Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Stygian: Reign of the Old Ones (PC)

Stygian: Reign of the Old Ones PC

Klasyczna gra RPG z turowym systemem walki, osadzona w świecie wykreowanym przez legendarnego amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta.

RPG | turowe | widok izometryczny | 2D | mitologia Cthulhu | crowdfunding | indie | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Stygian: Reign of the Old Ones (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

26września2019

26września2019

Steam

Stygian: Reign of the Old Ones to wydana na platformie PC klasyczna, dwuwymiarowa gra cRPG z turowym systemem walki, osadzona w świecie wykreowanym przez legendarnego amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Gra została stworzona przez niezależne, tureckie studio Cultic Games, a jej produkcję sfinansowano częściowo dzięki udanej kampanii crowdfundingowej na serwisie Kickstarter.

Fabuła

Akcja gry Stygian: Reign of the Old Ones przenosi nas do miasteczka Arkham, które pewnego dnia zostało oderwane od Ziemi i przeniesione do dziwnego i mrocznego miejsca, gdzieś między wymiarami. Od tego pamiętnego momentu, nazywanego przez mieszkańców Czarnym Dniem, znajomy świat zniknął, a nad miasteczkiem zawisnęło widmo pradawnych, mrocznych sił, które po wiekach uśpienia przebudziły się i spotężniały. Podczas gry wcielamy się w jednego z ocalałych mieszkańców Arkham, który próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co właściwie stało się z jego światem i czy można przeciwstawić się złu, przywracając dawny porządek rzeczy?

Mechanika

Formuła rozgrywki w Stygian nawiązuje do klasycznych produkcji cRPG z końca lat 90. pokroju Planescape: Torment czy pierwszych odsłon serii Fallout, na których zresztą wychowali się sami twórcy gry. Podczas zabawy zajmujemy się więc eksploracją, prowadzeniem rozbudowanych dialogów oraz wykonywaniem kolejnych zadań głównych i pobocznych, praktycznie zawsze mających swoje źródło w bogatej twórczości H.P. Lovecrafta. Przystępując do rozgrywki, tworzymy własnego bohatera, korzystając z kilku dostępnych archetypów postaci, odznaczających się odmiennym pochodzeniem, atrybutami, umiejętnościami oraz systemem wierzeń. Element ten w istotny sposób modyfikuje styl rozgrywki oraz metody, jakimi nasza postać będzie radzić sobie z napotykanymi trudnościami. Każdy z archetypów otrzymał też nieco inny prolog, łączący się z główną fabułą gry. W miarę postępów rozgrywki do naszej drużyny dołączać mogą także liczne i niezwykle oryginalne postacie niezależne.

W grze Stygian: Reign of the Old Ones nie zabrakło okazji do walki, choć jest ona elementem dość rzadkim i często bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się po prostu ucieczka. Na naszej drodze staje cała masa potworów nie z tego świata oraz tajemniczych kultystów i innych przeciwników. Potyczki zrealizowane zostały tu w sposób przypominający słynną serię Heroes of Might and Magic i toczą się w systemie turowym, na odrębnych ekranach podzielonych na heksagonalne pola. Podczas walki korzystać możemy zarówno z umiejętności poszczególnych bohaterów, jak i różnych rodzajów białej i czarnej magii. Ciekawostkę stanowi tu jednak fakt, że użycie zdolności magicznych nie pozostaje bez wpływu na naszą postać, lecz odbija się niekorzystnie na jej atrybutach fizycznych lub psychicznych.

Jak na grę cRPG przystało, w Stygian znajdziemy także rozbudowany system rozwoju postaci. W pewnym stopniu jest on determinowany przez wybrany na wstępie archetyp bohatera, jednak nie ogranicza on nas całkowicie, pozwalając na sporą swobodę rozwoju i łączenie różnych umiejętności celem uzyskania różnych efektów. Jednym z istotnych elementów gry, zaczerpniętych już raczej z bardziej współczesnych produkcji, jest również złożony system rzemiosła. Dzięki łączeniu znalezionych przedmiotów z posiadaną wiedzą i umiejętnościami, w grze możemy tworzyć nie tylko elementy uzbrojenia i ekwipunku, ale także zaklęcia.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydana na platformie PC gra Stygian: Reign of the Old Ones odznacza się dość nietypową dla współczesnych produkcji cRPG, dwuwymiarową i ręcznie rysowaną oprawą w widoku izometrycznym, wykonaną w stylu przypominającym ilustracje ze starych książek. Całość łączy inspiracje twórczością H.P. Lovecrafta z wiedzą historyczną, dotyczącą przedstawionej w grze epoki lat 20. ubiegłego wieku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 4,8+ GB

Ocena czytelników: 6,1 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.4 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 107,99 PLN

Wymagania wiekowe Stygian: Reign of the Old Ones

16+

Wymagania sprzętowe Stygian: Reign of the Old Ones

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5750 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GT 740 / Radeon HD 7730 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Stygian: Reign of the Old Ones – LoveCraft nie chce umrzeć
Recenzja gry Stygian: Reign of the Old Ones – LoveCraft nie chce umrzeć

Recenzja 6 listopada 2019, 16:30

Przymknąć oko mogę również na fakt, iż protagoniści nieszczególnie się nas słuchają – co prowadzi do sytuacji, w których trzeba klikać kilkukrotnie na miejsce, do którego powinni zmierzać bohaterowie (jest to uciążliwe na samym końcu przygody, kiedy stanie w jednym miejscu może prowadzić do zbyt trudnej dla grającego walki). Zdarza się, że postacie maszerują do danego miejsca tyłem (postaci odwrócone są w stronę przeciwną do kierunku marszu, przez co wykonują wybijający z immersji moonwalk), a towarzysze często olewają podążanie za protagonistą, stojąc sobie radośnie w miejscu (i pojawiają się u boku kierowanego przez gracza bohatera dopiero po zmianie lokacji).