Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS2XBOX
Okładka Call of Cthulhu: Destiny's End (PC)

Call of Cthulhu: Destiny's End

Call of Cthulhu: Destiny’s End to typowy przedstawiciel gatunku survival horror, który nawiązuje do mitologii Cthulhu, stworzonej przez Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Przygodowe | TPP | książki | mitologia Cthulhu | przygodowe gry akcji

Okładka Call of Cthulhu: Destiny's End (PC)

data premiery gry:

anulowana

PS2 XBOX PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Call of Cthulhu: Destiny’s End to typowy przedstawiciel gatunku survival horror, który nawiązuje do mitologii Cthulhu, stworzonej przez Howarda Phillipsa Lovecrafta. Gra powstała w studiu Headfirst Productions znanego z innego tytułu, opartego na opowiadaniach mistrza, Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth.

Fabuła programu rozgrywa się w czasach nam współczesnych, w małej miejscowości położonej na wybrzeżu Nowej Anglii. Głównym bohaterem zmagań jest młodzieniec o imieniu Jake, który co noc miewa straszliwe koszmary, związane z tajemniczym i mrocznym miasteczkiem. Kiedy chłopiec decyduje się na zbadanie źródła dręczących go snów, u jego boku staje Emily, dziewczyna z sąsiedztwa. Oboje wyruszają w niebezpieczną podróż, która doprowadzi ich do osady, zamieszkałej przez przerażające i obrzydliwe potwory.

Program zrealizowany w perspektywie trzeciej osoby, udanie łączy elementy zręcznościowe z przygodowymi. Z jednej strony gracz musi wykazać się celnością podczas eksterminacji stworów, z drugiej umiejętnością logicznego myślenia. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność wyboru konkretnych bohaterów do wyrastających na drodze do celu problemów. Jake jest zdecydowanie agresywniejszy i lepiej radzi sobie z bronią, natomiast korzystająca ze stopniowo uwalnianych mocy psychicznych Emily, doskonale nadaje się do rozpracowywania kłopotliwych zagadek natury logicznej. Dziewczyna jest również drobniejsza, dlatego potrafi przedostać się przez niewielkie otwory, ciasne kanały i tunele. Bardzo ciekawym pomysłem zastosowanym przez autorów, jest wzajemne oddziaływanie obu postaci na siebie. Kiedy Jake i Emily rozdzielą się, następuje powolny wzrost paniki, który może zakończyć się rozmyciem ekranu i pojawieniem się halucynacji, objawianych złudzeniami o obecności potworów, których tak naprawdę nie ma. Tego typu atrakcje zwiększają i tak wystarczająco ciężki klimat gry.

W Call of Cthulhu: Destiny’s End firma Headfirst Productions postanowiła poeksperymentować z interfejsem użytkownika. Wiele tego typu produkcji przyzwyczaiło nas, że gdy kierujemy jedną postacią, druga automatycznie podąża za nami. W omawianej grze jest zupełnie odwrotnie i cały czas należy troszczyć się o mozolne sterowanie obojgiem bohaterów. Problem znika, gdy do zabawy zaprosimy kolegę lub koleżankę. Podpięcie drugiego pada powoduje, że ekran zostaje podzielony na dwie części (tzw. „split-screen”) i każdy z graczy prowadzi swoją postać oddzielnie. Call of Cthulhu: Destiny’s End została zaprojektowana jako produkcja przewidziana dla dwóch osób i stąd te niedogodności w przypadku samotnej rozgrywki.

Call of Cthulhu korzysta z trójwymiarowego silnika i bogactwa efektów świetlnych. Nieustanny mrok wzmaga ponury klimat i sprawia, że odwiedzane okolice prezentują się wyjątkowo upiornie. Kamera cały czas podąża za naszymi bohaterami. Jedynym wyjątkiem są pojedynki z użyciem broni, kiedy to widok przesuwa się tuż za plecy walczącej postaci, zupełnie jak w czwartej odsłonie Resident Evil.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Oczekiwania czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 85 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Call of Cthulhu: Destiny's End

18+

Call of Cthulhu: Destiny's End - zapowiedź
Call of Cthulhu: Destiny's End - zapowiedź

Przed premierą 18 stycznia 2006, 12:23

Akcja gry dzieje się wiele lat po wydarzeniach przedstawionych w Widmie nad Innsmouth. Wiemy, że historia kończy się tam przetrzebieniem miasta przez agentów federalnych i wydawać by się mogło, że Innsmouth umarło. Nic z tych rzeczy. Dziwne przeznaczenie sprowadza dwoje ludzi, by zbadali sekrety przeklętego miejsca. Czy złowrodzy wyznawcy kultu Dagona wciąż jeszcze odprawiają swoje plugawe rytuały? Jaki jest prawdziwy cel przybyszów i czego naprawdę szukają? Na takie i inne pytania będziemy mogli znaleźć odpowiedź grając w Destiny’s End. Pewnym optymizmem napawa też fakt, że w pracach czynnie uczestniczą eksperci z Chaosium – twórcy bestsellerowego systemu RPG Call of Cthulhu (wydanego także w Polsce), czyli ludzie znający prozę Lovecrafta od podszewki.

PS2
XBOX
PC