Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 kwietnia 2023, 16:53

autor: Adrian Werner

Premiera Sherlock Holmes: The Awakened - powrót ukraińskiej przygodówki z Lovecraftem w tle [Aktualizacja]

Dzisiaj po południu ukaże się Sherlock Holmes: The Awakened, czyli remake jednej z najważniejszych gier w dorobku ukraińskiego studia Frogwares.

Źródło fot. Frogwares
i

Aktualizacja: W sieci zaczęły się pojawiać recenzje gry. Średnia ocen na poziomie 79% w serwisie OpenCritic (na podstawie 15 opinii) wskazuje, że studio Frogwares przygotowało solidną propozycję dla entuzjastów rozwiązywania zagadek.

Za kilka godzin na rynku zadebiutuje Sherlock Holmes: The Awakened, czyli remake przygodówki z 2006 roku, która połączyła klimat detektywistycznej opowieści osadzonej w epoce wiktoriańskiej z mitologią Cthulhu. Projekt ten okazał się przełomowym tytułem dla ukraińskiego studia Frogwares i do dzisiaj stanowi jedną z najważniejszych pozycji w dorobku zespołu.

 1. Gra zadebiutuje dziś na PC oraz konsolach Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox Series S, Xbox Series S i PlayStation 5.
 2. Standardowe wydanie pecetowe będzie można kupić w serwisach Steam, GOG.com oraz Epic Games Store za ok. 190 złotych. Edycja PC zostanie odblokowana dzisiaj o godzinie 17:00 czasu polskiego.
 3. Z kolei standardowe wydanie na konsole Xbox kupicie za 184,99 zł, w PlayStation Store cenę ustalono na poziomie 179 zł, z kolei w eShop zapłacicie 39,99 euro, czyli ok. 187 zł.
 4. Sherlock Holmes: The Awakened zaoferuje lokalizację kinową, czyli z polskimi napisami.
 5. Poza standardową edycją dostępne są również dwie specjalne. Wydanie Deluxe posiada paczkę dodatkowych zadań zatytułowaną Wyszeptane sny. Z kolei wydanie Premium dodatkowo zaoferuje również cyfrowy soundtrack i artbook.
 1. „Nigdzie się nie wybieramy”. Nasz wywiad z Frogwares o tworzeniu gier w Ukrainie
 2. Sherlock Holmes: The Awakened na Steamie
 3. Frogwares – oficjalna strona studia

Burzliwy deweloping

Odświeżona wersja gry powstała pomimo trwającej wojny, a twórcy traktują tę produkcję jako „środkowy palec” wymierzony w atakujących ich ojczyznę Rosjan.

 1. Przed ujawnieniem tytułu gra funkcjonowała pod kodową nazwą Project Palianytsia, odnoszącą się do tradycyjnego ukraińskiego chleba z pszennej mąki, którego nazwa jest niebywale trudna do wymówienia dla osób rosyjskojęzycznych.
 2. Z tego powodu podczas działań wojennych w Ukrainie słowo to bywa wykorzystywane do rozpoznawania rosyjskich szpiegów podających się za osoby narodowości ukraińskiej.

Na koniec warto przytoczyć wymagania sprzętowe pecetowej wersji gry.

Sherlock Holmes: The Awakened – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i5-3470 / AMD Ryzen 3 1200
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 770 4 GB / AMD Radeon R9 380 4 GB
 3. Wersja DirectX: 11
 4. Pamięć RAM: 8 GB
 5. Miejsce na dysku: 30 GB (najlepiej SSD)
 6. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Sherlock Holmes: The Awakened – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 5 2600
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 590 8 GB
 3. Wersja DirectX: 11
 4. Pamięć RAM: 12 GB
 5. Miejsce na dysku: 30 GB (najlepiej SSD)
 6. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej