Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2022, 10:51

autor: Adrian Werner

Przeniosą deweloperów z Ukrainy, pomoże grant od Epic Games

Dzięki grantowi od firmy Epic Games ukraińskie studio Frogwares będzie mogło przenieść deweloperów z zagrożonych regionów w bezpieczniejsze miejsca.

Znane z The Sinking City oraz przygodówkowej serii Sherlock Holmes ukraińskie studio Frogwares uzyskało grant od firmy Epic Games.

  1. Środki umożliwią relokację zagrożonych wojną pracowników, jak również zapewnienie im stabilności finansowej.
  2. Niektórzy z nich zostaną przeniesieni do bezpieczniejszych regionów Ukrainy, podczas gdy inni przeprowadzą się do różnych krajów Unii Europejskiej.
  3. Środki posłużą także do uzupełniania braków w wyposażeniu deweloperów oraz do migracji na nową infrastrukturę danych.
  4. Nie podano kwoty, ale w ramach programu MegaGrant firma Epic Games wspiera deweloperów kwotami od 5 tysięcy do 500 tys. dolarów
  5. To nie pierwsza tego typu akcja firmy Epic Games. W kwietniu zorganizowała ona zbiórkę, dzięki której przekazano 144 mln dolarów organizacjom pomocowym działającym na Ukrainie.

Jak tłumaczy szefostwo studia, wojna na Ukrainie mocno negatywnie wpłynęła na zespół i zdezorganizowała jego prace. Relokacja ma to naprawić i umożliwić studiu kontynuowanie działalności. Wielu pracowników firmy porzuciło pracę nad grami i dołączyło do sił zbrojnych Ukrainy, podczas gdy inni zostali ochotnikami np. w grupach ratunkowych. Frogwares mimo to wypłaca im cały czas pensje. Obecnie studio funkcjonuje głównie dzięki osobom przebywającym w innych krajach, w tym w Irlandii, gdzie znajduje się mniejszy oddział dewelopera.

Warto wspomnieć, że sytuację finansową Frogwares pogarsza trwający od lat konflikt z firmą Nacon. Skutkuje on tym, że twórcy nie zarabiają na wersji The Sinking City sprzedawanej w sklepie Steam.

Przypomnijmy, że najnowszym projektem studia jest Sherlock Holmes: Chapter One. Gra ukazała się 16 listopada 2021 r. na PC oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. W kwietniu tego roku wydano wersję na PS4. W planach było także wydanie na Xboksa One, ale z powodu obecnej sytuacji prace nad nim zostały zawieszone.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Sherlock Holmes: Chapter One
  2. Graliśmy w Sherlock Holmes: Chapter One – detektyw w tropikach

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej