Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONEXSXPS5
Okładka Sherlock Holmes: Chapter One (PC)

Sherlock Holmes: Chapter One

Dziesiąta odsłona cyklu przygodowych gier (akcji) studia Frogwares ze słynnym detektywem w roli głównej. Sherlock Holmes: Chapter One przedstawia początki jego kariery, kiedy to po śmierci matki młody bohater powraca na rodzinną wyspę.

Przygodowe | TPP | książki | detektywistyczne | Sherlock Holmes | przygodowe gry akcji | XIX wiek

Okładka Sherlock Holmes: Chapter One (PC)

producent: Frogwares

wydawca: Frogwares

Strona oficjalna

data premiery gry:

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sherlock Holmes: Chapter One to dziesiąta odsłona rozwijanego od 2002 roku cyklu gier przygodowych. Produkcja stanowi prequel całej historii, toteż jej akcja toczy się przed wydarzeniami znanymi z poprzednich części serii. Za omawiany tytuł odpowiada sprawujące pieczę nad marką studio Frogwares.

Fabuła

Historia przedstawiona w Sherlock Holmes: Chapter One ma miejsce na początku kariery tytułowego detektywa. Z powodu śmierci matki 21-letni bohater przybywa na rodzinną, śródziemnomorską wyspę. Ów skrawek lądu jedynie na pierwszy rzut oka wygląda niczym raj, a w rzeczywistości boryka się z rozmaitymi problemami pokroju wyraźnego podziału klasowego i tragedii dotykających jego mieszkańców. Z czasem młody detektyw wplątuje się w dużą intrygę, której tajemnice próbuje rozwikłać z pomocą swojego towarzysza Jonathana.

Mechanika

Sherlock Holmes: Chapter One oferuje podobną mechanikę, co cztery poprzednie części cyklu. Akcję ukazano tu z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gracz trafia do otwartego świata, po którym może swobodnie się poruszać.

Motorem gry są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszy około 30 misji pobocznych. Ich realizacja wymaga prowadzenia rozmaitych dochodzeń, co wiąże się z koniecznością toczenia rozmów z mieszkańcami i zdobywania określonych przedmiotów, a także rozwiązywania logicznych łamigłówek. Często do uzyskania pożądanych informacji należy użyć podstępu (np. przebrania) lub zdolności dedukcji głównego bohatera. Pomocna okazuje się również możliwość „przypięcia” do ekranu zebranych materiałów, jak na przykład opisy podejrzanych. Rozwiązanie całej sprawy wymaga natomiast umiejętnego połączenia zebranych faktów i dowodów.

Nie zabrakło tu także urozmaicających zabawę sekwencji charakterystycznych dla gier akcjiprotagonista ma na swoim wyposażeniu broń palną i może jej użyć w dowolnym momencie. Dodatkowo produkcja oferuje nieliniową fabułę, na której przebieg wpływają decyzje podjęte przez gracza w toku przygody (w tym używanie przemocy). W przerwach od realizacji zadań możemy natomiast oddawać się m.in. dekorowaniu posiadłości Sherlocka.

Długość gry

Ukończenie głównego wątku fabularnego w Sherlock Holmes: Chapter One to zadanie na 12-15 godzin. Niemniej gracze, którzy zechcą przejść również wszystkie misje poboczne, mogą spędzić w tej grze nawet 40 godzin.

Kwestie techniczne

Sherlock Holmes: Chapter One posiada szczegółową, w pełni trójwymiarową oprawę graficzną. Podobać się mogą zwłaszcza pełne detali lokacje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Sherlock Holmes: Chapter One

Wymagania wiekowe Sherlock Holmes: Chapter One

16+

Sherlock Holmes Chapter One - długość gry, otwarty świat i nowa mechanika
Sherlock Holmes Chapter One - długość gry, otwarty świat i nowa mechanika

wiadomość7 stycznia 2021

Studio Frogwares ujawniło szereg konkretów na temat swojej nowej gry, czyli Sherlock Holmes: Chapter One. Dzięki temu poznaliśmy jej długość, a także dowiedzieliśmy się o nowych rozwiązaniach gameplayowych.

Sherlock Holmes - prequel serii opowie o młodości detektywa
Sherlock Holmes - prequel serii opowie o młodości detektywa

wiadomość25 maja 2020

Studio Frogwares ogłosiło, że pracuje nad prequelem serii o genialnym detektywie – grą Sherlock Holmes: Chapter One. Z tej okazji zaprezentowano pierwszy zwiastun produkcji, orientacyjny termin premiery oraz platformy, na jakie trafi.

PC
PS4
XONE
PS5
XSX