Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchXONEXSXPS5PS4
Okładka Sherlock Holmes: The Awakened (PC)
OkładkaSherlock Holmes: The Awakened (PC)

Sherlock Holmes: The Awakened

Sherlock Holmes: The Awakened Remake | Project Palianytsia

Sherlock Holmes: The Awakened to opracowana przez studio Frogwares gra przygodowa, będąca remakiem wydanej w 2006 roku produkcji pod tym samym tytułem. Projekt początkowo był znany pod kodową nazwą Palianytsia.

Przygodowe | TPP | horror | Cthulhu | crowdfunding | reedycje/remastery/remaki | indie | Find Your Next Game

Sherlock Holmes: The Awakened Premiera

11kwi2023

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

producent: Frogwares wydawca: Frogwares

Gry podobne do Sherlock Holmes: The Awakened

L.A. Noire

Call of Cthulhu

The Sinking City

Sherlock Holmes: The Awakened jest grą przygodową utrzymaną w konwencji lovecraftowskiego horroru. Projekt stanowi pełnoprawny remake wydanej w 2006 roku produkcji pod tym samym tytułem. Za opracowaniem tej pozycji stoi ukraińskie studio Frogwares, któremu seria Sherlock Holmes przyniosła rozpoznawalność na całym świecie.

Fabuła

Historia opowiedziana w grze Sherlock Holmes: The Awakened rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Sherlock Holmes: Chapter One. Tytułowy bohater wynajmuje niewielkie mieszkanie wraz ze swoim współlokatorem – Johnem Watsonem. Detektyw podejmuje się rozwikłania zagadki zniknięcia młodego mężczyzny. Choć początkowo sprawa wyglądała na trywialną, Holmes i jego towarzysz szybko odkrywają, że jest w nią wplątana tajemnicza i niebezpieczna sekta. Członkowie tej ostatniej czczą siły z innego świata, o wiele starsze i potężniejsze niż można by sobie wyobrazić. Nasi podopieczni muszą zrobić wszystko, by pokrzyżować złowieszcze plany kultu, nim będzie na to zbyt późno... lub nim całkowicie stracą zmysły, poznając coraz bardziej przerażające szczegóły dotyczące kultu.

Choć fabuła gry opiera się na filarach wzniesionych przez pierwowzór, autorzy zdecydowali się na wprowadzenie różnorodnych zmian, by stała się ona bezpośrednią kontynuacją opowieści z gry Sherlock Holmes: Chapter One. Poza tym twórcy postanowili uwypuklić kwestię początków znajomości oraz współpracy Holmesa i Watsona, którzy dopiero po przedstawionych tu wydarzeniach stali się nierozłącznymi towarzyszami.

Mechanika

W Sherlock Holmes: The Awakened akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Przygoda wiedzie nas przez kilka lokacji o półotwartej strukturze, które możemy swobodnie przemierzać, szukając wskazówek czy zleceń pobocznych. Mowa o wiktoriańskim Londynie, szpitalu dla obłąkanych Black Edelweiss w Szwajcarii, bagnach Luizjany i Nowym Orleanie oraz wybrzeżu Szkocji. Choć głównym bohaterem gry pozostaje Sherlock Holmes, w określonych momentach mamy okazję pokierować też jego przyjacielem – doktorem Watsonem.

Motorem gry są rozwiązywane przez nas sprawy. Po dotarciu na miejsce zbrodni, Holmes zapoznaje się z dostępnymi informacjami, a następnie rozpoczyna śledztwo. Prowadząc rozmowy z poznanymi postaciami, odnajdując różnorodne wskazówki, a także rozwiązując zagadki, bohater stopniowo zbliża się do rozwikłania danej tajemnicy.

Warto pamiętać, że protagonista ma kilka asów w rękawie, które ułatwiają mu pracę. Tryb wyobraźni pozwala mu odtworzyć sekwencję kluczowych wydarzeń, tryb koncentracji umożliwia skupienie się na najważniejszych szczegółach w miejscach zbrodni, z kolei system wywiadowczy pozwala na wyciągnięcie kluczowych wskazówek. Zebrane dowody może następnie uporządkować w tak zwanym Pałacu Umysłu. Chaotyczna konstrukcja tego ostatniego odzwierciedla coraz gorszy stan psychiczny bohatera, który mając do czynienia z nadprzyrodzonymi istotami, stopniowo pogrąża się w szaleństwie.

W miarę postępów zdobywamy punkty, które pozwalają na odblokowanie różnorodnych nagród. W ten sposób otrzymujemy dostęp do nowych strojów, szkiców koncepcyjnych, a także rozmaitych danych, ciekawostek i przedmiotów kolekcjonerskich (na czele z Necronomiconem czy portretem Irene Adler).

Kwestie techniczne

Na tle pierwowzoru z 2006 roku, Sherlock Holmes: The Awakened wyróżnia się przede wszystkim za sprawą gruntownie odświeżonej grafiki. Pochylono się również nad animacjami i cutscenami, a także nad interfejsem. Jako ciekawostkę należy dodać, że wygląd protagonisty oparto na modelu z gry Sherlock Holmes: Chapter One.

Pozostałe

W przeciwieństwie do wcześniejszych projektów studia, będących grami z otwartym światem, tym razem mamy do czynienia z bardziej kameralną produkcją, w dodatku będącą remakiem wcześniejszego dzieła Frogwares. Mniejsza skala projektu wynikała z ustępstw, na jakie musieli iść deweloperzy po ataku Rosji na Ukrainę; niektórzy autorzy musieli bowiem udać się na front bądź nieść pomoc humanitarną.

Tytuł kodowy gry, czyli Project Palianytsia, odnosił się do nazwy tradycyjnego ukraińskiego chleba z pszennej mąki, znanego w Polsce pod nazwami palanyca, palanica bądź palenica. Stanowiła ona także swego rodzaju zniewagę wobec Rosjan, gdyż tytułowe słowo jest niebywale trudne do wymówienia dla osób rosyjskojęzycznych. Co ciekawe, z tego powodu było ono wykorzystywane między innymi podczas działań wojennych w Ukrainie do rozpoznawania rosyjskich szpiegów podających się za osoby narodowości ukraińskiej.

Ostatnia modyfikacja 21 kwietnia 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3,9 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,2 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Sherlock Holmes: The Awakened cena w dniu premiery: 189,00 PLN

Wymagania wiekowe Sherlock Holmes: The Awakened: 16+

Sherlock Holmes: The Awakened Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 30 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 30 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch