdym kącie czaiło się jeżące włosy na karku zło, potęgowane przez świetne udźwiękowienie. A wszystko to na czterech trzy i pół calowych dyskietkach HD.